به گزارش دزفول امروز به نقل از فارس: ر شرایطی که تنها چند روز از آغاز سال جدید میلادی می گذرد، سایت معتبر علمی دیسکاوری سال ۲۰۱۴ را سالی پربار برای علم باستانشناسی دانسته است.

این سایت در جدیدترین گزارش خود به معرفی ۸ کشف جهان در حوزه علم باستانشناسی در سال گذشته میلادی پرداخته که در این میان برخی از کشفیات در سالهای قبل از سال ۲۰۱۴ انجام شده اند، اما به دلیل استمرار کشف آثار تاریخی محوطه های تاریخی محل کشف آنها در این سال به عنوان کشفیات سال ۲۰۱۴ منظور شده و یکی نیز به رویدادهای تلخ در این سال اشاره دارد.

کشف مقبره احتمالی «اسکندر مقدونی» در یونان(تصاویر) اکتشافات مهم باستان‌‌شناسی در سال ۲۰۱۴

مقبره احتمالی اسکندر مقدونی در محوطه تاریخی مشهور آمفیپولیس در شمال یونان و در ۶۵ کیلومتری شهر تسالونیکی واقع شده، بزرگترین مقبره تاریخی کشف شده در یونان است که طی سالها تمامی آثار تاریخی ارزشمند داخل آن به سرقت رفته است.

تاکنون در این مقبره که به دوره اسکندر مقدونی تعلق داشته، بقایای اسکلت یک انسان و یک  تابوت چوبی کشف شده که می تواند متعلق به اسکندر و یا یکی از اعضای خانواده وی باشد.

در ورودی این مقبره در آمفیپولیس که در دوره اسکندر یک شهر مهم بوده و قدمت آن حدود ۲۴۰۰ سال برآورد شده، دو مجسمه شیر کشف شدند که هرکدام بیش از یک تن وزن دارند. در گذشته نیز یک موزائیک که تصویر پرسفونه، دختر زئوس، از خدایان یونانی بر آن نقش بسته در این مقبره کشف شده، هنوز هویت فردی که در زیرزمین مقبره دفن شده، مشخص نیست، اما به احتمال فراوان وی یکی از نزدیکان اسکندر است.

بر اساس متون تاریخی اسکندر در سال ۳۲۳ پیش از میلاد در سن ۳۲ سالگی در بابل درگذشت. پس از مرگ اسکندر جسد وی وقتی که تشییع‌کنندگان در حال انتقال جسد اسکندر به مقدونیه بودند، بطلمیوس آن را دزدید و به ممفیس در مصر فعلی برد و در آنجا دفن کرد، به روایتی دیگر نیز جانشین بطلمیوس تابوت‌ را به اسکندریه منتقل کرد و در مقبره ای زیبا قرار داد.

کشف معابد مخفی «استنهنج» در انگلیس(تصاویر) اکتشافات مهم باستان‌‌شناسی در سال ۲۰۱۴

معابد مخفی بنای تاریخی رمزآلود «استنهنج» انگلیس با تکه سنگهای بزرگش ۱۷ سازه ناشناخته هستند که در فضای استنهنج واقع شده که نشان می دهند که این بنای تاریخی بزرگتر از آن چیزی بوده که تاکنون تصور می شد و کاربری های دیگری متفاوت از آن چیزهایی که تاکنون تصور می شد، داشته است.

طبق افسانه‌ها استنهنج توسط شیطان و یا توسط جادوگری به‌نام «مرلین» که مشهورترین جادوگر در اساطیر انگلیسی است، ساخته شده است. در این سالهای اخیر پنج تئوری درباره کاربری این بنای تاریخی ارائه شده که براساس آنها استنهنج یک معبد بوده و از آن بعنوان محلی برای عبادت و یا قربانی کردن حیوانات و انسانها استفاده می‌ شده، بدلیل داشتن تکه سنگهای بزرگ با خاصیت مغناطیسی مکانی برای شفا گرفتن بیماران بوده، مقبره یک پادشاه و یا آرامگاه خانوادگی بوده، مکان ویژه‌ ا‌ی برای تجمع اشراف بوده و در نهایت نوعی تقویم باستانی برای بیان روزهای هفته، ماهها، فصول و زمان برداشت گندم بوده که با توجه به کشفیات اخیر باید تئوری ششمی را نیز به تئوریهای قبلی اضافه کرد.

