به گزارش دزفول امروز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه دیروز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی که طی آن به بررسی نتایج سال ۲۰۱۴ میلادی، برای دستگاه دیپلماسی خارجی این کشور پرداخت، یادآور شد که موضوع سامانه‌های موشکی «اس-۳۰۰» و «اس-۴۰۰» همواره در سطح روابط دوجانبه با ایران مطرح بوده و خواهد بود.

لاوروف گفت: «ایران همسایه بزرگ روسیه است و ما در حال توسعه روابط خویش با این کشور در عرصه های تجاری- بازرگانی، همکاری‌های فنی- نظامی و کلیه زمینه هایی که شامل تحریم‌ های شورای امنیت سازمان ملل متحد نمی شود، هستیم و مشارکت نزدیکی در زمینه مسائل مربوط به دریای خزر، به خصوص حفظ امنیت آن داریم».

اس 400 روسی

وزیر امور خارجه روسیه افزود: «البته من خبری نشنیده‌ام که در جریان سفر «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه به تهران، موضوع موشک‌های «اس-۳۰۰» به طور مشخص مطرح و بررسی شده باشد،؛ اما این مسئله همواره در چارچوب روابط مسکو و تهران قرار داشته و در آینده نیز مطرح خواهد بود».

ژنرال «لئونید ایواشف» رئیس مرکز بین المللی تجزیه و تحلیل راهبردی روسیه و رئیس سابق اداره همکاری‌های بین المللی وزارت دفاع روسیه پس از امضای توافقنامه مربوط به توسعه همکاری‌های نظامی بین وزرای دفاع روسیه و ایران اعلام کرد: «با امضای این قرارداد گامی در جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی و نظامی فنی بین دو کشور برداشته شده و در نهایت امر ما سامانه‌های موشکی تدافعی مانند «اس-۳۰۰» و «اس-۴۰۰» را به ایران تحویل خواهیم داد».

سرگئی لاورف همچنین تاکید کرد: «ایران یک قدرت منطقه‌ای با تاریخی بسیار غنی است و بدون حضور این کشور مسائل و مشکلات منطقه، از جمله مناقشه سوریه، عراق و افغانستان، قابل حل و فصل شدن نیستند. دیگر بازیگران عرصه بین المللی هرچه زودتر این واقعیت را درک کنند، این مسئله به نفع تلاش‌های بین المللی برای برقراری ثبات در منطقه خواهد بود».

مقامات روسیه پیش از این نیز بارها بر لزوم مشارکت ایران در حل و فصل مسائل و مشکلات منطقه خاورمیانه و بین المللی تاکید کرده بودند.

انتهای پیام/