رئیس اداره امورعشایر دزفول در گفتگو با خبرنگار دزفول امروز از نجات جان مادر باردار دزفولی و نوزادش با اقدام سریع اورژانس هوایی خبر داد و گفت: صبح امروز در پی تماس تلفنی عشایر منطقه پل کول شهرستان دزفول که از دورترین و محرومترین نقاط این شهرستان است، خبر وخیم بودن حال مادری باردار در آن منطقه به این اداره مخابره می شود.

“محسن پورفرخی ” گفت: بدلیل وخامت حال مادر و صعب العبور بودن منطقه، امکان جا به جایی آن بصورت زمینی وجود نداشت که بلافاصله هماهنگی های لازم با مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی دزفول و آنها نیز با اورژانس هوایی اهواز صورت گرفت.

وی افزود: بدلیل نزدیکی منطقه پل کول به استان لرستان و نیاز به سرعت هر چه بیشتر برای رسیدن امدادگران به این مادر موجب شد تا مسئولین اورژانس هوایی استان خوزستان از اورژانس هوایی استان لرستان در خواست اعزام بالگرد به منطقه نمایند.

رئیس اداره امور عشایر دزفول ضمن تقدیر از اقدام سریع و همکاری بی دریغ پرسنل اورژانس هوایی استان لرستان، از زحمات خانم اشکبوس از پرسنل اورژانس هوایی لرستان تقدیر فراوان کرد و ابراز کرد: پیگیری های خوب و سریع اورژانس دزفول و هماهنگی های مرکز استان با اورژانس هوایی لرستان و اعزام سریع بالگرد از خرم آباد به دزفول موجب نجات جان مادر و نوزادش شد.

پور فرخی ادامه داد: بالگرد در ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه امروز سه شنبه در منطقه فرود و مادرباردار را که وضعیت وخیمی داشت به بیمارستان تامین اجتماعی خرم آباد که منتظر حضور این مادرباردار بود، منتقل کرد که بحمدلله هم اکنون حال مادر و نوزادش خوب گزارش شده است.

وی با اشاره به محرومیت منطقه گفت: این منطقه نه تنها از جاده و امکانات اولیه محروم است بلکه تلفن همراه نیز در منطقه آنتن نمی دهد و این عشایر برای برقراری ارتباط و ارسال این خبر مجبور به کوهپیمایی و رساندن خود به ارتفاعات لرستان هستند تا از بالای کوه و در ارتفاعات، موفق به تماس شوند.

منطقه پل کول یکی از دورترین و محرومترین مناطق عشایری شهرستان دزفول است که مهمترین ایل راه عبور عشایر شهرستان دزفول به مقصد لرستان است که سالیانه خانوارهای زیادی از مسیر آن به استان لرستان کوچ می کنند.

پل کول با مرکز شهرستان دزفول بیش از ۱۵۵ کیلومتر فاصله دارد.

وجود اورژانس هوایی برای شهرستان دزفول با وسعت بسیار زیاد و وجود مناطق صعب العبور و کوهستانی به امری ضروری تبدیل شده که تا کنون محقق نشده است.

تا کنون مادران باردار و کودکان بسیاری در مناطق محروم و کوهستانی شمال دزفول بدلیل تاخیر در رسیدن به مراکز درمانی بدلیل صعب العبور بودن منطقه جان خود را از دست داده اند.

 انتهای پیام/