رئیس مرکز فوریت های پزشکی دزفول در گفتگو با خبرنگار دزفول امروز گفت: یک کایت سوار در منطقه تنگه سرای دزفول در حین پرواز به یکی از درختان رشد کرده در دیواره کوه برخورد و در ارتفاع ۲۰ متری زمین گیر کرده است.

دوشنبه::: ۲۲دی ماه

جزئیات حادثه از زبان رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی دزفول 

محمد افضل زاده رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی دزفول از بدو اطلاع رسانی حادثه کایت سوار در بطن حادثه بوده که در گفتگو با خبر نگار وبدا از وی خواسته شد به شرح ماجرا بپردازد آنچه در ذیل آمده است ماحصل رخداد نجات جان کایت سوار است.

 در ساعت ۱۶:۲۰ مورخه ۱۹/۱۰/۹۳ یک مورد گزارش حادثه چتر باز گلایدر سوار در منطقه کوهستانی اطراف روستای گاومیر  نرسیده به پل تنگه سرا به مرکز ارتباطات ۱۱۵ دزفول مبنی براینکه چتر باز عضو تیم چتربازی  آقایی ۲۴ ساله هنگام پرش از ارتفاع حدود ۲۵۰  متری سطح زمین دچار سانحه شده و بر اثر وزش باد نامساعد ، چتر اصلی از حالت تعادل خارج شده و به درختی در میانه تیغه پرتگاه  برخورد کرده و گیر افتاده و در ارتفاع حدودا ۷۰ متری سطح زمین بدون امکان فرود متوقف شده است  گزارش گردید لذا عملیات نجات با حضور کلیه نیروهای امدادی به ویژه اورژانس ۱۱۵ آغاز شده  و فوراٌ کدآمبولانس پایگاه سالند به محل اعزام  و پس از پیمودن مسیر جاده، تکنسین های اورژانس ۱۱۵  بخش زیادی از راه را  به مدت حدود یک ساعت و پیمودن حدود سه کیلومتر راه کوهستانی به صورت پیاده با تجهیزات درمانی لازم خود را به   زیر پرتگاه رساندند ولی با توجه به وضعیت خاص و خطرناک مورد ، با توجه به تجهیزات موجود، هیچیک از تیم های حاضر قادر به انجام اقدام موثری نبودند

 بنابراین با اطلاع به مرکز هدایت عملیات بحران مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی دزفول و با هماهنگی و دستور ریاست محترم دانشگاه آقای دکتر صائمی،  در ساعت ۲۱ تیم ویژه  مدیریت بحران مرکز مدیریت حوادث وفوریتهای پزشکی  شامل: اینجانب به عنوان رئیس مرکز و فرمانده تیم ومسئول ستاد بحران آقای رضا رفیعی نیا ، مسئول اورژانس ۱۱۵ دزفول آقای سید محمد محمودی نژاد و مسئول نقلیه و امور فنی آقای مرتضی افضل زاده ، به همراه کد آمبولانس دوم و پس از هماهنگی با نماینده محترم شهرستان و پس از آن شهردار محترم  ، بهمراه یک دستگاه جرثقیل مناسب وضعیت با کابل ۱۵۰ متری  در بالای پرتگاه مستقر گردیده و  به بررسی اوضاع پرداخته شد.

لازم به ذکر است که  کلیه عوامل امدادی آتش نشانی ،هلال احمر، نیروی انتظامی ،سپاه،بسیج، عوامل شهرداری ،نیروهای مردمی، اعضاء تیم کوهنوردی و افرادی از فرمانداری ویژه نیز در محل حاضر شده و به صورت اقدام مشترک برنامه ریزی و عملیات ادامه یافت.

با توجه به وضعیت موجود و کارشناسی تیمهای حاضر و محدودیت دید  تصمیم بر این شد که قرارگاه نجات که تا آن زمان در پایین پرتگاه مستقر به بالای پرتگاه منتقل شده و در  ابتدا  به وسیله ی لودر فراخوانده شده از شهر سالند  معبری در کنار جاده آسفالت در بالای پرتگاه باز شود  ومسیر مذکور که  با لبه پرتگاه مسافتی حدود ۶۰ متر  داشت هموار گردد و سپس جرثقیل موجود در لبه پرتگاه مستقر شده و به کمک اعضای تیم کوهنوردی طنابی بهمراه پله بالگردی  از ارتفاع آویزان گردد و پس از رسیدن طناب  به سطح زمین ، نیروهای امدادی از پایین و با استفاده از پله وطناب  مذکور اقدام به نجات فرد حادثه دیده نمایند .

