به گزارش دزفول امروز به نقل از فارس، کاخ سفید کنفرانس خبری روز دوشنبه خود را در حالی آغاز کرد که ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا هم در آن حضور دارد.

مونیز در این کنفرانس خبر گفت توافق با ایران را نباید معاهده‌ای با طول دوام ۱۰ سال توصیف کرد بلکه باید آن را توافقی دائم با ایران در مراحل ابتدایی دانست.

وزیر انرژی آمریکا گفت در صورتی که ایران از طریق اجرای تفاهم‌نامه لوزان موفق به جلب اعتماد شود، محدودیت‌ها علیه این کشور به صورت مرحله‌ای رفع خواهند شد.

وی همچنین با اشاره به سندهای متفاوت منتشر شده ایران و آمریکا درباره بیانیه لوزان گفت ایران و آمریکا اختلافی در این باره ندارند. مونیز گفت: «ما داریم درباره یک توافقنامه، منتهی با میزان تأکیدهای متفاوت (بر بخش‌های مختلف آن) صحبت می‌کنیم.»

آقای مونیز در واکنش به گزارش‌هایی مبنی بر اختلافات روسیه و چین درباره مکانیسم‌های بازگشت خودکار تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران هم گفت هیچ کشوری نمی‌تواند جلوی این امر را بگیرد.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره اینکه آیا واشنگتن به مقاصد آمریکا مبنی بر پیگیری برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای اعتماد دارد گفت: «این توافقنامه مبتنی بر اعتماد نیست بلکه مبتنی بر الزامات نظارتی مستحکم است.»

پس از اظهارات مونیز، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید مطابق معمول هر شب به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی درباره اقدامات نمایندگان کنگره که خواستار تشدید فشارها بر ایران در حین ادامه مذاکرات هستند گفت آنها با هر گونه توافقی با ایران مخالفند. سخنگوی کاخ سفید گفت توافق با ایران با منافع برخی از نمایندگان کنگره تضاد دارد.

وی با اشاره به اینکه رفع تحریم‌ها علیه ایران در صورت توافق هسته‌ای به صورت مرحله‌ای خواهد بود گفت: «رفع تحریم‌ها در روز اول اجرای توافق معقول و به نفع منافع آمریکا نیست.»

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد هنوز درباره مرحله‌بندی تحریم‌ها تصمیمی گرفته نشده است. وی گفت: «دیدگاه دولت این است که عاقلانه نیست تحریم‌ها، به سادگی در روز اول برداشته شوند.»

حاش ارنست با بیان اینکه جزئیات مربوط به مرحله‌ای کردن تحریم‌ها هنوز حل نشده گفت قرار است چشم‌انداز رفع تحریم‌ها، انگیزه‌ای برای ایران جهت پایبندی به توافق فراهم آورد.

جاش ارنست مدعی شد دلیل حمایت‌های عمومی از توافق با ایران این است که تفاهم حاصل شده جامع بوده و امتیازهای لازم از ایران اخذ شده است.

بیانیه مشترکی که آقای «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران و خانم «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبی می‌پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند.

علاوه بر این، ایران و آمریکا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر کرده‌اند که به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می‌پردازد. محمد جواد ظریف سند طرف آمریکایی (فکت‌شیت) را رد کرده و آن را تلاش طرف آمریکایی برای مصادره به مطلوب تفاهم یاد شده خوانده است.

رفع تحریم‌ها، به رغم این، چنانکه از اظهارات مقامات ایرانی و غربی در روزهای گذشته برمی‌آید از جمله موضوعات قابل تفسیر و محل اختلاف بین دو طرف است.

مقام‌های آمریکایی و غربی در روزهای قبل در حالی از «تخفیف» یا «تعلیق» تحریم‌ها پس از اقدامات راستی‌آزمایی آژانس سخن گفته‌اند که مقام‌های ایران می‌گویند این اقدامات بلافاصله پس از اجرایی شدن توافقنامه «حذف» خواهند شد.

تحریم‌های یکجانبه و بین‌المللی علیه ایران بر اساس ادعاهای بی‌پایه‌ای که کشورهای غربی به رهبری آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران مطرح می‌کنند، وضع شده‌اند.

ایران از کشورهای امضاکننده پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) است که به کشورهای عضو حق برخورداری از انرژی هسته‌ای برای مصارف صلح‌آمیز را می‌دهد.

انتهای پیام/