به گزارش دزفول امروز به نقل از فارس، در ادامه کش و قوس‌ها در آمریکا درباره لایحه نظارت کنگره بر توافق احتمالی هسته‌ای ایران، سناتورهای دو حزب این کشور به دنبال بررسی ۵۰ اصلاحیه روی این لایحه هستند.

لایحه نظارت کنگره آمریکا بر توافق هسته‌ای احتمالی ایران که توسط رابرت منندز و باب کورکر از چندی پیش پیشنهاد شده، همچنان محل بحث در آمریکا است. طبق این لایحه رئیس‌جمهور آمریکا باید متن توافق احتمالی را به کنگره بیاورد و همچنین او نمی‌تواند تا ۶۰ روز تحریم‌ها علیه تهران را بردارد.

با مخالفت‌های کاخ سفید با محتوای این لایحه، برخی دموکراتها از قبیل «بن کاردین» عضو ارشد در کمیته روابط خارجی که پس از کناره‌گیری منندز پست وی را در کمیته روابط خارجی گرفته، خواستار تغییراتی در لایحه مذکور شدند.

از سوی دیگر برخی سناتورهای جمهوریخواه از قبیل «مارکو روبیو» از نامزدهای انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا هم خواستار درج شرط «به رسمیت شناختن» رژیم صهیونیستی  در لایحه نظارت کنگره بر مذاکرات هسته‌ای شده است(اینجا)

آسوشیتدپرس روز شنبه(امروز)  گزارش داد: «سناتورهای هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در حال بررسی بیش از ۵۰ متمم و اصلاحیه به لایحه پیشنهادی کورکر-منندز هستند لایحه‌ای که توانایی اوباما برای کاهش تحریم‌های ایران را بدون تایید کنگره محدود می‌کند».

در گزارش این خبرگزاری می‌خوانیم: «کمیته روابط خارجی سنا سه شنبه(هفته جاری) درباره متمم‌ها و اصلاحیه‌ها بحث و درباره آن رای‌گیری می‌کند. مقامات دولت اوباما که انتظار می‌رود به لابی کردن با قانونگذاران ادامه دهند، خواهان آن نیستند که کنگره تا قبل از توافق نهایی هسته‌ای اقدامی در این باره انجام دهد».

آسوشیتدپرس نوشت: «مذاکرات فشرده‌ای در چند روز گذشته درباره راه‌های اصلاح و متمم وارد کردن لایحه وجود داشته است. در لایحه‌ای که اخیرا نگارش شده، اوباما یکجانبه و از راه اختیارات اجرایی می‌تواند تحریم‌های وضع شده از راه اختیارات ریاست جمهوری وضع شده را برداشته یا کاهش دهد اما در تعلیق و تخفیف هرگونه تحریم‌های کنگره برای ۶۰ روز ممانعت ایجاد می‌کند».

چند سناتور دموکرات پیشنهاد کاهش دوره ۶۰ روزه بازنگری کنگره در توافق احتمالی هسته‌ای به ۳۰ روز و حتی ۱۰ روز را داده‌اند. از دیگر سو، چند سناتور جمهوریخواه به دنبال ارائه متمم و اصلاحیه به این شکل هستند که توافق هسته‌ای باید به معاهده تبدیل شود که در آن صورت سنا باید آن را تصویب کند.

انتهای پیام/