به گزارش دزفول امروز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، گروهک تروریستی داعش، یک خانواده پنج نفره از مسیحیان منطقه «الشرقاط» در شمال تکریت (استان صلاح الدین عراق) را به علت برگزاری جشن سال نو قتل عام کرده است.

رژه وحدت ارتش عراق

ارتش عراق، دیروز به مناسبت نود و چهارمین سالگرد تاسیس خود در پایتخت این کشور، رژه وحدت، انسجام و همبستگی با ملت عراق برای مبارزه قاطع با تهدید‌ها و دفاع از تمامیت ارضی عراق برگزار کرد.

رژه وحدت عراق/15دی93

رژه وحدت عراق/15دی93

رژه وحدت عراق/15دی93

پیشروی در الانبار

نیروهای امنیتی عراق، پس از وارد کردن خسارت های سنگین به عناصر داعش، به پیشروی های خود در اطراف الرمادی در استان الانبار ادامه می دهند.

 

این در حالی است که نیروهای ارتش با حمایت نیروهای عشایر برای آزادی کامل منطقه السجاریه آماده می شوند.

 

ثامر محمد اسماعیل فرمانده تیپ واکنش سریع گفت: نیروهای امنیتی در حد توان تلاش می کنند منطقه سجاریه را محاصره و از افزایش نفوذ عناصر داعش در این منطقه جلوگیری کنند.

 

وی افزود: در دو روز گذشته، درگیری های فراوانی در محورهای مختلف با آنها داشتیم و در همه محورها پیشروی های خوبی داشته ایم و دیگر نیروهای امنیتی و ارتش نیز به ما کمک می کنند. ما مناطق را یکی پس از دیگری آزاد می کنیم.

 
مسئول امور مالی داعش کشته شد

رسانه های عراقی، از هلاکت مسئول امور مالی گروهک تروریستی داعش در جنوب تکریت خبر دادند.

نیروهای امنیتی عراق، مسئول امور مالی گروه تروریستی داعش و چهار تن از همدستان وی را در یک عملیات امنیتی در جنوب تکریت به هلاکت رساندند.

ارتش عراق

یک منبع امنیتی عراقی گفت: نیروهای امنیتی عراق و نیروهای داوطلب مردمی توانستند مسئول مالی باندهای داعش ملقب به ابوالمغیر الحلبی و چهار نفر از معاونانش را در صلاح الدین در یک عملیات امنیتی در شمال شهر الدجیل به هلاکت برسانند.

به گفته این منبع، نیروهای امنیتی و داوطلب مردمی همچنان در حال درگیری با باندهای تروریستی داعش در جنوب صلاح الدین و چندین منطقه دیگر هستند.

افتتاح سفارت عربستان در عراق

منابع وابسته به کمیته روابط خارجه پارلمان عراق از افتتاح سفارت عربستان در هفته آینده خبر دادند.

حسن شویرد رئیس کمیته روابط خارجه پارلمان عراق گفت: تحرکات دیپلماتیکی که دولت عراق انجام داده است نتایج مثبتی بر اوضاع امنیتی و اقتصادی عراق دارد.

وی افزود: وزارت خارجه عراق دو روز قبل میزبان هیئتی از عربستان به ریاست نزار الخیر الله معاون وزارت خارجه عراق با هیئت سعودی موضوع بازگشایی سفارت عربستان در بغداد را بررسی کرده است.

رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان عراق تاکید کرد: هئیت سعودی هفته آینده را به عنوان موعد رسمی بازگشایی سفارت در عراق مشخص کرده است.

روابط عربستان با عراق پس از حمله ارتش رژیم صدام به کشور کویت – در سال ۱۹۹۰ و تهدید صدام به حمله به عربستان قطع شد.آخرین سفیر عربستان در عراق که در کشور عراق اقامت داشت طراد عبدالله الحسین الحارثی بود که از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۰ در بغداد مقیم بود.

تماس تلفنی نخست وزیر عراق با ولیعهد سعودی

نخست‌وزیر عراق در تماسی تلفنی با ولیعهد عربستان سعودی درخصوص «تلاش‌های مشترک» علیه گروه تروریستی «داعش» و نیز وضعیت جسمی ملک عبدالله که در بستر بیماری است، بحث و گفت‌وگو کرد.

یک روز پس از کشته شدن ۳ تن از نیروهای امنیتی عربستانی در حمله‌ای مسلحانه در مرز مشترک با عراق، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق با شاهزاده «سلمان بن عبدالعزیز» ولیعهد سعودی تلفنی گفت‌وگو کرد.

