به گزارش دزفول امروز به نقل از جهان نیوز، عملیات گسترده جستجو برای یافتن سه مرد مسلحی که ۱۳ نفر را روز چهارشنبه در دفتر مجله شارلی ابدو در پاریس کشتند جریان دارد. هشت روزنامه نگار از جمله دبیر این مجله طنز و دو مامور پلیس در میان کشته ها هستند.

فرانسه که در سه سال گذشته یکی از حامیان اصلی تروریست ها در سوریه بوده، اکنون خود از سوی تروریست هایی که بر زبان فرانسه به خوبی مسلط هستند هدف قرار گرفته است. هزاران نفر از اعضای داعش، هویتی غربی دارند و در سایه حمایت های کشورهای غربی و با هدف مبارزه با بشار اسد به داعش پیوسته اند.

پیش از این بسیاری از تحلیلگران سیاسی و امنیتی به کشورهای غربی حامی تروریست ها در سوریه هشدار داده بودند که با بازگشت شهروندان غربی عضو داعش به کشورهایشان، مشکلات و معضلات شدید اجتماعی و امنیتی پدید خواهد آمد.

آخرین خبرها از فرانسه نشان می دهد که پلیس، هویت عاملان حادثه فرانسه را اعلام کرده است.

رسانه های فرانسوی به نقل از منابع مطلع پلیس از سه مظنون حمله نام برده اند. دو برادر به نام های سعید کواچی و شریف کواچی و مظنون سوم حمید مراد معرفی شده اند.

به گزارش ها رسانه های فرانسوی شریف کواچکی پیکارجویی است که در سال ۲۰۰۸ به خاطر عضویت در گروهی که جهادی ها را به عراق می فرستاد سه سال حبس گرفته بود.

به نوشته سایت بی بی سی، تدابیر امنیتی در سراسر کشور تشدید شده است و به خصوص در پاریس وضعیت اضطراری اعلام شده است.

خبرگزاری فرانسه اواخر چهارشنبه گزارش داد که کماندوهای ویژه پلیس در شهر رنس در ۱۴۰ کیلومتری شمال پاریس در جستجوی مظنونان هستند.

مهاجمان با اسلحه کلاشنیکف به دفتر مجله شارلی ابدو حمله کردند و حاضران در این دفتر را به گلوله بستند.

آنها در حالی که فریاد الله اکبر سر داده بودند، به سوی مأموران پلیس هم تیراندازی کردند. شاهدان می گویند که آنها فریاد می زدند که انتقام [انتشار کاریکاتور] پیامبر اسلام را از دست اندرکاران شارلی ابدو گرفته اند.

استفان شاربونیه، دبیر مجله و سه نفر از سرشناس‌ترین کاریکاتوریست‌های فرانسه در حمله چهارشنبه کشته شدند. جان او قبلا تهدید شده بود و تحت حفاظت پلیس بود.

کورنی ری، کاریکاتوریست این نشریه گفت که مردان نقابدار او را وادار به گشودن در که با شماره رمز باز می شد کردند و به او گفتند که “عضو القاعده” هستند هرچند به گفته او به روانی فرانسه حرف می زدند.

دفتر نشریه شارلی ابدو در ماه نوامبر ۲۰۱۱ یک روز پس از انتشار کاریکاتوری از پیامبر اسلام هدف حمله با بمب آتش زا قرار گرفته بود.

پلیس گفت که مهاجمان به شمال پاریس گریختند و بعد اتومبیل خود را رها کردند و با ربودن یک اتومبیل دیگر از محل فرار کردند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه حمله امروز را حمله ای علیه “آزادی بیان” و تکثر اندیشه خواند و پنجشنبه را روز عزای ملی اعلام کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارش خود اسامی عاملان حمله روز چهارشنبه را منتشر و آنها را «سعید و شریف کواشی» و «حمید مراد» معرفی کرده است.

به گفته یکی از مقامات پلیس فرانسه، این سه تن با شبکه تروریستی یمنی در ارتباط بوده‌اند. این مقام پلیس اما به دلیل حساسیت موضوع و ادامه روند تحقیقات حاضر به افشای نام خود نشده‌ است.

آسوشیتدپرس می‌افزاید که شریف کواشی در سال ۲۰۰۸ به اتهام‌های تروریستی و اعزام جهادگرایان به عراق، محاکمه و به ۱۸ ماه زندان محکوم شده بود.

هفته‌نامه فرانسوی “لوپوئن” نیز اطلاعات بیشتری درباره این سه نفر بر روی وبسایت خود منتشر کرده است. این نشریه می‌گوید که سعید و شریف کواشی، دو برادر ۳۲ و ۳۴ ساله فرانسوی الجزایری‌تبار هستند که تابستان امسال از سوریه به فرانسه بازگشته‌ بودند.

به نوشته این نشریه، «حمید مراد»، متهم سوم، متولد سال ۱۹۹۶ و فردی بی‌خانمان است که سال گذشته در مدرسه‌ای در شهر رمس ثبت‌نام کرده بود و سال آخر دبیرستان را می‌گذراند.

لوپوئن سپس می‌نویسد که حمید مراد رانندگی ماشین مهاجمان را بر عهده داشت.

هنوز گزارشی درباره دستگیری این افراد منتشر نشده است. پلیس جستجوی وسیعی را برای یافتن متهمان آغاز کرده و بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، ۸۰۰ سرباز فرانسوی نیز در این زمینه به نیروهای پلیس پیوسته‌اند.