به گزارش دزفول امروز به نقل از باشگاه خبرنگاران، «حسین نوش آبادی» سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم ختم والده «حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد» در جمع خبرنگاران با اشاره به متوقف شدن حج عمره گفت: پیرو دستور رئیس جمهور کمیته‌ای در وزارت ارشاد تشکیل شد که در نهایت به تعلیق سفر عمره مفرده ختم شد و از امروز  همه پروازهای عمره به عربستان لغو شد و تا زمانی که دولت عربستان رسما عذرخواهی نکند و هتاکان را به اشد مجازات نرساند، تعلیق عمره مفرده ادامه خواهد داشت.

وی افزود: عذرخواهی دولت عربستان به صورت شفاهی و غیر رسمی انجام شده است، ما تاکید کرده‌ایم که این عذرخواهی باید از طریق مراجع رسمی و مبادی رسمی این کشور انجام شود در غیر این صورت تعلیق سفر حج عمره ادامه خواهد یافت.
نوش آبادی تصریح کرد: پلیس‌های خاطی در عربستان سعودی دستگیر شده‌اند ولی تا این لحظه هنوز محاکمه نشده‌ و به مجازات نرسیده‌اند.
وی ادامه داد: افرادی که برای سفر به عمره مفرده ثبت نام کرده‌اند حقشان محفوظ است و زمانیکه تعلیق پایان یابد اعزام این افراد انجام خواهد شد.
سخنگوی وزارت ارشاد گفت: حتی پس از عذرخواهی رسمی دولت عربستان و مجازات پلیس‌های خاطی به صورت طبیعی اعتماد ایرانی‌ها نسبت به سعودی‌ها به شدت کاهش خواهد یافت و این مسئله یقینا روی اعزام ایرانی‌ها به عربستان برای حج عمره تاثیر خواهد داشت.
نوش آبادی تاکید کرد: تا زمانیکه رفتارهای ناشایست پلیس عربستان با زائران ایرانی ادامه داشته باشد، خود مردم ایران وارد عمل می‌شوند و از سفرهایشان به عمره مفرده انصراف می‌دهند، مردم خود می‌دانند که عزتشان از عمل مستحب عمره بالاتر است لذا به همین دلیل خودشان  این سفر را تحریم می‌کنند.
معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حضور یک خبرنگار صهیونیستی به مدت ۱۴روز در کشور در پوشش توریست اظهار داشت: فردی که بعدا مشخص شد از سرزمین‌های اشغالی به ایران سفر کرده بود آن هم تحت پوشش توریست،‌ خبرنگار بوده است وی در قالب یک گروه توریستی هفته دوم اسفند ۹۳ از کشور آمریکا وارد ایران شده که احتمالا پاسپورت وی هم جعلی بوده است.
وی افزود: به همین دلیل هویت وی اصلا مشخص نیست که آیا متولد سرزمین اشغالی است یا آمریکا.
نوش آبادی ادامه داد: مشخص نیست که فرد مذکور به صورت خبرنگار فعالیت می‌کند یا یک عنصر وابسته به رژیم صهیونیستی، لذا ما در حال بررسی موضوع هستیم و این فرد بدون هیچ مجوزی اقدام به تهیه خبر در ایران کرده است و رفتار وی غیر قابل پذیرش و بسیار سخیف بوده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اخبار این فرد جعلی است که قابل پیگیری بوده و وزارت ارشاد هیچگونه نقشی در صدور ویزای خبری و کار خبری این فرد نداشته است، همچنین هیچ گونه مسئولیتی متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست.
انتهای پیام/