دزفول امروز به نقل ازسفیر: در روزگاری نچندان دور وقتی دشمنان تا دندان مسلح به کشور عزیزمان یورش بردند این نیروههای داوطلب بودند که با عشق و علاقه به وطنشان و بدور از هر درخواست مادی به سوی میدانهای نبرد شتافتن نوجوانانی که شناسنامه خود را دستکاری کردن تا از این قافله عشق جا نمانند .هنوز هم خیلی از این دلیرمردان گمنام و بدونه توقع در جای جای این کشور با درد و رنج آن دوران میسوزند و میسازند .

 

براستی اگر به این شیرمردان نگوئیم قهرمان ملی پس به چه کسی باید گفت .اگر مدال شجاعت برازنده گردن این اسطورها نیست پس برازنده چه کسانی است بهر ترتیب زمان گذشت و جای قهرمانان ملی و گیرندگان مدالهای شجاعت عوض شد .یکروز مربی تیم ملی کشتی مدال شجاعت گرفت .روز دیگر محبوب دولتمردان میشدن آنهایکه هم سود شخصیتی ملی را میبردند هم پول میلیاردی بیت المال را بالا می گشیدن .ایکاش همسو با مطرح کردن و الگو قراردادن قهرمانان ملی کشورمان اسطورهای ملی دفاع مقدس بفراموشی سپرده نمیشد ایکاش همزمان با بذل و بخشش پول میلیاردی به این اصطلاح قهرمانان قانون جامع ایثارگران بدلیل نبود منابع مالی در پوشه ها خاک نمی خورد

حقیقتآ حوادث اخیر عده از به اصصلاح قهرمانان ملی ما باعث شد تا به این موضوع بپردازیم آنهائیکه که به قانون دهن کجی و تخلف کردند و با تقلب و دسیسه قانون جمهوری اسلامی را دور زدند و معافیت گرفتند آنهائیکه فکر میکنند خونشان از دیگر جوانان وطن سرخ تر است

