به گزارش دزفول امروز به نقل از مشرق: زمان نقل‌ و انتقالات لیگ برتر فوتبال در نیم‌فصل از ۱۰ آذر تا ۹ دی ۱۳۹۳ تعیین شد و شب گذشته فرصت تیم‌ها برای تقویت به پایان رسید.

در ادامه به بررسی بازیکنان ورودی و خروجی ۵ تیم نخست جدول رده‌بندی لیگ برتر و همچنین پرسپولیس می‌پردازیم که آن را در زیر می‌خوانید:

نفت تهران: زردپوشان تهرانی که در راس کادر فنی خود از علیرضا منصوریان بهره می برند، کم تحرک ترین تیم در نقل و انتقالات نیم فصل بودند. علی منصور که تا هفته هفدهم تیمش را به سقف جدول رده بندی لیگ برتر دوخته، تصمیم دارد در نیم فصل دوم هم با ترکیب ابتدای فصل به میدان برود و در واقع روی اصول “نباید به ترکیب تیم برنده دست زد” جلو می رود. البته نفتی ها در تعطیلات فقط سعید قزل را از دست دادند که وی نیز به تیم پدیده خراسان اضافه شد.

سپاهان: تیم اصفهانی که در نیم فصل نخست روی نیمکت مربیگری خود یک تغییر ناگهانی را تجربه کرد، ترجیح داد تا در تعطیلات فقط ۲ بازیکن خارجی به جمع خود اضافه کند. آنها پسوس ۲۹ ساله و برزیلی و همچنین وضیل موسی اف بازیکن ۲۵ ساله تیم لوکوموتیو ازبکستان
را برای تقویت خط میانی خود جذب کردند. این در حالیست که تجربه ثابت کرده سپاهانی ها برخلاف سرخابی های پایتخت بازیکنان با کیفیت خارجی را جذب می کنند. به همین خاطر شاید خیال هواداران این تیم بیش از سایر تیم ها از بازیکنان جذب شده راحت باشد.

تراکتورسازی: رسول خطیبی که روی سرباز فراری ها حساب ویژه ای باز کرده بود با منع حضور آنها در تیم‌های نظامی حسابی معادلاتش بهم ریخت. سرمربی جوان تراکتور که زمزمه های اخراجش از تیم پرطرفدار تبریزی مدت هاست به گوش می رسد، باید تیمش را برای جدال در ۲ جبهه آماده کند. به همین خاطر شاه ماهی نقل و انتقالات را به تور انداخت. تیم محبوب تبریز که در خط میانی خود مهره قابل اتکایی مثل مهدی کیانی را می دید، تیموریان را هم از استقلال صید کرد تا خیال خود را در میانه میدان راحت کند. آنها پس از مسایلی که برای لک پیش آمد عیسی اندوی را به خدمت گرفتند اما بازهم معادلات بهم ریخت و با بازگشت لک و حضور اندوی این بار نوبت به جدایی صوفیانی، دیگر دروازه بان تیم برسد. قریشی و رودریگو داسیلوای برزیلی برای تقویت دفاع جذب تیم شدند و این درحالی بود که خطیبی یکی از بهترین مدافعان فصل گذشته یعنی احمد آل نعمه را دیگر در تیم خود نخواهد دید.

فولاد خوزستان: خوزستانی‌ها که سخت منتظر باز شدن پنجره نقل و انتقالات نیم فصل بودند به خوبی توانستند از فرصت پیش آمده استفاده کنند. فولاد بیشترین ضربه را از بحث سرباز فراری‌ها متحمل شد و بازیکنان زیادی را به این دلیل دیگر در ترکیب خود نداشت به همین دلیل سرمربی صربستانی این تیم سخت منتظر جذب بازیکنان جدید بود. البته فولاد زیاد هم سر و صدا نکرد و در حالی که تنها یک بازیکن را در نیم فصل از دست داد در مقابل ۳ بازیکنی جذب کرد که قطعا در ادامه مسابقات لیگ به کار اسکوچیچ خواهند آمد.

فولادی ها احمد آل‌نعمه، مدافع سابق خود را بازگرداندند، در خط هافبک محسن مسلمان را جذب کردند که سرخابی های پایتخت هم سخت دنبال به خدمت گرفتنش بودند و در خط حمله محمد قاضی را از استقلال گرفتند تا یکی از تیم های موفق نقل و انتقالات نیم فصل نام بگیرند.

استقلال: آبی پوشان پرطرفدار تهران هم یکی از تیم‌هایی بود که سر و صدای زیادی در نقل و انتقالات ایجاد کرد به طوریکه قبل از پایان نیم فصل صحبت از جدایی چند تن از بازیکنان ملی پوشش به گوش می‌رسید؛ البته در نهایت این سر و صداها تنها به جدایی تیموریان انجامید.

به هر حال استقلال در مجموع ۱۰ تغییر در ترکیب خود داد. امیر قلعه نویی میلاد نوری را از پیکان به استقلال بازگرداند تا در میانه میدان کمکی برای کرار باشد. وی سلیمان فلاح را از نفت مسجد سلیمان گرفت و طالب لو را از راه آهن به تیمش بازگرداند تا شاید درون دروازه که اتفاقا انتقادات زیادی به آن وارد بود را تقویت کند.

