به گزارش دزفول امروز به نقل از رجانیوز؛ در شرایطی که پس از سخنرانی تاریخی رهبر انقلاب و تصریح دکتر صالحی، مطالبه‎ای عمومی برای انتشار فکت شیت ایرانی، با هدف افزایش همدلی دولت با ملت صورت گرفته است، اعضاء تیم مذاکره کننده هسته‎ای به عبارات مختلف از صدور آن طفره رفته و اعلام کرده‎اند آنچه در سخنرانی‎های و گفتگوهای آنها مطرح شده، همان فکت شیت ایرانی است، حال آنکه تعلل در انتشار یک متن رسمی و حقوقی سبب شده تا طرف‎های دیگر نیز روایت طرف امریکایی را به رسمیت بشناسند، به نحوی که روزهای گذشته سرگئی ریابکوف روسی نیز اعلام کرد آنچه امریکا منتشر کرده منطبق با حقیقت است.

اما ریشه این مخالفت‎ها و طفره رفتن‎ها در انتشار متن فکت شیت ایرانی چیست؟ شاید بتوان پاسخ این پرسش را در اظهار نظر چند روز پیش محمدجواد ظریف جستجو کرد.
وزیر امور خارجه در گفتگویی که با خبرگزاری مهر داشته در پاسخ به مطالبه‎ای که برای انتشار فکت شیت ایرانی بوجود آمده، پای مقامات عالی را پیش کشیده و می‎گوید: « ما در گفتگوهایی این موارد را مطرح کردیم، تدوین مکتوب خلاصه ای از آنچه که گفته شده است نیز در دستور کار قرار دارد و ان شاء الله طبق صلاحدیدی که مقامات عالی نظام ببینند و با توجه به وضعیت مذاکرات حتما منویات مقام معظم رهبری را اجرا خواهیم کرد. »
اما یک روز پس از این اظهار نظر، حسن روحانی از سخنان ظریف درباره مقام عالیرتبه مد نظر وی رمز گشایی کرده و در جمع علما و طلاب استان گیلان در این باره می‎گوید: « همه قسمت‌های مذاکره را ‌به‌دلیل اینکه هنوز به پایان کار نرسیده‌ایم، نمی‌‌توان بیان کرد.‌ تاکتیک‌های مذاکره روش‌ها و مسائل بسیار پیچیده است.»
این در حالی است که ظریف نیز در گفتگویی که روزنامه قدس روز شنبه آنرا منتشر کرده است، به عبارتی دیگر این سخن را تکرار کرده تا عملا از تصمیم نداشته دولت برای انتشار متن فکت شیت ایرانی رونمایی کرده باشد. وی در مصاحبه خود آب پاکی را روی دست منتقدین ریخته و عنوان کرده است: « توافقی نشده  که فکت شیت آن را منتشر کنیم.»
روشن است که به دلایل مختلف از جمله باز شدن دست مذاکره‎کنندگان در گفتگوهای ماه‎های آینده، انتشار متن فکت شیت ایرانی بسیار راهگشا بوده، و متن طرف امریکایی را از اعتبار خواهد انداخت. اما آنچه نگرانی را از طفره مقامات عالی دولت برای انتشار این متن افزایش می‎دهد آن است که یا پای توافقی واقعی اما مخفی در میان است و یا آنکه در طول مذاکرات وعده‎هایی از طرف ایران به طرف مقابل داده شده که قابل باز گو کردن برای مردم نیست!
به نظر می‎رسد انتشار متن رسمی طرف ایرانی تمام کننده این حاشیه‎ها باشد، مگر آنکه یکی از احتمال‎های فوق صادق بوده باشد!