دکتر محمد حاجی خلف عضو شورای اسلامی شهر دزفول در نطق پیش از دستور خود به بیان مشکلات شهرداری دزفول  پرداخت که متن کامل آن به این شرح است.

 

با سلام و قبولی طاعات همه عزیزانی که شرف حضور دارند

این روزها مسئله سوال از شهرداری در شورای شهر مطرح است و یک عده از داخل شورا و خارج از شورا سعی دارند این مسئله را طوری مطرح کنند که سوال کنندگان می خواهند مانعی برای شهردار و کارهای عمرانی بوجود آورند لذا در این خصوص لازم (است)بعضی مطالب را علی رغم میل باطنیم بیان کنم و دلیل دوست نداشتنم این است که هیچ در شورا و در جامعه سعی نکرده ام صبحتی یا مصاحبه ای یا مطلبی حتی در دنیای مجازی بیان کنم.

۱- از اینکه شورای شهر دزفول یکی از پاکترین و دلسوزترین و قانونمند ترین شوراهای کشور است هیچ تردید و شکی ندارم  و واقعیت هم همین است ولی هر جمعی که همه هم خوب باشند ممکن است افرادی باشند که با دیگران یکسان نباشند.

۲- با ورود دنیای مجازی در زندگی انسان ها بسیاری در این دنیا مطرح می شوند با حرف زدن ،حضور فیزیکی و…متاسفانه یک عده با حضور در این  دنیای مجازی آنگونه وانموند می کنند که گویی یگانه مردعمل و اجرا آنها هستند باز هم متاسفانه گاها این دنیای مجازی وسیله ای برای فریب افکار عمومی می شود و یک عده بجای کارکردن برای مردم و خدمت در راستای زندگی آنها با مطرح کردن می خواهند این کار را انجام بدهند که بایدبگویم حتی در جلسات رسمی شورا و یا کمیسیون ها افراد اندکی هستند که اوقات زیادی مشغول به آن دنیا هستند.

۳- با شجاعت عرض می کنم بنده  و دیگر دوستان من و شهردار را با هفت رای انتخاب کرده ایم ولی عهد اخوت با او نبسته ایم و قرار نیست که خدای ناکرده اگر شهردار خلاف اهداف شهر ویا خلاف قانون عمل کند چون ما او را انتخاب کرده ایم باید پای انتخاب او بایستیم و با افتخار می گویم که میزان حال افراد است . و میثاقی دائمی با وی نبسته ایم اینجا یک سوال دارم چه شده است که اکثر (اشاره می کنم اکثر) کسانی که شهردار را انتخاب کرده اند امروز درصدد سوال شهردار یا استیضاح هستند و اکثرآنهایی (که) تا دیروز مخالف آمدن شهردار بودند در دفاع و ابقای شهردار هستند؟من از شهردار می خواهم اگر حتی یک مورد ما برای منافع شخصی یا گروهی از شهرداری خواسته داشته آشکارا و در انظار به همه مردم عزیز و نجیب شهرمان با صدای بلند اعلان کند.

۴ – معمول است شهرداری که بدهی ندارد دال بر کار نکردن شهردار و شهرداری است.اما بدهی باید معمول و قابل قبول باشد طبق گزارش شهردار و معاونت اداره مالی بدهی ثبت شده ۳۵ میلیارد تومان است عزیزان کارشناس می دانند مقدار بدهی ثبت نشده گاهی اوقات بیشتر از ثبت شده ها هستند وتازه این مقدار بدهی غیر از بدهی طرح قائم است که ماهانه یک میلیارد جریمه پرداخت می شود و طلب پیمانکاران نیز به آنها اضافه می شود.و طبق اطلاعات صحیح ماهانه حدود ۳میلیارد درآمد و ۳میلیارد هزینه های جاری در شهرداری می باشد بااین حساب تکلیف بدهی ها چه می شود؟ در حالی که شهرداری اصرار دارد همچنان پروژه ها را زخمی کرده حتی پروژه هایی را که ضرورت ندارد مانند جاده پشت شهرک صنعتی انجام دهد.