کشف «کشتی ‌چوبی» زیر بقایای برجهای دوقلو در آمریکا(تصاویر) اکتشافات مهم باستان‌‌شناسی در سال ۲۰۱۴

«کشتی ‌چوبی» زیر بقایای برجهای دوقلو در نیویورک آمریکا، یک کشتی ترابری قرن هجدهمی است که سربازان بریتانیایی را به آمریکا منتقل میی کرده و با حدود ۲۰ متر طول در حال عبور از دریای کارائیب با بادهای گرم تردو برخورد کرده و در جایی که بعدها برجهای دوقلوی تجارت جهانی در شهر بندری نیویورک ساخته شدند، به گل نشسته است.

به گفته باستان ‌شناسان بقایای اولیه این کشتی سال گذشته و در ماه جولای در همین منطقه کشف شده بود به همین خاطر شناسایی بخش دیگری از آن و در کنار یکدیگر قرار دادن دو یافته نشان داد که قدمت این کشتی به سال ۱۷۷۰ میلادی و در زمان جنگ انقلابی آمریکا باز می ‌گردد.

در حال حاضر بقایای  این کشتی که در زمان کشف بدنه، عرشه و محل نصب لنگر سالم و قابل شناسایی بودند، در حال مرمت بوده و قرار است در آینده نزدیک در موزه دریایی نیویورک به نمایش درآید.

شناسایی محوطه های تاریخی تخریب شده سوریه با تصاویر ماهواره ای(تصاویر) اکتشافات مهم باستان‌‌شناسی در سال ۲۰۱۴

براساس تصاویر ماهواره ای ۲۴ محوطه تاریخی سوریه به طور کامل تخریب شده، ۱۸۹ محوطه تاریخی دیگر به شدت صدمه دیده و به ۷۷ محوطه تاریخی دیگر نیز صدماتی وارد شده است. همچنین براساس تصاویر ماهواره‌ ای، کاوش‌های غیرمجاز برای کشف آثار تاریخی ارزشمند در محوطه های تاریخی سوریه بدون وقفه توسط مردم  محلی و همچنین گروههای مسلح با هدف فروش آ‌ثار تاریخی برای بدست آوردن پول یا اسلحه ادامه دارد که در این میان بیشترین حجم کاوش غیر قانونی در شهر تاریخی «پالمیرا» برجای مانده از تمدن روم باستان و محوطه تاریخی «ابلا» بر جای مانده از عصر برنز صورت می‌  گیرد.

سوریه یکی از غنی ‌ترین کشورهای جهان از نظر دارا بودن آثار تاریخی ارزشمند بوده و شش محوطه تاریخی ارزشمند این  کشور شامل دژ کردان، شهر تاریخی حلب، بخش تاریخی دمشق و بصرا، شهر تاریخی «پالمیرا» و مجموعه  دهکده‌ های تاریخی شمال سوریه در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو قرار دارند که همگی آنها در جریان سه سال جنگ داخلی در این  کشور به شدت صدمه دیده و در آخرین اجلاس کمیته میراث جهانی سالانه سازمان یونسکو در کامبوج نیز در فهرست میراث جهانی در خطر این سازمان قرار گرفتند.

در این میان براساس گزارشها بیشترین صدمات به دژ کردان که در سال ۲۰۰۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و سالها در اختیار تروریست‌های مسلح مخالف دولت سوریه قرار داشت، وارد شده است.از سوی دیگر از حدود دو سال قبل یک خیابان سنگی در شهر تاریخی آلپیو سوریه که میتوان آن را یکی از قدیمی ‌ترین بازارهای  جهان دانست به میدان نبرد بین ارتش سوریه و تروریستها تبدیل شده و طی این زمان صدمات زیادی به این اثر تاریخی وارد شده است. در سپتامبر ۲۰۱۲ نیز با تشدید درگیریها در شهر تاریخی حلب سوریه در حادثه ای که سازمان یونسکو آنرا یک تراژدی نامید، مغازه‌های  چوبی بازار این شهر که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده بوده، در آتش سوختند. در آوریل ۲۰۱۳ نیز مناره مسجد جامع حلب با قدمتی حدود ۹۰۰ سال بر جای مانده از سلسله بنی ‌امیه که یکی از زیباترین مساجد جهان  به شمار می‌رفت، منفجر شد. همچنین هزاران محوطه تاریخی دیگر شامل دهکده‌ هایی با قدمتی حدود ۵ هزار سال و آثار از تمدن روم باستان شامل قصر، بازار، آمفی‌ تئاتر و ویلای رومی نیز در شرایط ناگواری قرار دارند.

