به گزارش دزفول امروز: یادواره ۱۳ شهید شهر سردشت دزفول بمناسبت اولین سالگرد احراز هویت معلم شهید”عبدالکریم لرکی” بعد از ظهر امروز چهارشنبه در پارک مجاور “تپه الشهدا” مدفن شهید لرکی و شهبد گمنام سردشت با حضور خانواده شهید لرکی از هندیجان و اقشار مختلف مردم شهید پرور شهر سردشت برگزار شد.

IMG_8506

آیت الله دکتر “محسن حیدری” عضو شورای خبرگان رهبری، شهدا را عزیزترین و گرامی ترین چیز نزد ملت ایران دانست و با اشاره به آیات و روایت گفت: شهدا زنده اند و در نزد خدا روزی می خورند.

وی با بیان اینکه از جمله ویژگی های انسان زنده ایجاد حرکت است، افزود: شهید حرکت، نشاط و نورانیت در جامعه ایجاد می کند و عزت، استقلال و آزادی ملت ایارن در مقابل زورگویان عالم را شهدا ایجاد کرده اند.

آیت الله حیدری ادامه داد: امروز روحیه شهادت طلبی در مردم و جوانان عراق ایجاد شده که مردم اعراق این روحیه را از شهدا و امام(ره) یاد گرفته اند.

IMG_8545

امیر خلبان “حسین چیت‌فروش” رئیس اسبق دفتر مطالعات و تحقیقات نهاجا همچنین در این یادوراه، با تشریح چرایی آغاز جنگ، تاریخچه ۹۰ سال گذشته بین ایران و عراق گفت: عراق در ۹۰ سال گذشته ۲۵ جنگ با ایران داشته که در آن جنگ ها، خرمشهر چهار بار دست به دست شده است.

وی با بیان اینکه هر کس با تاریخ خود آگاه نیست نمی توان راجع به امروز قضاوت کرد، افزود: جریان بدنبال تغییر و تحریف در چرایی آغاز جنگ و مقصر جلوه دادن ایران هستند.

امیر چیت فروش، با اشاره به اینکه مطالعه تاریخ نشان می دهد که هر زمانی کشوری، نیروهای مسلح نداشته است و یا بدلیل آشفتگی داخلی، انسجامی در آن وجود نداشته، به آن کشور حمله شده است، تصریح کرد: الآن هم شک کنند، اگر دشمن تصور کند که نیروهای مسلح خوابیده است به کشور حمله می کند.

وی تاکید کرد: امروز چشمان تیزبین نیروی های مسلح جمهوری اسلامی ایران بیدار است و با حساسیت به رصد تحرکات دشمن مشغول است.

IMG_8563

مشاور ارشد فرماندهی نیروهوایی ارتش، برگزاری رزمایش و مانور را اعلام بیداری و آمادگی نیروهای مسلح به دشمن خواند و گفت: اگر قبل از آغاز جنگ تحمیلی، دو گردان از ایران در مرز ایران و عراق در شلمچه مانور می دادند هرگز عراق به ایران حمله نمی کرد.

امیر چیت فروش اظهار کرد: این بیداری، اقتدار و اشراف به قدری است که اگر هواپیمایی بدون اجازه وارد مرزهای جمهوری اسلامی ایارن شود، او را می نشانیم.

وی به عملیات بازداشت “عبدالمالک ریگی” اشاره و تصریح کرد: ریگی را با شلیک  ۲۰۰ گلوله در ارتفاع ۳۰ هزار پا نشاندیم در حالی که  هواپیما پر از ارتشبد بود و سرلشگر بود ولی بدلیل مسائلی آن را اعلام نکردیم.

رئیس اسبق دفتر مطالعات و تحقیقات نهاجا، در ادامه با برشمدن نمونه هایی از رشادتهای نیروهای جان برکف هوایی در دوران دفاع مقدس، عملیات حمله به “اچ ۳” را یکی از عملیات های بسیار خاص توصیف کرد و  گفت: امروز عملکرد نیروی هوایی در عملیات “اچ ۳” در آکادمی های نظامی جهان تفسیر می شود.

وی با اشاره به نقش همه مردان و زنان در دوران دفاع مقدس گفت: نیروهای مسلح، درس شجاعت و مردانگی را از نیروهای مردمی و بسیج یادگرفتند و در دوران دفاع مقدس حماسه ها آفریدند.

IMG_8523

امیر چیت فروش، افزود: در دوران جنگ تحمیلی، دو بار دستور تخلیه پایگاه چهارم شکاری دزفول از طرف فرماندهی صادر شد ولی تیزپروازان این پایگاه با استقامت به انجام عملیات های متعدد بر علیه نیروهای دشمن پرداختند بطوریکه جنگینده های این پایگاه کار آر پی جی را انجام و یکی یکی تانکهای دشمن را مورد اصابت قرار می دادند و خلبانان پایگاه با شجاعت ایستادند تا از شهر محافظت کنند.

رئیس اسبق دفتر مطالعات و تحقیقات نهاجا ادامه داد: باید از شهدا درس وحدت و فرهنگ شهادت طلبی را بیاموزیم و آن را سرلوحه خود قرار دهیم.

IMG_8604

در این مراسم که با شکوهی خاص و با حضور گسترده مردم ولایتمدار و شهیدپرور سردشت دزفول برگزار گردید، حاج صادق آهنگران، به مداحی و سینه زنی پرداخت.

انتهای پیام/