به گزارش دزفول امروز: ‘غلامعلی باغبان کوچک ‘ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود ۲۰ واحد تولید شن و ماسه در محدوده ای به طول ۱۰ کیلومتر در بخش چغامیش دزفول فعالیت می کنند که به دلیل برداشت بی رویه به آثار باستانی و ملی منطقه آسیب جدی وارد کرده اند.

وی با اشاره به اینکه این واحدهای تولید شن و ماسه به پل پاپیلا مربوط به دوره ساسانی صدمه وارد کرده اند گفت:با کار کارشناسی صورت گرفته و با هماهنگی فرمانداری دزفول از ادامه فعالیت دو واحد تولید شن و ماسه جلوگیری به عمل آمد.

باغبان کوچک اظهار کرد:مقرر شد ضوابط ،مقررات،روش و زمان برداشت شن و ماسه به تولید کنندگان اعلام، و واحدهای یادشده در صورت پذیرش شروط لازم دوباره فعالیت خود را از سر گیرند.

مدیر میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری دزفول با بیان اینکه با سایر واحدهای تولید شن و ماسه واقع در این محدوده به دلیل برداشت بی رویه برخورد می شود اظهارکرد: این واحدهای تولیدی در صورت رعایت نکردن اصول و قوانین میراث فرهنگی در راستای حفظ بناهای تاریخی ، تعطیل خواهند شد.

دزفول شهری کهن با پیشینه چند هزار ساله از قدیمی ترین شهرهای خوزستان است که از نظر تاریخی ، طبیعی و فرهنگی دارای آثار منحصر بفردی است.

بافت تاریخی دزفول شامل خانه ها، مساجد ، حمام و گذرگاه های قدیمی از نظر معماری یکی از بافت های ارزشمند تاریخی کشور است که به خاطر بافت آجری با معماری ایرانی اسلامی، دزفول را به موزه آجری ایران معروف کرده است.