به گزارش دزفول امروز: ˈاحمد سیاحی ˈ  پس از بازدید هوایی از دریاچه سد کرخه به خبرنگار ایرنا افزود:برخورد بیل مکانیکی با لوله ۱۶ اینچ خط انتقال گازوییل در مرز بین استانهای لرستان و خوزستان در هفته گذشته منجر به شکستگی این خط و ورود مقادیری مواد نفتی به رودخانه کرخه شد.

وی با بیان اینکه بخشی از مواد نفتی با ایجاد سد خاکی در منطقه مهار شد افزود:با توجه به تامین آب شرب و آب بخش کشاورزی مناطق پایین دست سد کرخه بدنبال وقوع این حادثه نیروهای عملیاتی وارد عمل شده و آلودگی نفتی را مهار کردند.

سیاحی گفت:این حادثه در راستای جابجایی خط لوله ۱۶ اینچ و ۲۰ اینچ رخ داد اما با بسیج امکانات از گسترش آلودگی در سد کرخه جلوگیری شد.

وی افزود:ظرف ۴۸ ساعت آینده کلیه مواد نفتی و چربی های مربوط به آن از مسیر پاکسازی می شود و بخش آلوده شده رودخانه کرخه نیز تحت کنترل در آمده تا آلودگی گسترش نیابد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز گفت:شرکت لوله و مخابرات در مهار آلودگی تلاش جدی داشته و مدیریت بحران استان هم با جلسات متعدد موضوع را کنترل کرد.

ˈاحمد رضا لاهیجان زادهˈ افزود:مقادیری گازوییل با نفوذ به رودخانه مجاور محل حادثه و با طی حدود ۵۰ کیلومتر به ابتدای سد کرخه رسید که با تلاش به موقع مهار شد.

وی افزود:در این راستا همه امکانات برای مهار آلودگی بسیج شد ضمن اینکه عشایر منطقه نیز در این زمینه همکاری داشتند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود:به منظور کنترل آلودگی نفتی دهانه ورودی سد کرخه مسدود شده ضمن اینکه در زمینه تامین آب شرب و کشاورزی مناطق پایین دست سد کرخه مشکلی وجود ندارد.

وی گفت:بازدید روزانه از سد کرخه و مناطق بالادست سد برای رفع کامل آلودگی ادامه دارد و ظرف دو روز آینده این مشکل به طور کامل از ابتدای سد کرخه پاکسازی خواهد شد.

در بازدید معاون عمرانی استاندار خوزستان،مدیر کل بحران،مدیر کل حفاظت محیط زیست و جمعی از مسوولان استان خوزستان و فرماندار شهرستان اندیمشک، نحوه مهار آلودگی نفتی سر شاخه رودخانه کرخه مورد بررسی قرار گرفت.

فریدون صالحی فر مدیر عامل سد و نیروگاه کرخه در این بازدید گزارشی از روند کارهای انجام شده در راستای کنترل آلودگی نفتی ارائه داد.

رودخانه کرخه سومین رود طولانی ایران پس از کارون و سفیدرود است این رودخانه که از کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد پس از طی مسیری نزدیک به ۷۵۵ کیلومتر در جهت جنوب غربی به تالاب هورالعظیم در مرز میان ایران و عراق می ریزد.

ایرنا