به گزارش “دزفول امروز” “محمود علم چی” با اشاره به مشکلات کشاورزان در مسیر تولید ملی گفت: با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب با عنایت به حمایت از تولید کننده و کشاورز، عدم واردات بی رویه، مدیریت کشت محصول و راه اندازی صنایع فرآوری محصولات کشاورزی شاهد رونق اقتصادی کشور و حل مشکل بیکاری خواهیم بود.

خبرنگار دزفول امروز با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب به تولید ملی در سال اقتصاد مقاومتی پای درد و دل یکی از کشاورزان دزفولی نشسته که در ادامه گزیده ای از صحبت های این رزمنده بسیجی دیروز جنگ تحمیلی و تلاشگر امروز عرصه جنگ اقتصادی را حضورتان تقدیم می کنیم:

*با وجود وعده های مسئولین دولتی به خرید تضمینی نقد، هنوز هزینه محصولاتی مثل ذرت و گندم بعد از گذشت چند ماه از خرید محصول به دست کشاورز نرسیده و باعث بی اعتمادی کشاورزان به وعده های مسئولین دولتی شده است و این باور برای ما به وجود آمده که ای کاش دولت در امور کشاورزی دخالت نکند.

*با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی و تولید مدیریت نشده و عدم خرید محصولات کشاورزی سود چندانی عاید کشاورزان نمی شود و متاسفانه از تابستان سال گذشته تا کنون محصولات مختلف کشت شده توسط کشاورزان به علت عدم خرید به زیر خاک برگردانده شده اند و باید دید چه کسی پاسخگوی این مسئله است؟

*شرکت ها با اجاره زمین های کشاورزی باعث بیکاری کارگران شرکت و ضرر و زیان کشاورزان خورده مالک می شوند که دارای زمین هایی با مساحت ۳ هزار متر تا حداکثر ۵ هکتاری هستند و امور زندگی خانواده خود را از کشت سبزی و صیفی جات در زمین به دست می آورند.

*آیا نمی توانیم با کشت دانه های روغنی و راه اندازی صنایع فرآوری محصولات کشاورزی از ۹۷ درصد واردات روغن جلوگیری کنیم تا کشور را از وابستگی غذایی به بیگانه نجات دهیم؟

*محصول کشت شده توسط کشاورز یا خریداری نمی شود و یا با قیمت ناچیز ۷ الی ۱۰ درصد ارزش واقعی خریداری شده و با بهای چند برابر به دست مردم رسیده و سود آن به جیب واسطه ها و می رسد در نتیجه کشاورز مجبور است برای جلوگیری از زیان بیشتر محصول را بر روی زمین یا با وانت در معابر سطح شهر به فروش برساند که به علت سد معبر از آن هم جلوگیری به عمل می آید.

*یک یا چند هکتار محصول سالم با کیفیت و ارگانیک بدون هیچ گونه سم و آفت را کشت و دستچین می کنیم ولی در آخر محصول با کیفیت پایین و غیرارگانیک و مسموم زمینداران کلان که وام های کلان نیز دریافت می کنند، خریداری می شود.

*کشاورزان به علت زیانهای سنگین سالهای گذشته توانایی مالی اجاره زمین و آب بهای زمین کشاورزی را ندارند و بیکار مانده اند و مرغوب ترین زمین های کشاورزی بی استفاده می مانند.

*بارندگی های اخیر باعث خرابی بسیاری از محصولات کشاورزان دزفولی شد.

شهرستان دزفول با داشتن وسعت زیاد زمین های کشاورزی، آب مناسب و کشاورزان پرتلاش یکی از قطب های کشاورزی کشور محسوب می شود که درصد قابل توجهی از تولید محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.