به گزارش دزفول امروز: عبد‌الرضا سالمی‌نژاد، مدیر انتشارات «نیلوفران» در گفتگو با ایبنا گفت: جلسه ستاد بزرگداشت چهارم خرداد (مقاومت و بیداری) عصر روز گذشته، ششم اردیبهشت‌ماه برگزار شد.

وی درباره مصوبه‌های این جلسه توضیح داد: در این جلسه مقرر شد که در طول سال کتاب‌هایی درباره مقاومت مردم دزفول در سال‌های جنگ تحمیلی نوشته و منتشر شود. همچنین قرار بر این شد که دبیرخانه این ستاد در طول سال فعال باشد.

مدیر انتشارات «نیلوفران» از انتشار کتابی به نام «یَزَله» به عنوان یکی از آثار در دست انتشار برای گرامی‌‌داشت روز «مقاومت و بیداری» یاد کرد و افزود: «یَزَله» به معنای نوحه‌ خوانی حماسی است که در جنوب کشور رایج است. محمد‌ حسین درچین، از خبرنگاران دوران دفاع مقدس، تمام اصوات و نوحه‌های یَزله آرشیو خود را که در دوران جنگ گردآورده بود، در قالب یک کتاب مستقل منتشر کرده است.

وی از انتشار هم‌زمان لوح فشرده صوتی این یزله‌ها خبر داد و گفت: این لوح فشرده به همراه کتاب به مخاطب عرضه می‌شود. کتاب «یزله» را انتشارات نیلوفران در ۱۴۸ صفحه چاپ می‌کند.

سالمی‌نژاد درباره دیگر کتابی که برای رونمایی در روز چهارم خرداد آماده انتشار است، توضیح داد: این کتاب «دزفول در دوران دفاع مقدس» نوشته احمد لطیف‌پور است که قبلا هم با شمارگان ۵۰۰ نسخه و به صورت محدود منتشر شده بود. امسال این کتاب با شمارگان هزار نسخه و به صورت رنگی و با همکاری شهرداری دزفول منتشر می‌شود.

مدیر انتشارات «نیلوفران» در پایان گفت: آیین رونمایی از این دو اثر، چهارم خرداد‌ماه به صورت هم‌زمان در تهران، اهواز و دزفول برگزار خواهد شد.

در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، چهارم خرداد به عنوان روز «مقاومت و بیداری» درج شده است. مقاومت مردم شهر دزفول در سال ۱۳۶۶ به هنگام تجاوز عراق به این شهر، دلیل این نام‌گذاری است.