به گزارش دزفول امروز: سمینار علمی نخبگان شهرستان دزفول که با حضور مخترعین، نخبگان، مدال آوران مسابقات کشوری و بین المللی و مسئولینی از استان در سالن همایش های اداره ارشاد دزفول برگزار گردید فرصتی برای بیان درد دل ها و بیان مشکلات پیش روی مخترعین و بخبگان شهرستان شد.

IMG_7137

سرهنگ “عبدالامیر محتشمی راد” فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دزفول در ابتدای این سمینار، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، با اشاره به مشکلات کشور، برنامه ریزی دقیق، خودباوری و اتکا به داخل را  عوامل گره گشای کشور خواند و گفت:  آن چه که موجب پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در صنعت دفاعی شده، اعتماد و اتکا به توانمندی های داخلی بوده و اگر می خواهیم در سایر زمینه ها نیز پیشرفت کنیم نیازمند وجود چنین روحیه ای است.

وی با اشاره به ظرفیت های علمی شهرستان افزود: با فعال شدن این ظرفیت ها می توان شاهد پیشرفت های و افتخارآفرینی های جوانان شهرستان در مجامع علمی کشور و جهان شد.

IMG_7168

“محمد لیموئی”  دبیر سمینار علمی نخبگان شهرستان دزفول، که خود از نخبگان شهرستان دزفول است، برگزاری این سمینار را مقدمه ای برای فعال شدن ظرفیت های علمی شگرف شهرستان خواند و  با انتقاد شدید از  عدم دعوت نخبگان شهرستان در مجامع علمی استان گفت: متأسفانه در سال‌های گذشته  نخبگان دزفولی  در مجامع و همایش های علمی استان  دعوت نشده اند.

وی با اشاره به شناسایی ۲۰۰ مخترع در سطح شهرستان دزفول، گفت:  نخبگان شهرستان دارای  سطح علمی بسیار بالایی هستند بطوریکه در سال‌های اخیر در مجامع جهانی مدال‌ها و افتخارات بسیار زیادی کسب کرده‌اند.

مسئول پژوهش سرای جوان بسیج دزفول، از برگزاری  دو رویداد مهم علمی در دزفول خبر داد و اظهار کرد: در آذرماه امسال، جشنواره و نمایشگاه ایده ها و ابتکارات با حضور نخبگان استان های مختلف کشور در دزفول برگزار، همچنین مسابقات ملی رباتیک نیز بهمن‌ماه همین سال در دزفول برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به ظرفیت های شهرستان و تعداد بالای مخترعین دزفول در استان استان، تأسیس دفتر بنیاد نخبگان در دزفول را یکی از مطالبات اصلی نخبگان دزفول خواند  و گفت: تاسیس دفتر بنیاد نخبگان در دزفول موجب تسریع در کارهای اداری مرتبط با ثبت اختراعات شده که این کار کمک زیادی به مخترعین و مبتکیرن شمال خوزستان خواهد کرد.

(انتقادات شدید لیموئی از عدم رسیدگی و توجه استان به شهرستان دزفول با تشویق های مکرر نخبگان مواجه شد)

در ادامه این سمینار تخصصی، سه نفر از نخبگان و مخترعین شهرستان به نمایندگی از جامعه علمی دزفول به بیان مشکلات پیش روی جامعه علمی شهرستان پرداختند.

IMG_7176

“امید شانه چی” از مخترعین دزفول که هم اکنون دو شرکت اروپایی اختراعات وی را خیرداری و به تولید رسانده اند، در این سمینار، گفت: توصیه من به نخبگان این است که وقت خود، بعنوان با ارزش ترین ثروت خود را صرف اختراعات و ایده هایی کنید که به سرعت قابلیت تبدیل به چرخه اقتصاد داشته باشد.

الگو پذیری مثبت از کشورهای موفق دیگر موضوعی بود که این تولید کننده موفق به آن اشاره کرد و با بیان اینکه نیاز امروز ما وحدت و همدلی است، گفت: باید شرایطی فراهم  شود تا نخبگان به سرمایه گذاران نزدیک تر شوند تا ایده ها و اختراعات آنها بلافاصله تجای سازی و گره ای از مشکلات کشور را حل کند.

