به گزارش سرویس سلامت دزفول امروز: صبح امروز سه شنبه نخستین سمینار کانون هموفیلی ایران در در سالن اجتماعات بیمارستان بزرگ دزفول با حضور مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، پزشکان متخصص بیماری های ژنتیکی، بیماران هموفیلی و خانواده آنها برگزار و در این سمینار به بررسی و آخرین دستاوردهای علمی دنیا درباره این بیماری پرداخته شد.

 

IMG_4687

دکتر “احمد قویدل ” مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، با بیان اینکه بیماران هموفیلی اگر پیوند کبد شوند دیگر مشکل هموفیلی ندارند، گفت: تا کنون سه عمل موفقیت آمیز پیوند کبد در بیماران هموفیلی صورت گرفته است و ۴۰ بیمار هموفیلی دیگر نیز در لیست انتظار برای دریافت کبد اهدایی هستند.

وی افزود: پیام ما در این سمینار این است که باید به اختلالات انعقادی توجه کنیم و به حوزه زنان توجه بیشتری شود.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، با اشاره به اهدای اعضای طاها – پسر هفت ساله هموفیلی که بر اثر حادثه ای دچار مرگ مغزی شده – توسط والدینش گفت: طاها اولین مورد از اهدای اعضای یک بیمار هموفیلی به افراد عادی در کشور است که زندگی هفت کودک را تغییر داده و به همین دلیل روز “جانباختگان هموفیلی” را برای ترویج فرهنگ اهدا به نام روز”طاها” تغییر نام دادیم.

دکتر قویدل به برگزاری جشن پیرکردان هموفیلی در کشور اشاره و اظهار کرد: در دنیا هموفیلی بیماری شناخته شده و کنترل شده ای است که بیماران هموفیلی می توانند مانند مردم عادی در جامعه زندگی کنند.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با بیان اینکه بیماران هموفیلی ها مانند مردم عادی امید به زندگی دارند افزود: بزرگترین پیام ما در حوزه اختلال انعقادی زنان تاکید بر اطلاع رسانی پزشک و کارشناس به مادران است.

وی گفت:در این راستا باید مدارس وارد عمل شده و با آموزش دانش آموزان دختر ، اطلاعات کاملی در این رابطه جمع آوری، شناسایی و در اختیار مسوولان بهداشتی قرار گیرد.

قویدل با بیان اینکه شهرستان دزفول دومین شهرستان در اجرای طرح رابطین سلامت در مدارس پس از تهران است، اظهار کرد:آموزش و پرورش دزفول، از طریق رابطین سلامت این طرح را با موفقیت در مدارس دخترانه آغاز کرده که در کشور بی نظیر است.

دکتر قویدل افزود: دزفول یک ظرفیت بالای حوزه سلامت است و به زودی یکی از قطب های درمانی کشور خواهد بود.

وی با اشاره به ادعای دفتر کانون هموفیلی دزفول مبنی بر تولد تنها یک کودک هموفیلی در شهرستان دزفول از سال ۸۳ تا کنون، گفت: ارزش این اقدام پیشگیرانه، از احداث چندین بیمارستان بالاتر است.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، خواستار سرمایه گذاری خیرین سلامت در حوزه پیشگیری شد و اظهار کرد: اهمیت پیشگیری از درمان بالاتر است به همین دلیل باید علاوه بر درمان، خیرین به سرمایه گذاری در حوزه پیشگری نیز توجه کنند تا دیگر هیچ کودکی با بیماری متولد نشود.

IMG_4655

“دکتر کیخواهی” فوق تخصص آنفولوژی اطفال، با بیان اینکه باید کیفیت درمان ارتقاء یابد گفت: علم آن چنان پیشرفت کرده که نباید دیگر شاهد بیمار هموفیلی با مفصل متورم باشیم و لازمه آن رفتن به سمت راههای جدید درمان است. برخی از روشهای درمانی که الآن در کشور در حال انجام است مربوط به قرن ۱۸ اروپاست که این امر شایسته نیست.

این پزشک برجسته کشوری افزود: تمام شاخص های توسعه ای یک کشور بر اساس میزان آمار مرگ و میر مادر و یا نوزاد سنجیده می شود که هر چه این میزان کمتر باشد، آن کشور پیشرفته تر است.

این فوق تخصص با بیان اینکه بیماری هموفیلی مانع از انعقاد خون می شود که این امر خود را در طولانی شدن خونریزی نشان می دهد افزود: بیماری های خون ریزی دهنده مثل هموفیلی در بانوان بویژه مادران باردار می تواند بسیار خطرناک باشد که باید این موضوع جدی گرفته شود و از زمانی که مادر باردار می شود تا زمانی که فرزندش متولد می شود باید تحت نظر متخصص زنان باشد.

IMG_4653

دکتر” محمد درچین” مسوول دفتر امور مشارکت های اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد و خیریه حوزه سلامت دزفول نیز با بیان اینکه بیش از ۸۰ نفر در دزفول و شمال استان خوزستان مبتلا به بیماری هموفیلی هستند گفت: در شهرستان دزفول ۷۴ بیمار هموفیلی تحت پوشش کانون هموفیلی بوده که نیاز به حمایت دارند.

وی کمک های خیرین سلامت شهرستان دزفول در حوزه سلامت را بسیار چشمگیر دانست و افزود: شهرستان دزفول دارای جایگاه دوم خیرین سلامت در کشور را دارد.

دکتر “منصور ترابی نیا” رئیس بیمارستان بزرگ دزفول حضور خیرین سلامت در حوزه بهداشت و درمان را موجب تکمیل شدن چرخه بهداشتی درمانی دانست و افزود: دولت به تنهایی قادر به ارائه خدمات و ایجاد زیرساخت های مناسب بهداشتی نیست که حضور خیرین در این حوزه بسیار اثرگذار بوده است.

در این همایش با اهدای لوح ، از فعالان حوزه بیماران انعقادی در دزفول تجلیل شد.