دفتر نخست‌وزیری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «العبادی در این گفت‌وگوی تلفنی با شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی تأکید کرد تهدید گروه تروریستی داعش نه تنها برای عراق برای کل منطقه و جهان خطرناک است».

در ادامه بیانیه دفتر نخست‌وزیری عراق آمده است: العبادی و شاهزاده سلمان «راه‌های تقویت روابط دو جانبه بین ۲ کشور دوست در زمینه‌های مختلف و نیز همکاری‌های بعدی برای متوقف ساختن این گروه تروریستی را مورد بحث و رایزنی قرار دادند».

این تماس تلفنی در شرایطی صورت می‌گیرد شنبه گذشته یک هیئت فنی عربستانی به عراق سفر کرده تا مقدمات بازگشایی سفارت عربستان در بغداد را که از ۲۴ سال پیش بسته شده است، مهیا کند.

اعزام ناو هواپیمابر فرانسه برای جنگ با داعش

ناو هواپیمابر «شارل دوگل» فرانسه به بهانه مقابله با تروریست های داعش در عراق، قرار است به منطقه خاورمیانه اعزام شود.

خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه به نقل از یک سایت نظامی گزارش داد: خبر استقرار این ناو هواپیمابر به همراه نیروهای متعلق به آن، قرار است به طور رسمی توسط فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، به طور رسمی اعلام شود.

ناو هواپیما بر چارلز دوگل فرانسه
براساس اعلام سایت « mer et marine» این ناوهواپیمابر قرار است با ناوگان هوایی و دریایی اش از جمله جنگنده های رافائل و همچنین زیردریایی هایش در منطقه با هدف مقابله با گروه تروریستی داعش در عراق مستقر شود.

در حال حاضر فرانسه ۹ جنگنده رافائل خود را به عملیات های بین المللی به اصطلاح علیه داعش اختصاص داده که این جنگنده ها در اردن و امارات مستقر هستند.

فرانسه همچنین یک هواپیمای ترابری و هواپیماهای شناسایی به بهانه عملیات اختصاص داده است.

عملیات ائتلاف به اصطلاح بین المللی علیه مواضع داعش در ماه اوت (مرداد/ شهریور) تنها به شکل حملات هوایی آغاز شد و این عملیات به تدریج پای نیروهای غربی را به مناطق درگیر باز کرد.

حضور نیروهای نظامی در مناطق مختلف بر خلاف اظهارات مقام های کشورهای عضو ائتلاف که به محدود شدن عملیات به حملات هوایی وعده داده بودند، در حال افزایش است.

این در حالی است که ائتلاف به اصطلاح بین المللی به حملات هوایی خود علیه مواضع داعش در عراق و سوریه ادامه می دهد که به گفته کارشناسان این حملات نتایج مثبتی به همراه نداشته است.

موافقت با پیوستن هزاران نیروی عشایر عراق به ارتش

همزمان با پیشروی نیروهای بومی مردمی در مناطق مورد مناقشه میان دولت مرکزی عراق با اقلیم کردستان، روزنامه الحیات از سفر هیاتی از عشایر استان الانبار به آمریکا خبر داد.

اقدامی که مجامع امنیتی و سیاسی آن را در پایان دادن به درگیری‌های شمال عراق مهم تلقی کردند.

پیشتر کمیته مردمی عراق اعلام کرده بود که بهار آتی همه مناطق تحت اشغال داعش آزاد خواهند شد.

صلاح فیلی، یکی از مقامات نیروهای مردمی در این باره گفت: در صورتی که بر منطقه حساس و اصلی ارتباطی میان تکریت با موصل سلطه پیدا کنیم، راه برای رفت و آمد میان استان صلاح الدین با نینوا گشوده می‌شود.

از سوی دیگر، روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات نوشت: هیئتی از قبایل استان الانبار و چهره‌های سرشناس این استان اواسط ماه جاری میلادی با موافقت حیدر العبادی نخست وزیر عراق جهت انجام مذاکرات با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر می‌کند.

از سوی دیگر سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق اعلام کرد که با پیوستن هزاران تن از عشایر به ارتش در استان مرزی دیالی و مشارکت آنها برای آزادسازی مناطق مختلف از اشغال داعش موافقت شده است.

علاوه بر این رئیس اوقاف اهل سنت در جنوب عراق روز سه‌شنبه اعلام کرد که در پی عملیات ترور که اخیرا علمای دینی در استان الزبیر را هدف قرار داده بود، یک عالم دیگر در استان بصره درگذشت و تعداد علمای ترور شده به چهار تن افزایش یافت.