۵ – ضعیف ترین قشر در شهرداری نیروهای حجمی هستند که جمعیت آنها بالغ و حقوق در یافتی که ۶۰۰یا ۷۰۰هزار یا کمی بیشتر می باشند چگونه قابل قبول است اکثرا نه ماه حقوق نگیرند و حتی عیدی و پاداش هنوز بعد از نه ماه دریافت نکرده باشد و این درصورتی است اگر کسی از این گارگران اعتراض یا درخواستی برای اخذ حقوق خود داشته باشند از طرف بعضی پیمان کاران یا اخراج می شوند یا تهدید به اخراج ولی بعضی از افراد شورای شهر از آن پیمانکاران دفاع می کنند.سوال من اینست آقای شهردار چه کسی پاسخگوی این همه مشکلات این قشر زحمت کش و ضعیف باید باشد ؟ و تا کی حقوق آنها سر ماه واریز می شود؟

۶ – این سومین بار است که در شورا مطرح می کنم به بعضی از اعضا که آقایان عزیز شایسته نیست بخاطر امتیاز شخصی از شهردار منافع و مصالح شهر را فدا کرد و تازه دم از حقوق مردم هم زد چه بصورت استخدام نزدیکان و یا غیره که متاسفانه بعضی پا را فراتر گذاشته نه تنها بعضی از وابستگان را استخدام کرده اند بلکه خواهان مدیریت آنها هستند.

۷- با توجه به اینکه عده ای زمین خوار در شهر دزفول وجود دارد و بسیاری آنها را می شناسند چرا باید بعضی از اعضای شورا شهرداری از آنها دفاع کرده و حقوق مردم و بیت المال را نادیده بگیرند و در دفاع از آنها چه در کمیسیونها و چه در شورا رگ گردن برای آنها کلفت می کنند؟و با این دفاع ها اینچنین حقوق اکثریت شورا که بری از این نوع امورات هستند را ضایع می کنند. و یا هر پیمان کاری متخلف که شورا می خواهد به عنوان نظارت آن را پی گیری کند بعضی از افراد شورا موانع وی شده و مانعی برای بررسی ایجاد می کند.

۸- بعد از اتفاقی که بعد از سیل افتاد سیاست شورا برآن شد که بقول یکی از عزیزان شورا وقت طلایی است که یک طرح جامع برای ساحل از طرف شهرداری طراحی شده وتا آن زمان هیچ گونه ساخت و سازی صورت نگیرد و به شهرداری کتبا ارسال شد. ولی متاسفانه مشاهده گردیدکه بعضی مکان ها ساحل شروع به ساخت و ساز کردن و بازدید بعضی از اعضای شورا و رئیس و نائب رئیس کاشف بعمل آمد که این ساخت و ساز برخلاف منویات شورا بوده لذا مجددا به شهرداری تذکر داده شد اما همچنان ساخت وساز ادامه داشت و جالب توجه اینکه علاوه بر مکتوبه مبنی بر طرح جامع این ساخت و سازها برخلاف قراداد پیمانکار بود زیرا در قرارداد پیمانکار ،ساخت و ساز با آجر،بتن و آهن ممنوع اعلان شده است لذا شورا اصرار داشته که اولا تاطرح جامع ساخت و ساز صورت نگیرد و ثانیاخلاف قرارداد پیمان کار کاری صورت نگیرد که نهایتا شهرداری بعد از جلسات و تذکرات مکرر مجاب شد که آنچه خلاف قرارداد و مکتوبه شورا بوده تخریب گردد منصافا به این ساخت و سازها برخلاف توافق سازمان آب با شهرداری و پیمانکار هم بوده است. اما متاسفانه در حین تخریب یا بعد از تخریب تا بعضی تخریب شهردار به همراه عده ای از اعضای شورا در محل حاضر شده وبه شهرداری می گویند حق تخریب ندارد و ما اجازه نمی دهیم تا در شورا مطرح شود.سوال اینکه اگر تخریب شده اند پس دیگر چه لزومی داشت تا اعضای شورا دستور به توقف بدهند.و دوم اینکه مگر آنچه از طرف شورا به شهرداری ابلاغ شده خلاف قانون و قراردادبوده که آقایون مانع شوند ثالثا من از آقایون سوال میکنم این چه رفتاری است که انجام داده اند آیا خودشان این رفتار را می پسندند؟ آیاغیر تضعیف شورا چی هست و یا چیزی غیر از توافق و مصویه شورا بوده است که آنها در حضور شهردار،شورا را به هیچ انگارند؟ و درپایان باید بگویم همین ساخت و ساز های اندک قبلی در کنار ساحل در سیل اخیر بنا بر گزارش کارشناسان آسیبی به سازه ها آسیاب زده است که در چند صد سال اخیر این چنین صدمه ندیده است که ای کاش میراث وظیفه قانونی خودرا انجام می داد.