به گزارش دزفول امروز به نقل از خبرگزاری فارس، «هانس بلیکس»، مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه خاطرنشان کرد نمی‌توان خواستار انجام بازرسی‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران شد که خلاف قواعد معمول برای سایر کشورها است.

به گزارش روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست، «بلیکس» که بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۷ مدیر کل این نهاد بین‌المللی بود روز پنجشنبه گفته امیدوار است که ایران و گروه ۱+۵ بتوانند در رسیدن به توافق نهایی موفق شوند، اما او مطمئن نیست که این اتفاق رخ بدهد.

مدیر کل اسبق آژانس که در لندن حضور داشت گفت که در صورت شکست مذاکرت، خطرات علیه همه طرف‌ها افزایش خواهد یافت.

وی گفت: «اگر (مذاکرات) موفق شود ـ من به شدت امیدوارم اما اصلا اطمینان ندارم که این اتفاق بیفتد ـ برای همه از جمله برای اسرائیل و کشورهای عربی، دستاورد است و اگر عکس این حالت اتفاق بیفتد، خطرات موجود علیه همه افزایش خواهد یافت.»

این مقام سابق آژانس در ادامه درخواست‌های نمایندگان تندرو کنگره آمریکا مبنی بر دسترسی‌ «هر زمان ـ هر مکان» از تأسیسات هسته‌ای ایران  را غیرقابل قبول خواند و اضافه کرد «هیچ کشوری» آن را نخواهد پذیرفت.

هانس بلیکس گفت: «جدا کردن یک کشور و درخواست از آن برای انجام کاری فراتر از آنچه سایر کشورها انجام می‌دهند، دشوار است. هیچ کشوری بازرسی‌های هر زمان ـ هر مکان را نخواهد پذیرفت.»

انتهای پیام/