سال گذشته با تولد معاونت فرهنگی در شهرداری دزفول، امیدهایی در دل دغدغه مندان عرصه فرهنگ دزفول جوانه زد.

دزفول شهری با سابقه و صبغه ی فرهنگی کهن(خصوصاً در عرصه مدنیت و شهرنشینی) یکی از طلایه داران تاریخ جهان است.

بسیار واضح است که شهر مبدع اولین دانشگاه بین المللی تاریخ ، لزوما و حکما میبایست به لحاظ اخلاق شهروندی و رعایت آداب شهرنشینی نیز از پیشروترین بلاد جهان بوده باشد.

شهری که با ورود اسلام و آموزه های فاخر این دین مبین به تعالی بیشتری رسید و شخصیتهای برومندی(که ذکر اسامی شریفشان تکرار مکررات است) را تحویل ایران و اسلام داد.

صدالبته امور اجرایی فرهنگی دزفول برعهده ی یک نهاد مشخص نیست و سکّوهایی همچون ایرنای دزفول، رادیو دزفول، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات ، اداره میراث فرهنگی و …هرکدام وظایفی مشخص دراین خصوص دارند که صرفنظر از کیفیت کارنامه عملیاتی شان، می بایست در جای خویش به مردم متعاملشان(شهر و شهرستان دزفول) پاسخگو باشند.

اما مکانت معاونت فرهنگی شهرداری دزفول تفاوتهایی خاص و ویژه با این نهادها دارد که ایجاب میکند تا با نگاهی اختصاصی به سازوکارش نگریست که شاید بزرگترین تفاوت معاونت فرهنگی شهرداری دزفول با دیگر سکوهای فرهنگی شهر، در میزان و کیفیت بودجه ی اختصاصی است.

هرچه باشد تمام نهادهای فوق الذکر، بودجه های خود را از فرادستِ شهرستان(استان و کشور) دریافت میکنند اما شهرداری دزفول مقادیر قابل توجهی از منابع مالی خود را از مردمی که قرار است به آنان سرویس دهد دریافت میکند و این یعنی اینکه شهرداری بیش از هر نهاد دیگری می بایست پاسخگوی شهروندان باشد.

اینکه بودجه تخصیصی به معاونت فرهنگی شهرداری از سوی مدیران ذیربط، چقدر بوده است و یا کم و زیاد می باشد نیز نباید از قلم بیفتد اما هرچه هست یکسال از راه اندازی این نهاد نوپا گذشته و بنظر میرسد برای باز کردن بابِ تعاملِ رسانه ایِ مردم با این نهاد فرهنگی، میتوان ازدریچه پرسش و پاسخ به موضوع ورود کرد و با طرح چند پرسش به استقبال زحمات یکساله معاونت محترم فرهنگی شهرداری رفت.

فراموش نکنیم که پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود : کلید فهم پرسش است.

پس چه نیکوست تا ضمن عرض خداقوت به مجموعه محترم شهرداری، پاسخ پرسشهای زیر از سوی پایگاه محترم دزفول امروز دریافت و ذیل همین مطلب درج گردد.

نکته : لازم است تا پاسخ سوالات با کمیّت های عددی و نموداری ارایه شود نه اینکه صرفا به شرح و توصیف! بسنده گردد.

زیرا خروجی کارهای اجرایی، عمدتاً با مقیاس های کمّی و اعداد و آمار و نمودار قابل اندازه گیری  و استناد است.

۱- آیا پس از یکسال از عمر این معاونت ،ساختار نیروی انسانی آن تثبیت و چیدمان شده است؟

۲- اگر پاسخ سوال ۱ مثبت است آیا این ساختار در حد و اندازه شهر دزفول می باشد؟

۳- آیا تاکنون ساختار احتمالی (در صورت وجود داشتن) و شرح وظایف این معاونت به اطلاع عموم رسیده است؟

(هرچه باشد مردم متعاملین خدمات این معاونت هستند لذا حق دارند که از شرح وظایف مدون آن باخبر باشند تا برای پیگیری مطالبات خود با اشراف بیشتر و از مسیر صحیح آن اقدام کنند.)

