به گزارش دزفول امروز به نقل از خبرگزاری فارس: سیدمحمد کاظم واعظ موسوی، به عنوان نماینده ایران در دو مجمع آسیایی و جهانی فدراسیون ورزش برای افراد دارای معلولیت ذهنی شرکت می‌کند. وی در خصوص این دو مجمع گفت: مجمع سالیانه فدراسیون جهانی ورزش برای افراد دارای معلولیت ذهنی از ۲۱ فروردین به میزبانی انگلیس برگزار می‌شود و پس از آن نیز نشست مجمع آسیایی این فدراسیون را نیز در همان شهر محل برگزاری مجمع جهانی، خواهیم داشت.

واعظ موسوی افزود: در مجمع فدراسیون جهانی در خصوص خطوط کلی گسترش ورزش بین معلولین ذهنی، معیار پذیرش ورزشکاران و نیز تصمیم‌گیری‌های کلان بحث و تبادل نظر می‌شود. البته باید در نظر داشت که مسائلی که عمدتا با آنها روبرو هستیم، نکات تخصصی است و نه فنی و از آنجا که ورزشکاران معلول ذهنی افراد خاصی هستند که شیوه ورزش آنها با توجه به توانمندی‌هایشان مشخص می‌شود، به همین دلیل نمایندگانی که از کشورهای مختلف در این مجمع شرکت می‌کنند، بیشتر از چهره‌های علمی و دانشگاهی هستند که در خصوص ورزش برای افراد دارای معلولیت ذهنی مطالعات و تجربیات علمی دارند.

نایب رئیس فدراسیون آسیایی ورزش برای افراد دارای معلولیت ذهنی خاطر نشان کرد: پس از این مجمع، درهمان شهر محل برگزاری، نشست عمومی فدراسیون آسیایی نیز برگزار می شود و این اقدام به این دلیل صورت می گیرد که به خاطر مجمع جهانی تمام اعضا در همان محل حضور دارند و در وقت و هزینه‌های رفت و آمد صرفه جویی های قابل توجهی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: قرار است در مجمع آسیایی انتخابات هیات رئیسه و نیز انتخابات برای تعیین نایب رئیس جدید صورت بگیرد و من به عنوان نایب رئیس کنونی فدراسیون آسیایی با ۵ رقیب دیگر برای تصدی مجدد پست نایب رئیسی روبرو هستم و این نشان می دهد برای کشورها در اختیار گرفتن این کرسی بسیار دارای اهمیت است و برای آن وقت و هزینه زیادی صرف می کنند. البته آنچه که بیشتر از نتیجه انتخابات برای کشور ما اهمیت دارد، اهداف گسترشی ورزش برای معلولین ذهنی و نیز انجام شدن برنامه هاست.

عضو کمیته شایستگی فدراسیون جهانی ورزش برای معلولین ذهنی گفت: در فدراسیون جهانی نیز من عضو کمیته شایستگی که متشکل از ۴ روانشناس که بر کار پنل شایستگی نظارت دارند و عضو پنل شایستگی که شامل ۱۲ روانشناس از سراسر دنیاست و وظیفه آنها بررسی پرونده ورزشکارانی است که از سوی کشورها برای آغاز فعالیت های ورزشی رسمی معرفی می شوند.

سیدمحمد کاظم واعظ موسوی روز پنج شنبه، ۲۰ فروردین، تهران را به مقصد انگلیس برای حضور در مجامع جهانی و آسیایی فدراسیون ورزش برای افراد دارای معلولیت ذهنی، ترک خواهد کرد.

* اولین اردوی تیم ملی تیراندازی جانبازان و معلولین برگزار می‌شود

ملی‌پوشان تیم تیراندازی جانبازان و معلولین از امروز، ۱۶ فروردین، وارد اولین مرحله اردوی آمادگی مسابقات جام جهانی می شوند. رقیه اله کرم، رئیس انجمن تیراندازی جانبازان و معلولین با اعلام این خبر گفت: تمرینات آماده سازی تیم ملی با دعوت از ۶ تیرانداز زن و مرد از فردا در فدراسیون آغاز می‌شود و پس از پایان این اردو، با برگزاری یک مرحله دیگر از تمرینات، به مسابقات جام جهانی ترکیه اعزام خواهیم شد.

وی افزود: با توجه به پیش رو بودن مسابقات پارالمپیک ریو و فرصت کمی که باقی مانده، نفراتی به اردو دعوت شدند که شانس کسب مدال به خصوص مدال طلا را داشته باشند، به همین خاطر نفرات کمتری را به اردو دعوت کردیم.

رئیس انجمن تیراندازی خاطر نشان کرد: مسابقات جام جهانی ترکیه، در زمره مسابقاتی است که سهمیه غیر مستقیم برای پارالمپیک ریو دارد، به این معنی که شرکت در آن باعث ارتقا امتیازات تیراندازان خواهد شد که در نهایت برای مسابقات آتی و کسب سهمیه های مستقیم، موثر است. ضمن اینکه یک نفر از ورزشکاران جدید ما که تازه به ترکیب تیم ملی اضافه شده، باید ورودی های لازم را در مسابقات ترکیه بدست آورد و نیز کلاس بندی وی نیز تایید شود. به همین منظور در مسابقات جام جهانی شرکت می کنیم تا ضمن کسب آمادگی های لازم به اهداف مورد نظر نیز برسیم.

اله کرم افزود: تاکنون فقط ساره جوانمردی موفق به کسب سهمیه مستقیم پارالمپیک ریو در تپانچه بادی شده است و سایر ورزشکاران باید در دو رویداد پیش رو که مشخص خواهد شد، سهمیه های مورد نظر را دریافت کنند. اولین مرحله تمرینات تیم ملی از فردا آغاز خواهد شد و مدت زمان آن به نسبت اردوهای قبل تغییر یافته و از ۷ روز به ۱۲ روز افزایش پیدا کرده است و این گام بسیار مهمی برای بیشتر آماده شدن ورزشکاران در زمان تمرینات محسوب می‌شود.

مربی گری اولین مرحله تمرینات بر عهده حسین امیری است و زینب امیری به عنوان اپراتور و محبوبه محمدزاده به عنوان سرپرست در کنار تیم حضور دارند.

اکبر عالی‌پور، معصومه خدابخشی (لرستان)، ساره جوانمردی، سمیرا ارم (فارس)، عالیه محمودی (مازندران)، مهدی زمانی شورابی (تهران) ورزشکاران مدعو به این تمرینات هستند.

اولین مرحله اردوی آمادگی تیم ملی تیراندازی جانبازان و معلولین از فردا، ۱۷ فروردین ماه آغاز شده و تا ۲۷ این ماه در جریان خواهد بود.

انتهای پیام/