به گزارش دزفول امروز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ملک سلمان روز جمعه گذشته ساعاتی پس از درگذشت ملک عبدالله، محمد بن نایف را به عنوان جانشین ولیعهد تعیین کرد که موجب می شود تخت سلطنت پس از ملک سلمان و ولیعهدش مقرن بن عبدالعزیز به او برسد.


ولید بن طلال روز شنبه در یادداشتی در صفحه خود در توییتر نوشت: «با پدرم سلمان بن عبدالعزیز به عنوان پادشاه، و با مقرن بن عبدالعزیز به عنوان ولیعهد بیعت کردم و اما به شاهزاده محمد بن نایف تبریک گفتم».
ملک سلمان و ولیعهدش مقرن و محمد بن نایف در دو روز اخیر اعضای خاندان سلطنتی و روحانیون و برخی شهروندان را در کاخ سطنت در ریاض به حضور پذیرفتند تا با آنان بیعت کنند.
نوشته ولید بن طلال در توییتر، جنجالی در پایگاه های ارتباط اجتماعی ایجاد کرد و اکثر کسانی که درباره این نوشته پیام گذاشتند او را به خودداری از بیعت کردن با شاهزاده محمد بن نایف متهم و تاکید کردند سلمان خواستار بیعت با جانشین ولیعهد شده است نه تبریک گفتن به او. تعداد این پیام ها حدود یازده هزار بود.
ناظران می گویند اعتراض ولید بن طلال به تعیین محمد بن نایف نشان دهنده ادامه داشتن اختلافات بین شاهزادگان سعودی در این باره است که سلطنت حق چه کسی است.

چندی پیش نیز  پسر پادشاه عربستان که با همراهی ولی‌عهد و جانشین ولی‌عهد، برای کنترل بحران احتمالی در این کشور پس از مرگ پادشاه، اتاق بحران تشکیل داده بودند؛ بعد از جابه جایی ها در راس هرم قدرت پس از مرگ پادشاه، با انتقاد از اعضای اتاق بحران اعلام کرد: مرا فریب دادند.

خبر دیگر اینکه منابع خبری از بازداشت خالد التویجری رئیس دفتر عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سابق عربستان خبر دادند. «مجتهد» وبلاگ نویس مشهور عربستانی که اطلاعات دقیقی از داخل خاندان آل سعود دارد، فاش کرد که خالد التویجری که تلاش کرد از عربستان خارج شود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. التویجری فرد با نفوذ در دربار پادشاه سابق عربستان و از جمله حامیان متعب بن عبدالله بود. مجتهد از بیعت کردن متعب بن عبدالله فرزند پسر پادشاه قبلی با محمد بن نایف جانشین ولیعهد عربستان خبر داد.
مجتهد پیش بینی کرد چند وزیر و مقام عربستانی در هفته های آینده تغییر کند. وی تاکید کرد از فرزندان عبدالعزیز فقط عبدالاله و ممدح با پادشاه جدید بیعت کردند و هنوز بندر، مشعل، عبدالرحمن، متعب، طلال، ترکی الثانی، نواف، احمد و مشهور دیگر فرزندان زنده عبدالعزیز با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید بیعت نکرده اند.

روزنامه الرای الیوم چاپ لندن چندی پیش فاش کرد- اقدامات لازم برای تضمین انتقال قدرت در عربستان و چینش یا ترتیبات جدید مهره ها ایجاب می کرد که خبر مرگ ملک عبدالله پادشاه این کشور با سه روز تاخیر اعلام شود.
شاه جدید عربستان تلاش می کند ساختار حکومت را به شکلی ریشه ای چینش مجدد کند و یکی از نشانه های این امر تعیین شاهزاده محمد بن نایف وزیر کشور به جانشینی ولیعهد بود این موضوع به دو معناست: اول اینکه راه شاهزاده  متعب بن عبدالله فرزند پادشاه پیشین را برای رسیدن به این منصب ببندد همانگونه که پیش بینی ها
نیز نشان می داد و دوم اینکه سلمان بن عبدالعزیز پادشاه فعلی در حال رقم زدن مرحله جدیدی برای سپردن مسئولیت به نوه های عبدالعزیز آل سعود موسس پادشاهی آل سعود یا نسل سوم خاندان پادشاهی است.
بر اساس گزارش رای الیوم گفته می شود که ترتیبات جدید قدرت در پادشاهی عربستان و بارزترین آن یعنی قدرت دادن به شاهزاده محمد بن نایف در سومین جایگاه حکومتی این کشور پس از مشورت های فشرده شاهزادگان و درباریان حاکم برای انتقال آرام قدرت صورت گرفت و به همین دلیل بود که اعلام مرگ ملک عبدالله سه روز به تاخیر افتاد و سپس دستگاه تنفس مصنوعی او نیز قطع شد.
محمد بن نایف روابط نزدیکی با آمریکا دارد . گزارش‌های غیررسمی حاکی است که متعب بن عبدالله از تغییرات اعمال‌شده توسط پادشاه جدید عربستان بشدت خشمگین شده و بر این باور است که فریب خورده است. قبل از آنکه «عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود» پادشاه متوفی عربستان سعودی به خاک سپرده شود، تغییر و تحولات مهمی در ساختار قدرت این کشور روی داد که همگی به ضرر فرزندان وی تمام شده است.
«متعب» رئیس گارد ملی، بر خلاف انتظارها هیچ سمت جدیدی نگرفت و حتی مشاور ویژه سلطنتی هم نشد. «خالد التویجری» مشاور شاه سابق و رئیس گارد سلطنتی و رئیس دربار از این دو منصب برکنار و «محمد بن سلمان» پسر پادشاه جدید به این سمت گمارده شد. به جای سمت دوم التویجری که از ریاست گارد سلطنتی عربستان کنار گذاشته شد، سرلشکر «حمد العوهلی» جانشین او شد.

برآیند تغییرات اعمال شده در خانواده سلطنتی نشان می‌دهد جناح سُدیری‌ها با تغییرات گسترده علیه مهره‌های کلیدی ملک عبدالله از جمله التویجری، جناح عبدالله (جناح الشِمّری) را به حاشیه رانده و دوباره قدرت را در میان خودشان قبضه کردند.

پادشاه عربستان، چهارشنبه ۳۱ دسامبر، در آخرین روز سال گذشته میلادی، به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان منتقل شد و دیروز خبر مرگش را به طور رسمی اعلام کردند.