استقلال همچنین رضا عنایتی را هم از پدیده گرفت تا جمع استقلالی‌‌های قدیمی در این تیم جمع شود و در آخر هم هندریک هلمکه آلمانی – برزیلی را جذب کرد. برزیلی پس از جدایی تیموریان باشگاه استقلال برای پر کردن جای او با هندریک هلمکه قرارداد بست. هلمکه ۲۷ ساله سابقه بازی در رده های پائین فوتبال آلمان، لیگ اندونزی و لیگ فنلاند را در کارنامه دارد و می تواند در پست های هافبک دفاعی، هافبک میانی و هافبک هجومی بازی کند.

قلعه‌نویی دروازه‌بان برزیلی که حتی یک دقیقه هم برای استقلال بازی نکرد، تیموریان، پژمان نوری، قاضی و نعمت‌اللهی را در نیم فصل دوم در اختیار نخواهد داشت.

پرسپولیس: همانطور که حدس می زدیم پرسپولیس بیشترین تحرک را در مهلت نقل و انتقالات داشت. سرخپوشان تهرانی ۷ بازیکن جدید به ترکیب اضافه کردند و در مقابل ۴ بازیکن نیز از دست دادند. حمید درخشان که مدت ها بود منتظر نیم فصل بود تا بتواند تیمش را حداقل از لحاظ بازیکن غنی کند نتوانست آنطور که باید موفق ظاهر شود. بسیاری عقیده دارند درخشان نه تنها نتوانست به خوبی تیمش را تقویت کند که حتی در بعضی پست ها با از دست دادن بازیکنان ضعیف تر هم شد.

پرسپولیس ۲ بازیکن سرشناس خود را یکی از درون دروازه و دیگری را از خط هافبک از دست داد و این در حالیست که از جمع ۷ بازیکنی که جذب کرد خالقی فر، مسعود همامی و بابک حاتمی هستند که تا حدودی شناخته شده هستند. آنها یک مهاجم برزیلی که کارنامه چندان مناسبی هم ندارد (در هر ۴ بازی یک گل) جذب کردند.

جدول کامل نقل و انتقالات لیگ برتر در نیم فصل
تیمبازیکنان ورودی به تیمبازیکنان خروجی از تیم
فولاد خوزستاناحمد آل نعمه – قاضی– مسلمانموسوی
پرسپولیسرضا خالقی‌فر – تادو – علی علیپور – مسعود همامی- میردورقی- بابک حاتمی- ضرغام اسماعیل  فرشاد قاسمی- رضا حقیقی – نیلسون- میثم حسینی
نفت تهرانسعید قزل
سپاهانپسوس – موسی اف
استقلال میلاد نوری – سلیمان‌فلاح – طالب‌لو – رضا عنایتی – هلمکه پژمان نوری – آندرانیک تیموریان – نعمت الهی- داسیلوا – قاضی
تراکتورسازیبایرامی – عیسی اندوی – رادامز رودریگو داسیلوا- قریشی – تیموریان احمد آل نعمه – نوشی صوفیانی
ملوانپژمان نوری – آبشک حیدری
سایپا  فرشاد قاسمیسیدصالحی – میلاد کرمانی – کاوه رضایی – بابک حاتمی- میرطرقی
صبای قمحیدری -سعید مهدی‌پور – واش‌بیلی- کاظمیان – اوسانی – قاسم اکبریگرامی – قادیان – احمد مهدی‌زاده – محسن بیات
گسترش فولادمحمد ابراهیمی – پیمنتا – بیاتی‌نیا – سیدمحسن حسینی – مصطفی اکرامی – نوشی صوفیانی – میرشفیعیانبایرامی – مهدی نظری – رودریگو لوپز – قریشی – مهدی‌پور
راه‌آهننوید خوش‌هوا- میرابی- محمدرضایی- کلاه کج- رزمی نیا- خزایی- جوانمردی- اخباری نیا- رخساری- اکبریرضا خالقی‌فر – طالب‌لو – شیث رضایی – آبشک – مهدی‌پور – محمد غلامی – علی علیپور
استقلال خوزستانسیدصالحی- بیاتصادق صادقی – اوسانی
پدیده خراسانمهدی نظری – رضا حقیقی – محمد غلامی – سعید قزل – محمد صلصالی
رضا عنایتی- وحید عسگری- عبدالله مومنی- روح الله باقری – محمدرضایی
نفت مسجدسلیمان گئورگیف- پاشنکو- روسلان- امرایی – بهرام احمدی -بهمن مالکیسلیمان فلاح
ذوب‌آهنولید اسماعیل- کاوه رضایی- مهدی پورمصطفی شجاعی– مسلمان
پیکانمصطفی شجاعی – آندره – مهدی زادهمجید خدابنده‌لو – جهانگیر عسگری – میلاد نوری – علیرضا محمد – میت اتروویچ – همامی