 ضمنا امنیت محل و بستن مسیر منتهی به منطقه توسط عوامل زحمتکش نیروی انتظامی انجام شود.لذا با همت و تلاش کلیه عوامل حاضر در محل و در سرمای طاقت فرسا و محدودیت شدید دید کلیه اقدامات فوق با دقت و درایت لازم انجام گردیده و در ساعت ۲:۳۵ بامداد مصدوم به سلامت توسط اعضاء تیم کوهنوردی که از پایین پرتگاه  صعود کرده بودند پایین آورده شده و تحویل تکنسین های اورژانس ۱۱۵ مستقر در پایین پرتگاه گردید. و فوراً بررسی مصدوم  توسط نیروهای فوریتهای پزشکی دزفول انجام شده و خوشبختانه با انجام اقدامات تخصصی لازم مصدوم را که دچار سرمازدگی و آسیب به پا بود درمان نموده  و  حال عمومی مصدوم پایدار و مساعد گردید .

پس از بررسی نهایی به صورت ایمن و طی یک ساعت حمل کوهستانی با تجهیزات فنی به آمبولانس انتقال یافت و نهایتا این عملیات نجات که قریب ۱۰ ساعت بطول انجامید  در ساعت ۲:۴۰ با مداد مورخه ۲۰/۱۰/۹۳ با موفقیت به پایان رسید و  مصدوم   با کنترل کامل توسط عوامل اورژانس  ۱۱۵ در ساعت ۴:۴۰ مورخه فوق  جهت مراقبت وادامه درمان تحویل بیمارستان بزرگ دزفول گردید.

در پایان محمد افضل زاده از حمایت و پیگیری نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی آقای مهندس پاپی زاده  و ریاست  دانشگاه علوم پزشکی دزفول آقای دکتر صائمی  و همچنین همکاری و زحمات خستگی ناپذیر کلیه همکاران  اورژانس ۱۱۵ ، همکاران آتش نشانی، نیروهای امنیتی و انتظامی ،بسیج و نیروهای مردمی حاضر در صحنه ،پرسنل فرمانداری ،شهردار محترم و پرسنل شهرداری و هیئت ها و گروه های کوهنوردی حاضر از دزفول و مسجدسلیمان،هلال احمر و موسسه جرثقیل حیدری تشکر و قدردانی نمود و اظهار امیدواری کرد متولیان مدیریت بحران در شهرستان جهت مدیریت بحران های احتمالی و غیر قابل پیش بینی آینده  هماهنگی هرچه بیشتری داشته باشند.او ضمنا به جوانان و ورزشکاران توصیه کرد که با  رعایت استانداردهای ایمنی و حرفه ای ورزشی سلامتی خود  را حفظ نموده و در محل های شناخته شده و ایمن به انجام ورزش های مورد علاقه ی  خود بپردازند.


شنبه ::: ۲۰ دی ماه

۰۹:۰۶: اولین تصاویر از چترباز و امدادگران

1841IMG_20150109_215554 20039IMG_20150110_023033 52699IMG_20150109_221341 54192IMG_20150110_031315 74903IMG_20150109_214736 92184IMG_20150110_030629

۹:۰۰: نجات معجزه آسای چتر باز/ تشریح جزئیات عملیات نجات

به گزارش خبرنگار واحد خبری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول؛ کایت سواری که در ارتفاعات سردشت دزفول در حال پرواز بود دچار حادثه شد و درحوالی روستای گاومیر سقوط کرد.

خبرنگار ۱۲۵ در این باره گفت : در ساعت ۱۶:۵۷ دقیقه روز جمعه مورخ ۱۹ دی ماه سال جاری طی تماسی با سامانه ۱۲۵ این سازمان خبر از سقوط یک کایت سوار در حوالی روستای گاومیر از توابع شهر سالند داده شد که ستاد فرماندهی عملیات سریعا تیم امداد و نجات سازمان را به همراه خودروی امداد روانه محل حادثه کرد؛ که اقدام به نجات این کایت سوار جوان نمودند.

وی افزود : این کایت سوار جوان که فقط ۲۴ سال سن داشت در هنگام کایت سواری پس وزش باد و وارونه شدن در هوا سقوط کرد و پس از برخورد با یک درخت کوچک به طور معجزه آسایی بدون هیچ گونه جراحتی در هوا معلق شد.

آقای مهرنما (معاونت عملیات سازمان) که شخصا فرماندهی عملیات را بر عهده داشت در گفتگو با خبرنگار ما گفت امدادگران آتش نشانی پس از مستقر شدن در محل حادثه و برآورد کردن زوایای این عملیات اقدام به نجات فرد گرفتار شده کردند .

وی همچنین افزود : در این عملیات علاوه بر نیروهای آتش نشانی نیروهای ۱۱۵،۱۱۰،هلال احمر، هیات کوه نوردی به سرپرستی دکتر غلامحسین حسن پور(رئیس هیات کوه نوردی دزفول)، بسیج روستای گاومیر، و جمع کثیری ازاهالی محترم روستای گاومیر حضور داشتند؛ که با همفکری و کمک همدیگر توانستیم به حول و قوه الهی پس از ۹ ساعت تلاش(ساعت ۲:۲۰ دقیقه بامداد) کایت سوار جوان را که در بین هوا و زمین گرفتار شده بود؛ نجات دهیم .