همگان بخوبی می دانند که خدمت سربازی واجب است و مقدس و بعنوان یک وظیفه ملی، دینی برگردن جوانان است. خدمت زیر پرچم هویتی مقدّس است.به جرات می توان ادعا کرد که هیچ واقعه و مقرراتی در زندگی به اندازه “سربازی رفتن” مورد توجه جوانان و بطریق اولی، والدین و خانواده ها نیست. هر خبر و شایعه ای در این زمینه بسرعت دهان به دهان می شود و بدون تعارف بگویم که مشمولان مفری می جویند تا روزنه ای پیدا شود و از زیر بار این تعهد اجتماعی شانه خالی کنند. این ها را گفتیم تا همگان بدانند و البته می دانند خدمت نظام وظیفه یا همان سربازی راهی است که “باید” پیموده شود و گریزی هم از آن نیست.
در ماه های اخیر ماجرای سربازی نرفتن ده ها نفر از فوتبالیست ها و تهیه کارت های جعلی و گریز متقلبانه و غیر قانونی از این تعهد اجتماعی، دستگاه قضاء و قانون نظام وظیفه عمومی را به چالش کشیده است. اصولآ حواشی تلخ و اقدامات غیر اخلاقی بعضی از فوتبالیست ها و درآمدهای میلیاردی در کنارسطح نازل کیفیّت فوتبالشان، نوعی نگرش منفی اجتماعی بوجود آورده است. فرار از سربازی به طرق مختلف و اغلب با تهیه کارت جعلی پایان خدمت و بعضآ گردنکشی در برابر قانون و مراجع قانونی، کاری بسیار زشت استاقدام غیر قانونی از سوی هر کس که باشد مستوجب تنبیه است. ( بویژه از سوی ورزشکاران، جعل و تقلب تحت هیچ شرائطی پذیرفتنی نیست) کارت پایان خدمت جعلی یک خلاف و اقدامی غیر قانونی است. تنبیهات قانونی اگر در مورد هر کس اجرا شود که باید بشود درمورد فوتبالیست ها بایستی واکنش مقامات ذیصلاح جدی ترو با صلابت تر و بدور از هر اغماضی باشد. تقلب و جعل یکی از معتبرترین و رسمی ترین اسناد دولتی توسط تعدادی فوتبالیست به اندازه کافی زشتی و قباحت دارد که جای هیچ بخشش و اغماضی بر جای نگذارد.
اما در مقابل این افراد باید این سوال را مطرح کرد که آیا راضی نگاه داشتن کی روش و عدم دادن بهانه به وی آن قدر مهم است که تمامی قوانین کشور زیر پا گذاشته شود؟ بی شک مسئول نتیجه یا عدم نتیجه گیری فوتبال ایران در جام ملت ها و بهانه گرفتن کی روش مقامات نظامی نیستند که حاضرند برای برآورده شدن آن حتی ابتدایی ترین قوانین کشور را نادیده بگیرند.
به علاوه چه ضمانتی وجود دارد که بازیکنی مانند پولادی که در لیگ قطر حضور دارد پس از جام ملت های اسیا به ایران برگردد و راهی قطر نشود؟
مگر خون چند فوتبالیست متخلف از خون سایر جوانان این مرز و بوم رنگین تراست که به سادگی از خطاهای گزاف آن ها چشم پوشی شود. آیا اگر افراد معمولی چنین خطایی را انجام داده بودند باید در همین حد و اندازه تنبیه می شدند؟ در کشور ما جوانان زیادی هستند که سال ها وقت خود را صرف تحصیل و ایجاد علم در کشور می کنند اما از اعزام به سربازی معاف نیستند و باید مانند سایر افراد جامعه در خدمت مقدس سربازی حاضر شوند.بخشش چهار بازیکن تیم ملی فوتبال که کارت خدمت سربازی خود را جعل کرده‌اند و اعزام آن‌ها به خارج از کشور، اقدامی کاملا غیرقانونی و برخلاف تمامی چارچوب‌های قانونی و شرعی کشور است که می‌تواند زمینه‌ساز سوءاستفاده‌های فراوان از سوی متخلفین باشد.جالب اینجاست که اگر نخبگان علمی کشور در حالی که هنوز زمان فراخوانی آنان به سربازی نرسیده و از معافیت تحصیلی به صورت قانونی بهره‌مند هستند، بخواهند در یک المپیاد علمی بین‌المللی شرکت کنند و سفری به یک کشور خارجی داشته باشند، با کوهی از مشکلات و سدهای قانونی روبرو می‌شوند که نهایتا می‌تواند منجر به انصراف آنان از حضور در این رقابت‌ها و یا کنفرانس‌های علمی شود.این هدیه عجیب به جاعلین و متخلفینی که یکی از جرم‌های بسیار بزرگ مندرج در قوانین مجازاتی کشور یعنی جعل اسناد دولتی را صورت داده‌اند،
فارغ از این طنز تلخ که ریشه در اقدام عجیب اجازه خروج از کشور به چهار فوتبالیست متخلف دارد، باید از مسئولان امر پرسید که بر مبنای کدام دلیل قانونی و شرعی دست به چنین اقدامی زده‌اند و به جای مجازات شدید این افراد به گونه‌‍ای که مایه عبرت سایرین باشد، هدیه بزرگی مانند همراهی با تیم میل فوتبال در سفر به استرالیا را به آنان اعطا کرده‌اند؟

کافیست کسی سرباز باشد یا این دوره را گذارنده باشد و یا اینکه در خانواده سربازی داشته باشد. همین‌ها کافیست تا وقتی خبر جعلی بودن کارت معافیت چند فوتبالیست را می‌شنود، حرص بخورد و بعد با چشم‌های باز و گوش‌های شنوا منتظر بایستد تا ببیند آیا با این متخلفان مثل مردم عادی برخورد می‌شود یا نه.

