به گزارش دزفول امروز به نقل از  خبرگزاری فارس، هدف‌گذاری اول بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای نرخ تورم در سال گذشته تورم ۲۵ درصد بود، اما شدت گرفتن سیر نزولی این متغیر، موجب بازنگری پیاپی در پیش‌بینی‌ها شد.

سال ۹۲ با نرخ تورم میانگین ۳۴.۷ درصد و تورم نقطه به نقطه ۱۹.۷ درصد به کار خود پایان داد و اولین ماه از سال گذشته با نزول ۲.۲ درصدی تورم آغاز شد.

میانگین کاهش ماهانه تورم در شش ماهه اول سال ۹۳ حدود ۲ درصد بود اما در شش ماه دوم این روند کمی کند شد و به یک درصد و کمتر از آن رسید.

نرخ تورم در اردیهبشت ماه ۳۰.۲ درصد، خرداد ۲۷.۷ درصد، تیر ۲۵.۳ درصد، مرداد ۲۳.۲ درصد، شهریور ۲۱.۱ درصد، مهر ۱۹.۴ درصد، آبان ۱۸.۲ درصد، دی ۱۶.۳ درصد، بهمن ۱۵.۸ درصد و اسفند ۱۵.۶ درصد بوده است.

در ماه‌های نیمه دوم سال ۹۳ به تدریج از فاصله تورم نقطه به نقطه و تورم میانگین کاسته شد.

ماه‌های سال ۱۳۹۳تورمتورم نقطه به نقطه
فروردین۳۲.۵۱۷.۴
اردیبهشت ۳۰.۲ ۱۶.۶
خرداد ۲۷.۷ ۱۴.۶
تیر ۲۵.۳ ۱۴.۶
مرداد ۲۳.۲۱۴.۷
شهریور ۲۱.۱۱۴.۴
مهر۱۹.۴۱۴.۶
آبان ۱۸.۲ ۱۵.۱
آذر۱۷.۲۱۶.۷
دی ۱۶.۳۱۵.۷
بهمن۱۵.۸ ۱۶.۲
اسفند۱۵.۶۱۶.۲

به گزارش فارس، بانک مرکزی برای سال ۹۴ تورم ۱۳ تا ۱۴ درصد را پیش‌بینی کرده است، اما در دو ماه پایانی سال، نرخ تورم میانگین به رقمی کمتر نقطه به نقطه رسید که ادامه این روند روند نزولی تورم را متوقف خواهد کرد.

نرخ سود بانکی برای سپرده‌های یک ساله هنوز ۲۲ درصد است، اما انتظار می‌رود با کاهش نرخ تورم ، نرخ سود بانکی هم کاهش یابد، تا رونقی در تولید ایجاد شود.

با ایجاد بانکهای خصوصی و موسسات مالی و اعتباری، انتظار می‌رود رقابتی در جهت کاهش نرخ سود بانکی و افزایش و تنوع خدمات بانکی ایجاد شود، زیرا فلسفه مجوز دادن به بانک خصوصی و موسسه مالی اعتباری همین است.

در حال حاضر اکثر بنگاههای اقتصادی با ظرفیت بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کار می‌کنند که یکی از دلایل خالی بودن ظرفیت تولید، همین بالا بودن نرخ سود تسهیلات برای سرمایه در گردش و نبود نقدینگی و بالا رفتن هزینه تولید است.

به گفته ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، امسال در نخستین نشست شورای پول و اعتبار سعی می‌شود، نرخ سود بانکی کاهش یابد تا به وسیله تسهیلات ارزان قیمت هزینه تولید کاسته شده و بنگاههای تولیدی رونق دوباره بگیرند.

انتهای پیام/

منبع:فارس