به گزارش دزفول امروز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر عضو کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق اعلام کرد : این کمیته اسنادی درباره کمک آمریکا به داعش در اختیار دارد. ماجد الغراوی تاکید کرد : تصاویری مستند از پرتاب محموله های سلاح برای تروریست های داعش وجود دارد ولی مقامات آمریکا علت این اقدام را تشخیص ندادن مواضع ارتش عراق و مواضع داعش عنوان می کنند .

وی افزود : ادعاهای مقامات امریکا در حالی است که این کشور تجهیزات پیشرفته ماهواره ای دارد که می تواند با آنها مواضع داعش را به درستی شناسایی کند .

همچنین خبرها از عراق از پیشروی نیروهای مردمی و ارتش به سمت مناطق تحت سیطره داعش حکایت دارد و به نظر می رسد این گروهک تروریستی ، با وجود دریافت کمک های آمریکا ، درحال فروپاشی است.

به گزارش شبکه تلویزیونی الحدث، داعش در درگیریهای اخیر با نیروهای عراقی و نیروهای مردمی بزرگترین مواضع خود را در پنج استان دیاله، بغداد، کرکوک، الرمادی و صلاح الدین از دست داده است. فرماندهی داعش سردرگم شده است و تروریستها، تحرکات پراکنده و ضعیفی در مناطق الاسحاقی، الضلوعیه، المعتصم و یثرب دارند.

ارتش عراق برای پاکسازی کامل استان دیاله تجهیزات گسترده نظامی به منطقه المقدادیه این استان ارسال کرد. نیروهای عراقی کنترل نود درصد استان دیاله را در دست دارند.

بسیاری از خطوط پشتیبانی جنگجویان داعش در عراق از مرزهای سوریه قطع شد و تردد این جنگجویان در مرزهای دو کشور محدود شده است.

وزیر دفاع عراق نیز  پاکسازی  موصل از داعش را به معنای پایان داعش و تروریسم در این کشور دانست.

شبکه تلویزیونی العراقیه گزارش داد: خالد العبیدی وزارت دفاع و دولت عراق تلاش دارند ارتش این کشور را به سلاح ها و تجهیزات نظامی پیشرفته مجهز کند.

همچنین وزیر کشور عراق،  آزاد سازی صلاح الدین را مقدمه ای برای آزادی موصل قلمداد کرد.

محمد سالم الغبان گفت، پیروزی های پی در پی نیروهای امنیتی و نیروهای مردمی عراقی گروه داعش را سردرگم کرده است، بطوریکه  فقط به علت شک کردن به وفادرای اعضایش آنها را اعدام می کنند. وی افزود: داعش صد عضو خود را اعدام کرده است.

سالم الغبان گفت: عملیات آزادی سازی صلاح الدین در آینده آغاز خواهد شد که می توان آن را مقدمه عملیات بزرگ آزاد سازی موصل قلمداد کرد.