اما این افراد و خانواده‌های نگران آن‌ها اکنون باید شاهد خوشگذرانی این متخلفین و جاعلین در هتل‌های لوکس و گرانقیمت استرالیا باشند و حتی چشم انتظار اینکه رد صورت کسب نتایج خوب در جام ملت‌های آسیا، این افراد طلبکار هم بشوند و خواستار بخشش سریع و فوری خود از سوی مقامات قضایی شوند

یکی از این بازیکنان تصمیم گرفت با بی‌توجهی به اخطار نظام وظیفه دیگر پایش را در خاک کشورش نگذارد و یکی از عجیب‌ترین نقل و انتقلات فوتبال ایران را از پرسپولیس به الشحانیه قطر رقم بزند.
دانلود (۴)
استفاده از اصطلاحاتی چون قهرمان ملی و سرمایه ملی دستمایه‌ای است تا به افکار عمومی بقبولانند که در در برابر نیاز به این باریکن در آستانه جام ملت‌ها جرایمی که مرتکب شده و پشت‌پایی که به میهن‌اش زده مسئله پیش‌پا افتاده‌ای است. برخی‌ها حتی پا را فراتر گذاشته‌اند و پیشنهادهایی هم برای بازگرداند این باریکن به تیم ملی داده‌اند.
از این مهم‌تر اینکه چرا باید فکر کنیم که تنها این فوتبالیست ها سرمایه ملی هستن؟ این همه جوان با سواد و با دانش و متخصص ایرانی که در دوران جوانی باید برای انجام خدمت سربازی دست از کار و رشته و تخصص خود بکشند هر کدامشان یک قهرمان ملی هستند. اگر هر کدام از آن‌ها تا کنون مرتکب چنین تخلفی می‌شد آیا قانون با آن‌ها با همین مماشات برخورد می‌کرد؟
نکته‌ای که این دوستان فراموش کرده‌اند این است که اگر یکی از همین بازیکنها قصد داشت به قانون احترام بگذارد با آن وضعیت از پرسپولیس به قطر نمی‌رفت تا فیفا برای او ITC صادر کند و با همین استدلال هم تضمینی وجود ندارد که او بعد از جام ملت‌ها قراردادش را فسخ کند و به کشور بازگردد.
و باید در جواب آقای محمد دادکان که بیان فرموده : «می دانیم که اتفاقاتی رخ داده تا بازیکنان سرباز با کارت های جعلی به فوتبال ادامه دهند اما در حال حاضر مصالح ملی حکم می کند تا به تیم ملی کمک کنیم.»

«منظورم این است که بیاییم و کمک کنیم تا بازیکنان سرنوشت ساز و موثر که در پرونده کارت های جعلی گیر افتاده اند، به تیم ملی کمک کنند. این مصالح ملی ماست. اینجا بحث تیم ملی در میان است. رافت اسلامی باید شامل حال این بازیکنان شود. بروند جام ملت ها و برگردند، آن وقت برود به پادگان. یک روز به من گفتند چرا دادکان رفته به دنبال وحید هاشیمان اما من به آنها جواب دادم دلم می خواهد غرور خودم شکسته شود اما غرور ملی ام شکسته نشود.»

«من خواهش می کنم به بازیکنان موثر تیم ملی اجازه دهند بیایند و به تیم ما کمک کنند. این رافت اسلامی است. باید بازیکنان را ببخشیم تا آنها به تیم ملی خدمت کنند.»

 

در جواب آقایان وزیر ورزش و دادکان و آقایانی که تمام تلاش خود را کردن تا این کار صورت بگیرد باید گفت رافت اسلامی را برای شیرمردان و قهرمان واقعی بکار ببرید که بعد از سالها از گذشت دفاع مقدس در کمیسیون های مختلف پزشکی دنبال اثبات جانبازی خود هستند .مصالح ملی را باید در خصوص جانبازان شیمیایی و اعصاب و روان بکار ببریم که باید با هزار بدبختی دنبال تامین هزینه های داروی خود باشند باید گفت آقایانی که دنبال شکستن غرور خود هستن تا غرور ملی آنها شکسته نشود جامعه ایثارگری را حفظ کنند زیرا اگر آنها نبودن امروز غرورتان واقعآ شکسته میشد

 

منبع :سفیر/ سید عزیز پژوهیده