به گزارش دزفول امروز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی ربیعی در گفتگو با شبکه خبر با بیان اینکه «شورای عالی اشتغال»، به منظور پیوند دادن سیاست های پولی و اشتغال زایی، تصمیماتی گرفته است، گفت: امروز با نیروهای متقاضی کار رو به رو هستیم که نگاه های متفاوتی دارند و دارای تیپولوژی خاصی هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اشتغال مسئله مهم و جدی کشور است که با سیاست های مختلفی از جمله تولید و جامعه مرتبط است؛ بنابراین فلسفه نگاه به مسائل اجتماعی و اقتصادی باید تغییر یابد تا اشتغال رونق بگیرد.

ربیعی با تاکید بر وجود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بی کار از مجموع ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت فعال کشور افزود: مطالعات نشان می دهد که در گذشته، شمار زیادی از یافتن شغل ناامید شده بودند و دیگر به جستجوی کار نمی پرداختند.

برخی از یافتن شغل ناامید شدند
وزیر کار، همچنین درباره افزایش امید به یافتن شغل در کشور، گفت: بی کاری با فریاد زدن و درد دل کردن حل نمی شود و سیاست های پیوسته ای نیاز دارد. در برهه ای از زمان، ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد داشتیم، اما انگور مصری، سیب شیلی و خرمای خارجی خوردیم.

وزیر کار با بیان اینکه هر فرد ایرانی باید یک شغل با کرامت داشته باشد گفت: در کشور ما دولت ها مانند دوی امدادی فکر نمی کنند و تغییر دولت ها مانند انقلاب است. مطالعات نشان می دهد که در بخش اقتصادی با ۵۶ درصد کسری مواجه هستیم.

به گفته ربیعی، در ۸ ماهه منتهی به پایان آبان امسال، ۲۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده و قرار است تا پایان سال نیز ۲۸۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز بدون اینکه تورم افزایش یابد، تامین و پرداخت شود.

وی با بیان اینکه تفاهمات مناسبی با بانک مرکزی در زمینه تامین سرمایه در گردش بنگاه ها حاصل شده است، گفت: اشتغال، دغدغه ذهنی دولت است. هم اکنون در ۷ استان کشور، اقداماتی به منظور اشتغال زایی دنبال می کنیم.

استخراج اطلاعات یارانه ای ۱۰ میلیون نفر
وزیر کار تصریح کرد: ۳۰۰ هزار نفر به مجموع بیمه شدگان اجباری کشور افزوده شده اند و بیش از ۷ میلیون نفر نیز که ۹۸ درصد آنها حاشیه نشینان شهرها هستند توانسته اند از بیمه بهره مند شوند. در هفته آینده جشن بیمه شدن همه ایرانیان با حضور رئیس جمهور برگزار می شود.

ربیعی درباره بیمه کارگران ساختمانی افزود: ذر حال حاضر، ۸۰۰ هزار نفر در این بخش بیمه شده اند و برای آن نیز ۱۳۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است. به صورت کلی یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کارگر ساختمانی داریم که ۶۰۰ هزار نفر از آنها هنوز بیمه نشده اند و در مراحل کار قرار دارند.

وی درباره آخرین اقدامات صورت گرفته درباره تشکیل بانک اطلاعاتی یارانه ای کشور گفت: این کار در حال انجام است، اما در این مرحله هم می توان اطلاعات ۱۰ میلیون نفر از افراد پُردرآمد کشور را ارائه کرد. به عنوان نمونه می توان گفت چند نفر ۳ سفر خارجی داشته اند و چه تعدادی دارای خانه های بالای ۷۰۰ میلیون یا ۸۰۰ میلیون تومانی هستند.

وزیر کار تاکید کرد: به صورت کلی، اطلاعات مورد نیاز در بخش های مانند مسکن، بیمه و درآمد در حال تکمیل است و بانک های اطلاعاتی در این بخش ها تشکیل می شود. همچنین شناسایی دهک ها از کم درآمد و پُردرآمد در دست اجراست.