به گزارش دزفول امروز به نقل از راه دانا؛ سعد الله زارعی کارشناس برجسته مسائل بین المللی کشورمان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا درباره پیش بینی مقام معظم رهبری مبنی بر به خاک مالیده شدن بینی عربستان در جنگ با یمن، اظهار داشت: استعاره ای که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند، برای بیان حتمی بودن ناکامی عربستان در حمله به یمن بود. این بیان قاطع رهبری نشان دهنده این است که از نظر ایشان هیچ تردیدی در وقوع این پدیده نیست.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه خاطر نشان کرد: ناکامی عربستان موضوعی است که دارای تبعات بسیار بزرگی در منطقه ما خواهد بود چرا که این تحول حاکمیت منطقه ای آمریکا را که با واسطه سعودی ها اعمال می شد تا حد زیادی دگرگون می کند.

وی در ادامه افزود: طبیعتا عربستان به عنوان یک کشور متجاوز باید برای دلیل روشنی برای تجاوز به یمن داشته باشد. وقتی که دلیلی نباشد، این امکان برای دیگران هم فراهم می شود که دست به حمله به کشورهایی که با نظام آنها ناهماهنگی دارند، بزنند. این رویه ای که عربستان راه انداخته بسیار مسیر خطرناکی است و زندگی انسان ها را تحت الشعاع قرار می دهد.

وی با بیان اینکه اقدامات عربستان منطقه خاورمیانه را با یک وضعیت به هم ریخته و پرهزینه مواجه کرده است، افزود: دلیل ورود آل سعود به جنگ با یمن نشان دهنده ناپتختگی سران این کشور است. چراکه اگرعربستان گوشی برای شنیدن و چشمی برای دیدن داشت باید می فهمید که در طی یک دهه گذشته، چندین رژیم غیر مذهبی با شعارهای مذهبی ساقط شده است.

زارعی در بخش پایانی اظهارات خود به نقش کشورهای مسلمان در مواجهه با این اقدامات عربستان پرداخت و گفت: مسلمانان باید بیش از این از خود واکنش نشان می دادند و همین حالا نیز باید این واکنش ها افزایش یابد. عربستان سعودی هیچ وقت تابع قوانین و قواعد نیست و این مسئله سبب بروز مشکلاتی اولا برای خود این کشور و در ادامه برای سایر کشورهای اسلامی منطقه می شود.

انتهای پیام/