به گزارش دزفول امروز به نقل از باشگاه خبرنگاران، حسن قشقاوی، معاون پارلمانی وزارت امور خارجه در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس در جمع خبرنگاران درباره اتفاق رخ داده برای دو نوجوان زائر ایرانی در عربستان گفت:‌ هنگام بازرسی نسبت به دو نوجوان از نظر امنیتی مشکوک شده و آن‌ها را به جایگاه خاصی می‌برند؛ لذا با تاخیری که در آمدن آن‌ها صورت می‌گیرد متوجه می‌شوند شبه تجاوز یا تعرض جنسی صورت گرفته و به دنبال همین نیز کاروانیان متوجه این مسئله می‌شوند.

وی افزود: در این رابطه مسئول کنسولگری ما در جده بلافاصله وارد صحنه می‌شود یعنی تحقیق میدانی و سپس در جریان قرار دادن رئیس پلیس امنیت فرودگاه در دستور کار قرار می‌گیرد، رئیس پلیس امنیت فرودگاه نیز تمام پلیس را می‌خواهد و آن‌ها را به صف می‌کند و به قربانی می‌گوید که چه کسانی بوده‌اند.
معاون پارلمانی وزیر امور خارجه همچنین اظهار کرد: در همین رابطه پرونده مقدماتی با تلاش سرکنسول گری مسئولین حج و زیارت و کاروان تشکیل می‌شود که نهایتا منجر به بازداشت این افراد می‌شود.
قشقاوی افزود: سرکنسول ما با این وجود اعتراض می‌کند و در این جا چون ایام تعطیلات بود به فاصله یک روز پس از این حادثه که من مطلع شدم، چگینی مدیر کنسولی ما کاردار عربستان را احضار می‌کند و اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران را ابلاغ می‌کند و اینکه می‌گوید ما اشد مجازات را می‌خواهیم.
وی تصریح کرد: هم به لحاظ اخلاقی و شرعی نیز خود دولت عربستان در این زمینه مدعی است که ماموری در حین انجام کار چنین کاری را انجام داده است. آن‌ها گفتند برای ما هم این موضوع حیثیتی است.
قشقاوی تاکید کرد:‌ لذا ما خواستار اشد مجازات شرعی و قانونی این افراد خاطی هستیم و یادداشت اعتراضی هم دادیم.
وی درباره اینکه چرا گفته می‌شود در اطلاع رسانی تاخیر صورت گرفت، گفت: ما معذوریت داشتیم چرا که موضوع جنبه اخلاقی دارد و خود قربانی یا خانواده‌اش شاید نخواهند اطلاع رسانی کنند.
انتهای پیام/