به گزارش دزفول امروز به نقل از فارس؛ یک روزنامه آمریکایی در گزارشی درباره مذاکرات ایران و ۱+۵ در لوزان نوشت که گفت‌وگوهای تا مرز فروپاشی پیش رفت و جان کری تیم آمریکایی را آماده خروج از سوئیس کرده بود.

در گزارش واشنگتن پست آمده است: «ساعت  ۱۰ شب ۲۷ مارس جان کری در سوئیس به محمدجوادظریف گفت که تیم آمریکایی آماده ترک مذاکرات هسته‌ای بیش از یک ساله و بازگشت به خانه است. برای دو روز بود که هیات آمریکایی اینطور می‌دیدند که ایرانی‌ها از توافقات قبلی از قبیل موضوع تحریم‌های بین‌المللی و تحقیقات درباره غنی‌سازی عقب‌نشینی کرده و پا پس کشیدند. کری گفت که او آماده پذیرش شکست مذاکرات بود».

در این گزارش به نقل از مقامات آمریکایی مطلع از مذاکرات ادعا کرد: «۲۰ دقیقه پس از پایان دیدار، ظریف انعطاف لازمی را که ارزش باقی ماندن در مذاکرات داشت، نشان داد. برای یک شب دیگر شکست از روی میز مذاکرات برداشته شد و کنار رفت».

واشنگتن پست نوشت: «تا آستانه فروپاشی رفتن مذاکرات(لوزان) از مسیر سخت روبروی مذاکره‌کنندگان آمریکایی برای رسیدن به توافق نهایی و جامع با ایران تا ۳۰ ژوئن حکایت دارد».

در این گزارش با بیان اینکه همچنان جزئیات و فضای مذاکرات هفته آخر در لوزان، در خفا و محرمانه باقی است، آمده است: «مقامات آمریکایی که نخواستند به دلیل ماهیت محرمانه مذاکرات نامشان فاش شود، ناامیدی و رنجش خودشان را اعلام کردند. ایرانی‌ها همچنین اغلب هر دور مذاکرات را با مواضع سخت‌تر در برخی مسائلی که آنها در نشست قبل داشتند، آغاز می‌کردند».

در این گزارش به نقل از این مقامات ناشناس آمریکایی آمده است: «کری ساعات اولیه ۲۶ مارس وارد لوزان شد. در پایان روز دوم حضور در سوئیس او بسیار از آنچه سخت‌گیری ایران می‌دانست، ناامید و سرخورده بود که به کارکنانش(اعضای تیم) تاکید کرد که آماده خروج(از لوزان) باشند».

در ادامه این مطلب ادعا شد: «به گفته مقامات دولت آمریکا، ظریف در حالی که پایه  و موضع اصلی خود را واننهاد، برای اولین بار یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات را روی میز طرح کرد.  مقامات نخواهند گفت که موضوع چه بود اما موضوع حل‌نشدنی رفع شد و شکسته شد».

در این گزارش به نقل از مقامات آمریکایی درباره رایزنی‌های ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی درباره برخی موضوعات فنی هم نوشت: «درباره برخی موضوعات که دو دانشمند (مونیز و صالحی) راه‌حل‌هایی یافتند که از فیلتر حمایت سیاسی رد نشد (مورد حمایت سیاسی قرار نگرفت)».

البته این روزنامه اشاره‌ای به اینکه راه‌حل‌های مورد نظر وزیر انرژی آمریکا و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران چه بوده نکرد.

انتهای پیام/