دبیر اجرایی ستاد شعر عاشورایی کشور در گفتگو با خبرنگار دزفول امروز، وضعیت شعر آئینی در کشور را خوب توصیف و ابراز کرد: قبل از برگزاری شب های شعر عاشورا، تعداد شعرای آئینی کشور انگشت شمار بودند.

“احد ده بزرگی” افزود: پس از یک سال رایزنی، طرحی را به آموزش و پرورش ارائه دادیم که مورد پذیرش آنها قرار گرفت که موفق شدیم تا جریانی را در دانش آموزی سراسر کشور راه انداختیم که و کل مشور را زیر پوشش قرار گرفت.

وی ادامه داد: پس از آن حرکت های گوناگونی در شعر ائینی ایجاد شد و شعر آئینی از شعر تصویر، به ساده گرایی، شعر روزنامه ای ، شعر غزل داستان ایجاد شد.

دبیر اجرایی ستاد شعر عاشورایی کشور به ایجاد سبک های مدرن و پست مدرن در شعر آئینی کشور اشاره و گفت: سبکهای ساختارشکنانه در شعر آئینی کشور بقایی نخواهد داشت و ما دنبال ساختار اصلی در شعر هستیم.

ده بزرگی ادامه داد: اکنون در کل کشور شعر علوی، شهر رضوی، شعر حسینی، شهر زهرایی و یا شهر انتظار در حال برگزاری است و همه اینها به برکت خون شهدا و حرکت اول انقلاب بود که راه افتاد و همه را در برگرفت.

وی کیفیت شعرهای آئینی را نیز خوب دانست، اعلام کرد: از بیرون دست هایی در آستین بعضی ها شدتا جهت را خراب کنند، نوحه ها و غزل ها را خراب کنند بویژه چهره اهل بیت(ع) را خوستند به وسیله شعر های آبکی خراب کنند، که موفق نشدند و آن هم قطع شد.

دبیر اجرایی ستاد شعر عاشورایی کشور، خواستار دقت مداحان جوان به محتوا و قالب شعرهای آئینی شد و ابراز کرد: برای کار در دستگاه امام حسین(ع) باید بهترین کلام و محتوا مورد استفاده قرار گیرد.

احد ده بزرگی، ضرورت برگزاری کارگاه های نقد شعر را یادآور شد و اظهار کرد: لازم است تا در کنار کنگره های شعر آئینی در کشور، کارگاه های نقد شعر نیز ایجاد تا شعرها بصورت محتوایی و سبکی مورد تحلیل قرار گیرد که می تواند نقش به سزایی در ارتقاء سطح شعرهای آئینی شود.

انتهای پیام/