به گزارش دزفول امروز به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا ساعتی بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب سایت خود نویس با عنوان: “چه تبریکی! همه مشکل بعد از این است” نوشت:

به گفته رهبر جمهوری اسلامی «ممکن است طرف مقابل که یک طرف لجوج، بدعهد، بدمعامله، اهل دبه درآوردن، اهل چک و چانه کردن، اهل از پشت، خنجر زدن، و اهل این‌جور کارها و سیاه‌کاری‌هاست، ممکن است سر این جزئیات بخواهد کشور و ملت و مذاکره‌کنندگان ما را در یک دایره‌ای محصور کند؛ ما هنوز هیچ چیزی در اختیار نداریم، هیچ چیز الزامی به وجود نیامده است، این‌که حالا تبریک می‌گویند، به بنده تبریک می‌گویند، به دیگران تبریک می‌گویند، بی‌معنی است. چه تبریکی؟!»

kj

رادیو فردا با تیتر “نه موافقم، نه مخالف؛ تبریک بی‌معنی است” نوشت: « آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه بار دیگر طرف مذاکره ایران را «بدعهد» خوانده و هشدار داد که «همه چیز در جزئیات است؛ ممکن است طرف بدعهد مقابل بخواهد در جزئیات کشور ما را محصور کند».

آقای خامنه‌ای در توضیح این که چرا تاکنون به این تفاهم واکنشی نشان نداده است نیز گفت که «جایی برای موضع‌گیری وجود نداشته» و «هنوز کاری انجام نشده و چیز الزام‌آوری نیست».

رهبر جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه در دیدار خود با مداحان بار دیگر تاکید کرد که هرگز به مذاکره با آمریکا خوش‌بین نبوده است.

rad

خبرگزاری رویترز نیز تیتر اول خود را بدون تحریم، و یا هیچ معامله” انتخاب کرد و نوشت: آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران سکوت درباره مذاکرات هسته ای را شکست و گفت: کلید در جزئیات است.

آیت الله خامنه ای در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت: نه موافقم و نه مخالف.همه چیز درجزئیات است، ممکن است طرف بدعهد مقابل بخواهد درجزئیات، کشور ما را محدود کند.

roy

بنگاه خبرپراکنی بی بی سی فارسی نیز با تیتر “آیت‌الله خامنه‌ای درباره بیانیه لوزان: اینکه به بنده و دیگران تبریک می‌گویند، بی معنی است” نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای در عین حال گفت که شرایط و محدودیت‌های مورد نظر طرف مقابل نباید به نظارت در حوزه مسایل نظامی و امنیتی تسری یابد و افزود: “مسئولین نظامی کشور به هیچ وجه ماذون نیستند که به بهانه نظارت، بیگانگان را به حریم امنیتی کشور راه دهند یا توسعه دفاعی کشور را متوقف کنند یا حمایت ما از برادران مقاوممان در نقاط مختلف نباید در مذاکرات مورد خدشه قرار گیرد و هیچ نظارت غیرمتعارفی که جمهوری اسلامی را به یک کشور استثنایی از نظر نظارتی تبدیل کند، قابل قبول نیست.”

bb

سایت دویچه وله نیز :“با عنوان خامنه‌ای به سکوت درباره بیانیه لوزان خاتمه داد” نوشت: رهبر جمهوری اسلامی با گذشت یک هفته از انتشار بیانیه هسته‌ای لوزان اعلام کرد که با محتوای این بیانیه نه مخالف است نه موافق. او می‌گوید به این علت تاکنون سکوت کرده که “جایی برای موضع‌گیری وجود نداشته است”.

خامنه‌ای می‌گوید در جزئیات مذاکره دخالتی نکرده ونمی‌کند و تنها “خطوط اصلی و خطوط قرمزها را به مسئولین، بیشتر به رئیس جمهور” گفته است. او در ادامه گفت: «این که گفته بشود جزئیات زیر نظر رهبری است، حرف دقیقی نیست.»

do

سایت رادیو فرانسه نیز در پرونده ویژه هسته ای خود با تیتر: “با تفاهم اتمی نه موافقم، نه مخالف” به سخنان امروز رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و نوشت: نخستین واکنش رهبر جمهوری اسلامی ایران به تفاهم اولیه در لوزان در خصوص چارچوب توافق نهائی با کشورهای قدرتمند جهان، با متهم نمودن طرفهای مذاکره کننده به «بدعهدی و تقلب و انتشار خلاف واقع توافقات» همراه بود.

رهبر جمهوری اسلامی، با بیان اینکه همه چیز در جزئیات است و ممکن است طرف مقابل با بدعهدی بخواهد در جزئیات کشور ما را محصور کند، متذکر شد: “اینکه حالا به بنده و دیگران تبریک میگویند، بی معنی است، آنچه تاکنون انجام شده نه اصل توافق و نه محتوای آن را تضمین می کند و نه حتی تضمین می کند که مذاکرات تا به آخر برسد”.

fr

انتهای پیام/