کارشناس فرهنگی سازمان تبلیغات دزفول در گفتگو با خبرنگار دزفول امروز از اعلام آمادگی  ۴۰ مسجد برای برگزاری اعتکاف در دزفول خبر داد و گفت: در این چند سال، در ۵۳ مسجد دزفول اعتکاف برگزار شده است هر چد تا کنون تجربه برگزاری همزمان اعتکاف در ۵۳ مسجد را نداشته ایم ولی در برخی سالها تا ۴۵ مسجد برگزار کننده اعتکاف در سطح شهرستان دزفول بوده اند.

“کریم بیدخ” با اشاره به استقبال گسترده جوانان از این آئین معنوی، بیشترین استقبال را شامل جوانان بین رده سنی ۲۰ سال تا ۳۵ سال  اعلام و گفت: اعتکاف در دزفول از یک مسجد آغاز و با استقبال چشمگیر جوانان و مؤمنین دزفول به بیش از ۴۵ مسجد بطور همزمان افزایش یافته و اکنون ۵۳ مسجد حداقل یکبار تجربه برگزاری اعتکاف را داشته اند.

وی با برشمردن برخی دلایل برگزار نشدن اعتکاف در مساجدی که قبلا میزبان اعتکاف بوده اند، گفت: نوسازی و تعمیرات مسجد، تعویض کادر فرهنگی مسجد، کم بودن تعداد معتکفین در مسجد و امکانات سرمایشی و گرمایشی نامناسب از جمله این دلالیل است.

کارشناس فرهنگی سازمان تبلیغات دزفول ادامه داد: امسال سه مسجد جدید به متقاضیان برگزاری اعتکاف افزوده شده و اولین تجربه برگزاری اعتکاف را دارند.

 بیدخ گفت: از این تعداد ۲۳ مسجد برای برادران، ۱۴ مسجد برای خواهران و ۳ مسجد با توجه به مکان های مجزایی که دارد، به طور مشترک برای برادران و خواهران اختصاص یافته که از نظر ظرفیت و گنجایش مکان ها برای برادران و خواهران فضای برابر در نظر گرفته شده است.

بیدخ با بیان اینکه خود اعتکاف یک کار فرهنگی است گفت: اعتکاف فرصتی برای خلوت کردن و عبادت است و اعتکاف صرف نظر از شرایط روزه داری دارای یک سری اعمال مثل اعمال ام داوود، نمازهای جماعت است و نباید بانیان برگزار کننده اعتکاف تمام وقت معتکفین را به برگزاری برنامه های مختلف بگیرند.

وی با بیان اینکه با برخی آشپزخانه ها برای پخت با تخفیف غذا برای معتکفین هماهنگی های صورت گرفته است گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته با مداحان و واحد اعزام مبلغ این سازمان، نماز جماعت تمامی مساجد برگزار کننده اعتکاف به جماعت و با حضور روحانی اقامه خواهد شد.

بیدخ، اعتکاف را یکی از اثرگذارترین برنامه های فرهنگی و عقیدتی دانست و با بیان اینکه مسائل اقتصادی موجب انصراف برخی علاقمندان در این مراسم معنوی می شود، گفت: بحث اقتصادی در مسئله اعتکاف بی تاثیر نیست و مبلغ ثبت نام موجب صرفه نظر شدن برخی افراد می شود.

کارشناس فرهنگی سازمان تبلیغات دزفول ادامه داد: هر چند تا کنون ۲۵ خیر اعلام آمادگی برای کمک در پرداخت برخی هزینه های معتکفین کرده اند ولی تعداد بالای معتکفین نیازمند خیرین بیشتری است و امیدواریم خیرین در این زمینه نیز کمک های خود را اهدا کنند.

وی تعداد ثبت نام شوندگان برای اعتکاف امسال را پنج هزار نفر پیش بینی و با اشاره به طرح ثبت نام الکترونیکی معتکفین گفت: با توجه به مساجد بسیار زیاد دزفول در برگزاری اعتکاف، تصمیم گرفته شد که امسال آن را انجام ندهیم.

انتهای پیام/