IMG_7196

“عبدالحسین گلخواه” قدیمی ترین مخترع دزفول که ۲۰ سال پیش اولین اختراع خود را به ثبت رسانده است، با انتقاد از عدم پیگیری مشکلات نخبگان توسط مسئولین گفت: صحبت ها و قول هایی در سالهای گذشته توسط  مسئولین داده شده  ولی هیچ یک از آنها عملی نشده است.

وی، پروسه طولانی ثبت اختراع را مورد انتقاد قرار داد و افزود: پنج اختراع  من متعلق به ۱۰ سال پیش است که تا کنون موفق به ثبت آن نشده ام.

IMG_7118

“احمد عباسی” مخترع جوان دزفول که توانسته با پشتکار  مثال زدنی اختراع خود را تجاری سازی کند، گفت: برای اولین بار در کشور، دو سال گذشته موفق به ساخت دستگاهی شدیم و با پیگیری کارگاهی برای تولید آن فراهم کردیم و به مرور فن آوری آن را بهبود دادیم ولی متاسفانه بدلیل استیجاری بودن محل کارگاه و عدم حمایت از این کارگاه که در کشور نمونه مشابهی نداشت، مجبور به تعطیلی ان واحد تولیدی شدیم.

وی خواستار ایجاد فضای امن برای بیان ایده های مبتکرین دزفول شد و پیشنهاد داد: سوله های شهرک های صنعتی که تعطیل شده اند در اختیار مخترعین قرار دهند، تا در شهرک های صنعتی کارآفرینی کنند.

IMG_7214

دکتر “علیرضا زراسوندی” رئیس بنیاد نخبگان خوزستان دیگر سخنران این سمینار بود که با استقبال از شیوه جدید برگزاری  این همایش، به پیشینه تشکیل بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد و گفت: بنیاد علمی نخبگان با تأکید مقام معظم رهبری در سال ۸۲  بمنظور بررسی  علل فرار مغزها از کشور و حمایت از نخبگان کشور تاسیس شد.

وی رسیدگی به امور نخبگان و هماهنگی امور معاونت علمی در استان ها را دو وظیفه اصلی بنیاد علمی نخبگان برشمرد و گفت: نکته مهم که در سالهای اخیر شاهد هستیم، بازنگری در تعریف نخبگی است.

دکتر زراسوندی، نخبه، استعداد برتر و مستعد را سه تعریف جدید خواند و گفت: در گذشته ۱۲ جامعه شامل رتبه های زیر ۵۰، نفرات برتر المپیادها و … جامعه نخبگان معرفی می شد که این امر باعث گستردش دامنه فعالیت های و سنگین تر شدن وظایف بنیاد نخبگان می شد.

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان، نخبه را دارای سه ویژگی تخصص، خلاقیت و تاثیرگذاری بر وضعیت جامعه برشمرد و با بیان اینکه تغییر رویکرد جدی در مورد واژه “نخبه” ایجاد شده، ادامه داد: آن چیزی که ما اکنون به آن نخبه می گوییم، باشگاه سرآمدان و نخبگان کشور است که دارای اعضایی کمتر از ۱۰۰ نفر است که مغزهای کشور هستند و مشاوره های خاص را به مسئولان کشور و مجامع علمی دنیا می دهند.

وی، تغییر رویه از “فرار مغزها” به “گردش مغزها” را سیاست جدید بنیاد نخبگان کشور اعلام و با بیان اینکه ظرفیت های علمی عظیمی در خارج از کشور داریم، گفت: بسیاری از نخبگان دانش آموخته در خارج از کشور علاقه به بازگشت به کشور و در خدمت گذاشتن این علم در جهت رفع مشکلات کشور هستند که باید موانع این کار برداشته و جاذبه های درون کشور را برای بازگشت نخبگان بیشتر از گذشته فراهم کرد.

زراسوندی تصریح کرد: ایران در حوزه گردش نخبگان یک کشور جوان است که این یک امتیاز برای کشور محسوب می شود.

وی، تأسیس پارک‌های علمی و فناوری را از جمله اقدامات مثبت در حوزه فناوری برشمرد و گفت: در حال حاضر حدود هشت استان کشور از جمله خوزستان از این پارک‌ها برخوردار است که استان خوزستان در حوزه علم و فناوری از استان‌های موفق کشور است.