۴- خروجی معاونت فرهنگی شهرداری دزفول در راستای توسعه رسانه های مجازی و غیر مجازی(روزنامه ها) شهر به شکل ملموس و عینی در سطح شهر چیست؟

۵- خروجی معاونت فرهنگی شهرداری در بهبود و اسلامی سازی اخلاق کسب و کار و تعالی بخشی فرهنگ معاملات اصناف و بازار دزفول چیست؟

۶- خروجی معاونت فرهنگی شهرداری در ترغیب و آموزش مردم به زیبانمایی شهر، ساختمانها، معابر، و …چیست؟

۷- تأثیر خروجی این معاونت بر بهبود فرهنگ مدیریت کاهش و تفکیک زباله های شهری (همچون دهه های قبل دزفول) که از حجم زباله های تولیدی کاسته شود چه بوده است؟ همگان بیاد داریم که مردم دزفول کمترین زباله را از خانه خارج میکردند و سرانه تولید زباله شهرستان بسیار کمتر از زمان فعلی بود.

۸- خروجی معاونت فرهنگی شهرداری بر بهبود فرهنگ تردد وسائط نقلیه چیست؟ آیا توانسته است در شهری مانند دزفول که سابق بر این ،فرهنگ استفاده از دوچرخه رواج زیادی داشت طوری عمل کند که آمار تردد خودرو و موتورسیکلت کاهش یابد؟

۹- آیا معاونت فرهنگی شهرداری برای ارتباط مفید و سازنده با بدنه دانش آموزی شهر ، خروجی داشته است؟ (اگر گزارش آن به مردم ارایه شود حتماً مفید فایده خواهد بود)

۱۰- طی یکسال گذشته میانگین درآمدزایی معاونت فرهنگی شهرداری در ماه و سال چقدر بوده و این مقادیر به کدام مصرف رسیده اند؟

۱۱- معاونت فرهنگی شهرداری برای بهبود جمع آوری و ساماندهی مناظر نازیبای شغل های دست فروشی در پیاده روها، چقدر فرهنگ سازی کرده و نتایج عددی این فرهنگ سازی ها کجاست؟

۱۲- معاونت محترم فرهنگی شهرداری برای بهینه سازی اخلاقی درحاشیه رودخانه دز چه کارهایی انجام داده و نتایج حاصله ازاین اقدامات و نمودارهای عددی آن کجاست؟

۱۳- سهم معاونت فرهنگی شهرداری در عرصه های مختلف فرهنگی و همیاری و هم افزایی با دیگر نهادهای فرهنگی شهر همچون نهاد کتابخانه ها(کمک به فرهنگ کتابخوانی)، ارشاد اسلامی(کمک به توسعه اهداف فرهنگی این نهاد)، سازمان تبلیغات اسلامی، مرکز فرهنگی دفاع مقدس،  معاونت های فرهنگی حوزه های علمیه دزفول، اداره میراث فرهنگی، دفتر یونسکو، شورای فرهنگ عمومی شهر و … چه بوده است و آمار آن چیست؟

منظور از بند ۱۳ ،دخالت معاونت فرهنگی شهرداری درشرح وظایف نهادهای فوق الذکر نیست بلکه سوال آن است که در راستای هم افزایی و همیاری و همفکری با این نهادها چه اقداماتی صورت گرفته است؟

۱۴- معاونت فرهنگی شهرداری طی یکسال اخیر چقدر توانسته است به اداره محیط زیست دزفول در فرهنگسازی لازم برای پاکسازی و حفظ محیط زیست شهروندی کمک برساند؟

۱۵- کسبه ی دزفول تا دودهه قبل، کار خود را  از ساعت ۷ بامداد آغاز میکردند، متاسفانه سالیانی است که به تبع تغییرات ضدفرهنگی موجود، واحدهای صنفی شهرمان از ساعت ۹ الی ۱۰ اقدام به باز کردن واحدهای تجاری خود میکنند، معاونت محترم شهرداری چند دقیقه توانسته است میانگین زمان بازشدن صنوف شهر را اصلاح کرده و به وضع سابق برگرداند؟

سوال فراوان است و ناتمام…

امیدواریم تا طرح این پرسشها پلی باشد میان شهروندان دزفولی و معاونت نوپای فرهنگی شهرداری، ضمن اینکه بلاشک طرح این سوالات کمکی ناقابل به بهبود روند خدمات و زحمات این سکوی فرهنگی خواهد بود.

لذا تکرار میشود :

پیامبر گرامی اسلام فرمود : کلید فهم، پرسش است.

مهران موزون/