به گزارش سرویس دفاع مقدس دزفول امروز: سرهنگ «مسعود عبدالله پور» فرمانده پادگان آموزشی شهید مهدی باکری دزفول در نشستی خبری با اصحاب رسانه به برگزاری اولین یادواره “شهید مهدی باکری” در استان خوزستان به میزبانی دزفول خبر داد و گفت: این یادواره که در نوع خود بی نظیر است در مدت سه روز از هیجدهم تا بیستم اسفندماه در پادگان شهید مهدی باکری دزفول برگزار می شود.

وی با بیان اینکه حضور سه هزار نفر در هر شب از این یادواره پیش بینی شده است، اظهار کرد: هزار نفر از کاروانیان راهیان نور، خانواده شهدای برجسته لشکر عاشورا بویژه خانواده شهید مهدی باکری، مسئولین کشوری و لشکری، سخنرانان و مداحان برجسته کشوری و همچنین خانواده شهدا و مسئولین شهرستانی از میهمانان ویژه این یادواره هستند.

سرهنگ عبدالله پور افزود: از ویژگی های بارز این یادواره اجرای کار میدانی است که ۶۰۰ نفر از نیروهای آموزشی در این طرح نقش ایفا خواهند کرد.

فرمانده پادگان شهید باکری دزفول اجرای تشییع جنازه نمادین را از دیگر برنامه های پیش بینی شده این یادواره عنوان و گفت: بدنبال رایزنی برای دفن شهید گمنام در مرکز آموزشی پادگان باکری که در زمان دفاع مقدس نیز معراج شهدا بوده است، هستیم که برای این کار موافقت های اولیه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: برنامه های یادواره بعد از نماز مغرب و عشاء در حسینیه امام خامنه ای پادگان شهید باکری دزفول برگزار می شود.

سرهنگ عبدالله پور با اشاره به تهاجم گسترده فرهنگی، برگزاری یادواره شهدا را اقدامی اساسی در مقابل این تهاجم دانست و اظهار کرد: برگزاری یادواره شهدا موجب می شود تا عطر و بوی شهدا در جان و دل ما همچنان باقی بماند.

فرمانده پادگان آموزشی شهید مهدی باکری دزفول، همزمانی این یادواره با آغاز کاروان راهیان نور کشور را یادآور شد و گفت: سالانه بیش از ۲۰ هزار نفر در قالب اردوی راهیان نور از این پادگان دیدار می کنند و این همزمانی علاوه بر جذب مخاطب بیشتر برای این یادواره، فضایی معنوی برای استفاده بیشتر زائران را فراهم می کند.

وی افزود: محل سنگر فرماندهی شهید مهدی باکری در این پادگان یکی از مکان هایی است که هر ساله خیمه شهید مهدی باکری در آنجا برپا شده و راهیان نور با حضور در آن محل به اجرای مراسم می پردازند.

سرهنگ مسعود عبدالله پور، حضور امام خامنه ای در پادگان شهید باکری در دوران دفاع مقدس را یکی از برکات این پاداگان آموزشی دانست و اظهار کرد: این پادگان بارها در دوران جنگ تحمیلی مورد بمباران های هوایی قرار گرفته و خون شهدای گرانقدری در جای جای آن به زمین ریخته و به همین خاطر این پادگان از تقدس خاصی برخوردار است.

فرمانده پادگان آموزشی شهید باکری، افزود: از ابعاد اجتماعی، امنیتی و اقتصادی پاداگان های آموزشی ظرفیت های خوبی برای منطقه داشته و تهیه مایحتاج نیروها موجب وارد شدن سالانه ۱۰ میلیارد تومان به شهرستان می شود.

وی در واکنش به اظهارات فرماندار ویژه دزفول مبنی بر انجام توافقات اولیه با قرارگاه سازندگی سپاه برای گرفتن کامل پادگان باکری و تبدیل به منطقه ویژه اقتصادی عنوان کرد: بر اساس دستور رهبر انقلاب برای واگذاری زمین های مازاد پادگان های نظامی برای ایجاد کارگاه ها و اشتغال زایی، در مرحله اول ۷۰۰ هکتار از زمین های شرقی و شمالی شهید باکری برای این منظور در اختیار مسئولین قرار داده شد ولی پس از ۶ سال حتی یک کارگاه هم در آنجا احداث نشده است.

سرهنگ عبدالله پور با اشاره به اثرات منفی انتشار این خبر ادامه داد: انتشار این خبر در پایگاه های خبری موجب کاسته شدن انگیزه پرسنل شده است.

فرمانده پادگان آموزشی شهید باکری، تماس خود با فرماندار ویژه دزفول را مورد اشاره قرارداد و افزود: آقای آصفی در این گفتگو گفت: «اگر می دانستیم مطرح کردن این موضوع تبعات دارد، این کار را نمی کردیم.»

وی با تکذیب این خبر اظهار کرد: از نظر فرماندهان مافوق ما چنین توافقی اتفاق نیفتاده و اگر قرار است اتفاقی بیفتد بهتر است ابتدا از ۷۰۰ هکتار آزاد شده، استفاده شود.

شهید “مهدی باکری” فرمانده لشکر ۳۱ عاشورا، از فرماندهان دلیر در دوران دفاع مقدس بود که در عملیات بدر به مقام رفیع شهادت نائل و مفقودالاثر می شود.

این شهید بزرگوار، محل فعلی پادگان “شهید مهدی باکری” را بعنوان مقر اصلی لشکر عاشورا انتخاب و زمین های این پادگان را از صاحبان آن خریداری می کند.

پادگان شهید باکری دزفول یکی از پادگان های آموزشی دوران دفاع مقدس و مقر لشکر عاشورا یکی از پادگانهای بزرگ آموزشی شمال خوزستان است که با برگزاری ۱۵۴ دوره رزم مقدماتی و ۲۰ دوره آموزشی نیروهای رسمی بیش از ۲۵۰ هزار نفر در این پادگان آموزش دیده اند.