به گزارش دزفول امروز به نقل از رجانیوز؛ حمید رسایی نماینده تهران در مورد جلسه غیر علنی امروز نمایندگان با وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی چنین نوشت:

جلسه غیر علنی امروز مجلس در خصوص بیانیه یا همان توافقنامه یا همان تفاهم نامه لوزان سوئیس امروز با حضور آقایان ظریف و صالحی برگزار شد. قاعدتا نمی توان مشروح این جلسه را به صورت عمومی منتشر کرد و بنده فقط چند نکته عمومی را در اختیار مردم شریف و دغدغه مند کشورمان قرار می دهم:

۱ . با توضیحات آقای صالحی در خصوص سوابق دانش هسته ای در کشورمان، فهمیدم که این محصول را با چه زحمت طاقت فرسایی به دست آورده ایم و با توضیحات آقای ظریف نگران شدم که چه راحت و بر اساس چه خوشبینی خامی در حال محدود کردن این دست رنج هستیم. هر چند آقای ظریف قسم می خورد که به آمریکایی ها اعتماد ندارد.
۲ . آقای ظریف از چهل سئوالی که دیروز در کمیسیون ارائه شده فقط به سه سئوال پاسخ دادند. سئوالات مهمی بی پاسخ مانده که موکول به جلسه دیگری شد. تأکید مجدد داشتند که هنوز هیچ چیز قطعی نیست و همه آنچه در لوزان سوئیس جمع بندی شده است، چرک نویس است حتی هنوز پاک نویس نشده و جمع بندی نهایی در تیر ماه صورت می گیرد و ملاک عمل و قضاوت توافق تیر ماه خواهد بود! که من هم در جلسه با صدای بلند گفتم اگر قطعی نیست پس چرا امروز مارش پیروزی می زنید و ملت را سرکار می گذارید؟ کدام استقلال، کدام پیروزی؟
۳ . نکته کلیدی و مهم جلسه امروز که آقای صالحی گفت و آقای ظریف چاره ای جز تأیید این خبر مهم نداشت، ‌این بود که تیم مذاکره کننده ما “ملزم” شده است تا چند روز آینده برگه تفسیری (فکت شیت) خود را ارائه دهد. طبعا ارائه این برگه تفسیری به قرائت تیم مذاکره کننده ایران، می تواند پاسخ روشنی به بسیاری از دغدغه های همه دلسوزان باشد. به نظرم این برگه تفسیری گلوگاه بحث منتقدان و تیم مذاکره کننده در بحث توافق لوزان سوئیس خواهد بود.
۴ . آقای لاریجانی در پایان جمع بندی خوبی داشتند مبنی بر اینکه: فرصت کم بود و در آینده جلسه ادامه می یابد/ تیم مذاکره کننده هر چه سریعتر برگه تفسیری خودش را ارائه دهد/ آقای ظریف تأکید کردند که “همه تحریم ها” در مذاکره نهایی روز توافق لغو می شود/ آقای ظریف تأکید کردند که نظارت آنها آنلاین نخواهد بود/ باید به دغدغه های به حق نمایندگان توجه شود و برای توافق نهایی در تیر ماه مورد استفاده و توجه قرار گیرد.
در پایان جلسه با صدای بلند به آقای ظریف گفتم که فکت شیت آمریکایی ها اهمیتی ندارد. حالا که شما ملزم به ارائه فکت شیت رسمی ایران شده اید، برای ما آن مهم خواهد بود و قضاوت هایمان را بر اساس آن انجام خواهیم داد و بعد به شوخی گفتم فعلا آتش بس! به نظرم تا ارائه برگه تفسیری رسمی تیم مذاکره کننده که قاعدتا تا چند روز دیگر خواهد بود، باید صبر کرد. در پایان جلسه وقتی ما پیگیر جدی ارائه این برگه تفسیری برای شفاف شدن فضای فی ما بین ما و تیم مذاکره کننده بودیم و آقای لاریجانی هم بر ارائه آن تأکید کرد، آقای ظریف تأکید داشت که ما نمی توانیم به مردم خودمان دروغ بگوییم ولی آمریکایی ها در فکت شیت خودشان دروغ گفته اند. ظاهرا این را از آن جهت گفت که ارائه برگه تفسیری تیم ایرانی دقیق خواهد بود و ارائه آن کمی وقت می برد. ما منتظریم!
انتهای پیام/