شناسایی جسد «ریچارد سوم» در انگلیس(تصاویر) اکتشافات مهم باستان‌‌شناسی در سال ۲۰۱۴

در سال ۲۰۱۲ باستان ‌شناسان انگلیسی پس از کاوشی یک ماهه در در حیاط صومعه‌ای متعلق به قرون وسطی در شهر لسیستر انگلیس که در حال حاضر به محوطه یک پارکینگ عمومی تبدیل شده موفق به کشف بقایایی جسدی و یک نوک سرنیزه شدند که گفته می شد به «ریچارد سوم»، پادشاه مشهور انگلیسی تعلق دارد.

باستان‌ شناسان با انجام آزمایش‌های DNA از استخوان‌های به دست آمده از نوادگان خواهری ریچارد سوم که نسل هفدهم وی را تشکیل می‌دهند، موفق به تائید فرضیه خود مبنی بر تعلق اسکلت کشف شده به ریچارد سوم شدند. ریچارد سوم که انسانی گوژپشت بود، پدر بزرگ ملکه مشهور الیزابت اول بوده و در سال ۱۴۸۵ در جنگ «بوسورت» در مرکز انگلیس کشته شد. این تحقیقات همچنین مشخص کرد که علت مرگ وی ضرباتی بوده که در جریان جنک به جمجمه وی وارد شده است.

ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه نویس معروف انگلیسی یک نمایشنامه کامل در مورد ریچارد سوم دارد و او را پادشاهی ظالم توصیف کرده بود. با این وجود برخی می گویند که وی قربانی قضاوت مورخین شده و بر این باورند که او خیلی لحاظ پادشاه خوبی هم بوده و توانسته دست به اصلاحات قضایی گسترده ای بزند و بر اجرای آنها به شدت نظارت می کرده است.

کشف جسد دختر «حفره سیاه» در مکزیک(تصاویر) اکتشافات مهم باستان‌‌شناسی در سال ۲۰۱۴

جسد دختر «حفره سیاه» اسکلت سالمی یک دختر نوجوان با حدود ۱۳ هزار سال قدمت است که در غاری که به حفره سیاه شهرت یافته در سواحل استان یوکاتان مکزیک بطور تصادفی کشف شد.

بر اساس بررسی های اولیه محققان DNA این دختر که در زمان مرگ حدود ۱۸ سال داشته، شباهت زیادی به DNA بومیان امروزی آمریکا بوده و در کنار جسد وی بقایای جسد چند حیوان از جمله چند گربه وحشی‌، یوزپلنگ‌ و خرس کشف شده است که همانند وی براثر خفگی در آب حاصل بر اثر ذوب شدن یخها جان خود را از دست داده اند.

کشف پنیر «تاکلاماکان» در چین(تصاویر) اکتشافات مهم باستان‌‌شناسی در سال ۲۰۱۴

پنیر «تاکلاماکان» در چین با حدود هشت هزار سال به همراه دهها مومیایی در قبرستان تاریخی «شیااوهی» بیابان تاکلاماکان شمال‌ غربی چین کشف شد و به قدیمی ترین پنیر جهان شهرت یافت.

در جریان این کشف تاریخی محققان توانستند ماده ‌ای زرد رنگ را روی سینه و گردن یکی از مومیایی‌ های کشف شده متعلق به زنی با موهای بلند شناسایی کنند ی پیدا کنند که شباهت زیادی به پنیرهای امروزی دارد.

شناسایی حکاکی های ۵۰۰ هزار ساله در اندونزی(تصاویر) اکتشافات مهم باستان‌‌شناسی در سال ۲۰۱۴

با کشف حکاکی های ۵۰۰ هزار ساله در اندونزی یافته های قبلی محققان درباره روند پیشرفت انسان  را باطل شد. این حکاکی ها که روی یک صدف به شکل حرف «M» انگلیسی انجام شده و قدمت آنها حدود نیم میلیون سال برآورد شده، حدود یک قرن قبل در غاری به نام گیبرالتار در منطقه سوماترا اندونزی کشف شدند.

محققان قدمت حکاکی ها روی صدف کشف شده را که در حدود ۱۸۹۰ میلادی کشف شد و از آن زمان تاکنون در موزه «ناتورالیس» هلند نگهداری می‌ شوند را با استفاده از آزمایش کربن بین ۴۳۰ تا ۵۴۰ هزار سال برآورد کرده اند، این در حالیست که تاکنون تصور می شد قدیمی ترین نقوش خلق شده توسط بشر حدود ۹۸ هزار سال قدمت دارد که سالها قبل روی صخره ای در آفریقا کشف شدند.