شایان ذکر است: که از این طریق از اهالی روستای گاومیر که از دقایق اولیه این حادثه با ما همراه بودند و تا آخرین لحضه نیز حضور داشتند کمال تشکر و قدردانی به عمل می آید .

۳:۰۰: فوری: چترباز نجات یافت:

دقایقی پیش خبر رسید که نیروهای امداد موفق شدند، چترباز گرفتار شده را به سلامت کامل از کوه پایین بیاورند.

جزئیات این عملیات به زودی منتشر می شود.

۰۱:۵۰: عملیات نجات وارد نهمین ساعت شد/ جزئیات بیشتر از عملیات نجات

عملیات نجات در حالی وارد نهمین ساعت شد که همچنان امدادگران موفق نشدند، چترباز گیر افتاده در ارتفاع ۲۰ متری زمین را نجان دهند.

ساعت قریب ۱۷ بود که یک کیت سوار با پرواز در منطقه کوهستانی سردشت دزفول، در دامنه یک کوه با شیب تند به درخت رشد کرده در بدنه کوه برخورد و در ارتفاع ۲۰ متری از سطح زمین آویزان شد.

سختی این عملیات بدلیل شیب تند کوه بوده که موجب شده تا امدادگران و همکاری کوهنوردان دزفولی ابتدا به کوه صعود و از بالا به طرف چترباز حرکت کنند.

این حادثه که در سردترین شب سال در منطقه اتفاق افتاده، عملیات نجات را با مشکل جدی مواجه کرده است.

۰۱:۲۸: چترباز زنده است

دقایقی پیش یک شاهد عینی در گفتگو با خبرنگار دزفول امروز گفت: شدت سرما و صدمات احتمالی وارده به چترباز موجب نگرانی امدادگران شده و به همین دلیل عملیات نجات بدون وقفه در حال انجام است.

وی افزود: مشاهد حرکت ها و تکان های توسط چترباز  امیدها را برای امدادگران افزایش داده است.

۰۱:۱۵: سرما مأموریت امداد را با مشکل مواجه کرده است

اخبار رسیده از منطقه امداد، شدت بسیار زیاد هوا، عملیات امداد و امدادگران را با مشکل مواجه کرده است.

بر اساس اخبار رسیده، شدت سرما مانع از عملیات امداد نشده و مامورین و کوهنوردان همچنان در حال تلاش برای دسترسی به چترباز گرفتار شده هستند.


جمعه :::: ۱۹ دی ماه

۲۳:۵۵: تیم های کوهنوردی در حال انجام عملیات نجات

بر اساس اخبار رسیده از منطقه سردشت، هم اکنون تیم کوهنوردی سالار دزفول در حال انجام عملیات نجات در منطقه هستند.

سرمای شدید هوا در کوههای سردشت، وضعیت کایت سوار و امدادگران را با سختی روبرو کرده است.

یکی از مأمورین حاضر در محل، دقایقی پیش در گفتگو با دزفول امروز گفت: کوهنوردان، به تازگی به نقطه ای بالای کوه رسیده تا امکان امدادرسانی به چترباز گرفتار شده از بالا فراهم شود.

اخبار رسیده حاکی از این است که حداقل عملیات امداد تا ساعاتی دیگر همچنان ادامه دارد.

۲۱:۲۵: احتمال دارد بالگرد امداد به پرواز درآید

“محمد افضل زاده” اظهار کرد: هم اکنون که بیش از چندساعت از گیر کردن این کایت سوار می گذرد، نیروهای امدادی از آتش نشانی، فوریتهای پزشکی ، هیئت کوهنوردی ، مسئول ستاد بحران اورژانس دزفول در منطقه حضور داردن.

رئیس مرکز فوریت های پزشکی دزفول با بیان اینکه احتمال درخواست از امداد هوایی وجود دارد گفت: بدلیل کوهستانی و شب بودن احتمال پرواز بالگرد امداد ضعیف است و چون احتمال دارد باد ایجاد شده توسط بالگرد سبب سقوط کایت سوار  می شود، این موضوع در حال بررسی است.

افضل زاده ، حال کایت سوار را در حال حاضر خوب دانست و ادامه داد: نیروهای امدادی پس از چند ساعت از گذشت این حادثه هنوز موفق نشده اند، این کایت سوار را از ارتفاع پایین بیاورند.

وی افزود: نیروهای امدادی همچنان در منطقه هستند و تاریکی شب، موجب کند تر شدن و افزایش خطر پذیری عملیات نجات شده است.