رئیس بنیاد علمی نخبگان خوزستان با بیان اینکه ۱۴۰ شرکت دانش‌بنیان در استان وجود دارد و از این نظر رتبه چهارم کشور را در اختیارداریم، با اشاره گلایه نخبگان دزفول از نداشتن محلی برای حضور و اجتماع نخبگان شهرستان، اظهار کرد: دومین مرکز رشد دزفول در روزهای آینده افتتاح خواهد شد که از وظایف اصلی این مراکز، ایجاد مکان برای نخبگان است.

زراسوندی، یکی از مشکلات استان خوزستان را کم بودن تعداد مخترعین سطح سه عنوان کرد و افزود: مخترعان برای اینکه تحت پوشش بنیاد نخبگان قرار گیرند باید موفق یه کسب مقام در یک از جشنواره های معتبر علمی کشور شوند که خوشبختانه امسال با توجه به ظرفیت های استان، مجوز برگزاری جشنواره رویش از استانی دیگر گرفته و به خوزستان داده شد.

وی تاریخ برگزاری این جشنواره را نهم و دهم دی‌ماه امسال اعلام کرد و با بیان اینکه از ۱۵ مهرماه تا ۱۰ آذرماه سامانه جشنواره رویش فعال می‌شود و علاقمندان می توانند در آن ثبت نام کنند، گفت: عنوان کرد: در این جشنواره بیش از ۸۰ درصد پذیرفته‌شدگان آن به خوزستان و استان‌های هم‌جوار اختصاص داده می شود که کمک خوبی به مخترعین استان است.

رئیس بنیاد علمی نخبگان خوزستان، همچنین به مطالبه نخبگان دزفول برای تاسیس شعبه بنیاد ملی نخبگان در این شهرستان اشاره و با تاکید بر اینکه قانون اجازه تاسیس شعبه را در شهرستان ها نمی دهد و طبق قانون فقط در مراکز استان این شعب باید دایر شوند، افزود: با این حال ما آمادگی کامل برای همکاری با نخبگان شهرستان را داریم و حاضریم علاوه بر اینکه بخشی از اختیارات خود را برای شناسایی نخبگان در اختیار شهرستان قرار دهیمف هزینه های آن را هم پرداخت می کنیم.

لزوم توجه به موضوع “خیران نخبه پرور” دیگر موضوعی بود که دکتر زراسوندی آن را مطرح کرد و ادامه داد: بسیاری از افراد خیر علاقه دارند که بورسیه‌های دانشجویان را تأمین کنند و یا از مستعدان حمایت کنند. ما نیز در استان برنامه‌های مختلفی برای این موضوع در نظر گرفته‌ایم که شهرستان دزفول نیز با توجه به اینکه در بحث خیران یکی از شهرستان‌های پیشرو در استان است باید در این زمینه توجه بیشتری داشته باشد و از ظرفیت های این خیرین نهایت بهره را ببرد.

IMG_7252

سروان “خالد گمار” مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان خوزستان، در این سمینار، “مرکز خانه نخبگان” را یکی از قسمت های زیرمجموعه  سازمان بسیج علمی پژوهشی خواند و گفت: نخبگان در زمینه ها و رشته های مختلف جمع و بر اساس ظرفیت های و مشکلات استان به طرح مسئله و ارائه راه حل ها می پردازد و راهکارها را جهت اجرا به دستگاه مرتبط ارائه می دهد که تا کنون چندین پروژه موفق را در استان توسط خانه نخبگان اجرا شده است.

وی گفت: در آینده نزدیک یک شاخه از خانه نخبگان را در دزفول تشکیل تا از فکر نخبگان دزفول در مورد حل مسائل شهرستان استفاده شود.

گمار، یکی از معظلات اساسی کشور را نبود معاونت علمی در استانداری ها خواند و ادامه داد: جمع کردن دستگاه های اجرایی و نخبگان علمی برای ارائه مسائل و راهکارها نیاز به متولی دارد و این کار توسط بنیاد نخبگان امکان پذیر نیست و باید در استان معاونت علمی تشکیل شود تا بتواند این مجموعه ها را جمع کند.

مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی خوزستان، با بیان اینکه بالابردن بهره بری سیستم دغدغه مسئولین ادارات نیست، فکر و ذکر مسئولان ادارات را به سرانجام رسیدن بودجه خواند و اظهار کرد: متاسفانه در سال گذشته یک سازمان را در استان شناسایی کردیم که ۲۰۰ میلیارد از منابع استان را بدلیل اینکه نتوانسته آن را عملی کند، پس داده است.

وی گفت: با شناسایی آن سازمان، اتاق فکری از نخبگان تشکیل و طرح را بررسی، راهکارها تعین و آن اجرا شد.

“مرکز حمایت از مخترعین”، دومین قسمت از زیرمجموعه سازمان بسیج علمی پژوهشی است که گمار آن را مورد اشاره قرار داد و گفت: سپاه، هیچ گونه محدودیتی در حمایت از نخبگان چه از نظر مالی و چه از نظر حقوقی نداریم.

وی با اشاره به ترس مبتکرین از دزدیده شدن ایده ها و ابتکاراتشان، با بیان اینکه هیچ گونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد، تاکید کرد: حقوقی سپاه از مخترعین حمایت کامل می کند و مخترعین اطمینان لازم را داشته باشند که اگر ایده ای دزدیده شده یک منبع قوی حقوقی وجود دارد تا حق شما را بگیرد.

مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی خوزستان از راه اندازی مرکز رشد جوان بسیج در دزفول و افتتاح آن در هفته دولت خبر داد و گفت: در مجموعه سپاه هیچ مرکز رشد مصوبی برای شهرستان ها نداریم، ولی بدلیل ظرفیت های بسیار شهرستان و بدلیل وجود مراکز متعدد رشد در اهواز، با پیگیری های بسیار مجوز مرکز رشد بسیج اهواز را به دزفول منتقل کردیم.

گمار، خطاب به نخبگانی که از داشتن اتاقی در اختیار نخبگان بعنوان یک آرزو یاد می کردند، تصریح کرد: شما از ما یک اتاق خواستید ما یک مرکز در اختیار شما قرار می دهیم.

وی در خصوص کمک های بلاعوض سپاه به مخترعین برای عملی کردن ابتکارات خود نیز اشاره کرد و افزود: در مرکز رشد بسیج تا ۵۰ میلیون ریال وام بلاعوض در استان و برای طرح های بزرگتر از ۵۰ تا ۲۵۰ میلیون ریال وام بلاعوض از تهران برای حمایت از مخترعین تخصیص داده می شود و اگر اختراعی بالاتر از این مبلغ نیز نیاز داشت از مراکز دیگر نقدینگی مورد نیاز آن پیگیری می شود.

مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی خوزستان؛ ناامید را بدترین چیز برای یک محقق و مخترع خواند و با تاکید بر اینکه تمام ظرفیت های علمی سپاه در اختیار نخبگان است گفت: نخبگان هر چه برای عملی کردن طرح هایشان بخواهند به آنها کمک می کنیم.

گمار تصریح کرد: همانگونه که دفاع مقدس با مدیریت جوانان انجام می شد روحیه جوان گرایی در سپاه همچنان وجود دارد و سپاه این جرأت را دارد که به جوانان زمینه رشد و شکوفایی بدهد.

وی تشکیل بانک اطلاعات نخبگان، بانک شناسایی ظرفیت های شهرستان و بانک شناسایی مسائل شهرستان را سه دسته اطلاعات ضروری دانست و گفت: ما قید و بندی برای نخبه صدا کردن کسی نداریم و از نظر ما کسی که بتواند فکری و کاری انجام بدهد نخبه است اگر چه تنها سواد خواندن و نوشتن داشته باشد.

مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی خوزستان ادامه داد: امیدواریم مخترعین و مبتکرین شهرستان با روحیه ای مضاعف بدون نگرانی از مشکلات مالی به تفکر در مورد ایده های جدید برای حل مشکلات کشور بپردازند و بدانند که سپاه به طور کامل در اختیار نخبگان است  تا اختراعات انها را به ثبت برسید و در صورت ضرورت طرح آنها را تجاری سازی کند.

انتهای پیام/