به گزارش دزفول امروز به نقل از فارس، حامد مظاهریان گفت: سیاست دولت یازدهم در بخش مسکن هم تقویت عرضه و هم تقاضاست اتفاقا دولت یازدهم در طول یک سال گذشته برنامه‌ریزی مناسب و قطعی برای تقویت عرضه مسکن کرده است.


وی افزود: تصویب پرداخت ۳۰۰ هزار وام مسکن در بافت فرسوده برای ساخت مسکن و ۲۰۰ هزار وام مسکن روستایی در دولت یازدهم حاکی از توجه به ساخت و عرضه مسکن است.
مظاهریان ادامه داد، یعنی از کل نیاز به مسکن اگردر طول یک سال، در یک دوره ۱۵ ساله قرار بود ۷۵۰ هزار واحد مسکونی در سال در ایران مسکن احداث شود، این عدد باید در ۱۲ سال به طور مستمر به یک میلیون واحد مسکونی برسد، تا بتوان به تقاضای مسکن به خوبی پاسخ داد.
معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: بنابراین، در بخش عرضه نیاز است ۵۰ درصد را تقویت مالی کرده و راهکارهایی برای آن اندیشیده و در بودجه دیده شود.

وی ادامه داد: در بخش تقویت طرف تقاضا معتقدیم، این موضوع به خریدار مسکن کمک می‌کند، بتواند انتخاب و خرید کند.

مظاهریان اضافه کرد: این موضوع می‌تواند به سازندگان مسکن هم کمک کند، مطابق با نیاز و خواسته خریداران، اقدام به احداث مسکن کنند.
پرداخت وام متناسب با توان مالی خریداران مسکن
معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: دولت در بخش تقویت تقاضا در نظر دارد، وام‌های خرید مسکن را گسترده‌تر و متناسب با توان مالی متقاضیان پرداخت کند.
مظاهریان گفت: این کار مستلزم آن است که دولت مابه‌التفاوت نرخ تسهیلاتی را که فکر می‌کنیم باید ۱۴ درصد برای طبقه متوسط جامعه باشد پرداخت کند، بنابراین به نظر می رسد، نرخ ۱۴ درصد مناسب متقاضیان مسکن باشد.

خبرهای خوش از پرداخت وام ۸۰ میلیون خرید مسکن در راه است
وی در پاسخ به این سئوال که به هر حال پرداخت وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن چه زمانی نهایی می شود، گفت: این طرح فعلاً در بانک مرکزی در حال بررسی است تا در مورد آن اعلام نظر شود.

مظاهریان گفت: پرداخت وام ۸۰ میلیون خرید مسکن به هر حال در بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در حال بررسی است و می‌‌توان انتظار داشت که در دو هفته آینده خبرهای خوبی در این باره به عموم مردم ارائه شود.
در حالی که بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن مهر موافقت کرده است، به نظر می رسد تصویب پرداخت وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن نیز به زودی تصویب شود.

* به گفته برخی بنگاه داران، پرداخت وام ۸۰ میلونی برای مسکن، در حد همین خبرهای خوش است و فقط برای بالا بردن قیمت مسکن با هدف رونق بخشیدن به بازار و افزایش آمار اقتصادی صورت می گیرد. وگرنه وقتی پرداخت وام سه میلیونی ازدواج بزرگترین دغدغه مسئولان است و می گویند  اعتباری برای آن وجود ندارد، چگونه می توان به پرداخت وام ۸۰ میلیونی دل بست.