به گزارش دزفول امروز به نقل از رهیاب: در هفته گذشته کیخسرو چنگلوایی مدیرکل سازمان جهادکشاورزی استان در گفت و گو با رهیاب یک خبر تکان دهنده داد.
وی از طرحی در  وزارت نیرو خبر داد که در صورت اجرایی شدن آن یک فاجعه زیست محیطی و کشاورزی در خوزستان رخ خواهد داد.
مدیرکل سازمان جهادکشاورزی خوزستان در تشریح این طرح به رهیاب گفت:جلسه ای در وزارت نیرو بین وزیر و ۶ استانی که در حوزه آبی کرخه هستند برگزار شد در این جلسه از طرف وزارت نیرو یک سهمیه بندی جدیدی برای آب کرخه اعلام شد.
وی ادامه داد:اعتراضاتی که در این جلسه شد و مخالفت هایی که استاندار خوزستان با این طرح داشت موجب شد که مجددا این طرح توسط وزارت نیرو مورد بررسی قرار گیرد تا حق استان ها ضایع نشود اگر این طرح تصویب می شد قطعا در خوزستان فاجعه کشاورزی و زیست محیطی رخ می داد.
اما سوال اساسی اینجاست که این طرح چه در دل خود دارد که رئیس سازمان جهاد کشاورزی از آن به عنوان فاجعه درخوزستان یاد می کند.
در جدیدترین جزئیاتی که خبرنگار رهیاب از این طرح به دست آورده است نشان می دهد این طرح مربوط به کاهش سهم آبی خوزستان از حوزه آبی کرخه می باشد.
در حال حاضر ۲/۹میلیارد مترمکعب آب سهم استان خوزستان از حوزه آبی کرخه است ولی آنچه که  وزارت نیرو در سهمیه بندی جدیدبرای خوزستان در نظر دارد ۹۰۰ میلیون مترمکعب است!
کاهش وحشتناک سهم آب خوزستان خبر از یک سونامی بی آبی و خشکسالی می دهد عجیب تر از این،تصمیم وزارت نیرو است که کاهش سهم آب خورستان چگونه با طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و مبارزه با ریزگردها جور در می آید؟
این درحالی است که مسئولین آب و برق استان حال و حوصله جواب دادن به سوالات و روشن کردن شبهات را ندارندوغالبا در پاسخ به سوالات آبی سکوت را ترجیح می دهند.
حال باید دید طبق گفته های چنگلوایی این طرح که فعلا با مخالفت استاندار متوقف شده است سرانجام به کجا خواهد رسید؟آیا باز حق آبه خوزستان را کم خواهند کرد؟مسئولین و نمایندگان استان برای احقاق حق خوزستان چه خواهند کرد؟باید منتظر روزهای آینده ماند.

انتهای پیام/