به گزارش دزفول امروز، گرما در خوزستان چیز عجیبی نیست اما سال به سال بر شدت این گرما افزوده می‌شود و امسال دمای هوا بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی خوزستان به ۵۳ درجه و شدت شرجی به ۹۹ درصد هم رسید. نکته قابل توجه اینکه میانگین شدت دما در استان خوزستان بنا بر اظهار نظر کارشناسان ۴۷٫۲ است و در تهران اگر دمای هوا از ۴۵ درجه فراتر رفت، مدیریت بحران تهران می‌تواند اقدامات حمایتی مانند تعطیلی ادارات و کارخانجات را در دستور کار قرار دهد.

اخیراً یکی از شهروندان خوزستانی به دلیل شدت گرما، دچار گرمازدگی شده و به یکی از بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز مراجعه می‌کند. این شهروند که کارگر بوده به دلیل گرمازدگی دچار خون ریزی مغزی می‌شود و جان خود را از دست می‌دهد.

رضا میرانی، مدیرتوسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان می‌گوید: اگر دولت برای جبران زیان ناشی از توقف فعالیت کارگران در شرایط آب و هوایی خاص تمهیداتی بیاندیشد، کارفرمایان در این شرایط از فعالیت کارگران خود جلوگیری خواهند کرد و در این‌صورت دیگر شاهد مرگ یک کارگر ساختمانی در اثر گرمای شدید نخواهیم بود.

حال دوباره دمای هوای خوزستان از ۴۹ درجه فراتر رفته است، مدیریت بحران استانداری خوزستانی در تصمیمی جدید اعلام کرده که در صورت افزایش شدت گرما در استان ادارات استان یک ساعت زودتر از همیشه تعطیل می‌شوند. هاشم بالدی علت این تصمیم را اینگونه توضیح می‌دهد: با توجه به فصل تابستان و افزایش دمای هوا استفاده از سیستم‌های سرمایشی نیز افزایش پیدا می‌کند در نتیجه افزایش مصرف برق در پیک مصرفی بین ساعات ۱۳ تا ۱۸ را خواهیم داشت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با بیان اینکه هدف اصلی کاهش مصرف برق است، می‌گوید: پیش بینی‌های هواشناسی از ۲۴ ساعت قبل به شورای هماهنگی بحران اعلام می‌شود؛ اگر بیش از ۳ روز افزایش دمای هوا را در سطح استان داشته باشیم کاهش تایم اداری ادامه پیدا می کند.

وی می‌افزاید: برخی از شهرها مثل ایذه و دهدز گرچه هوای متعادل‌تری نسبت به دیگر شهرهای استان دارند از آنجا که شبکه برق در کل کشور به هم متصل است پس میزان مصرف برق در ایذه بر روی سوسنگرد نیز تاثیر گزار است به همین دلیل کاهش تایم اداری در کل استان را دایم تا به دیگر شهرستان‌ها که دمای هوای بالایی دارند، کمک شود.

بالدی عنوان می‌کند: به صنایع و بنگاه‌های بزرگ، کوچک و متوسط توصیه اکید می‌کنم که صرف جویی در مصرف برق را در دستور کار خود قرار دهند همچنین از مردم می‌خواهم در مصرف برق صرفه جویی کنند.

به گزارش رهیاب، آنطور که معاون اداره‌کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی خوزستان می‌گوید: اگر ستاد مدیریت بحران در جلسات خود طبق شاخص‌هایی که دانشگاه علوم پزشکی ارائه می‌دهد، تصمیمی مبنی بر جلوگیری از ادامه فعالیت کارکنان یا کارگران در شرایط خاص آب و هوایی اتخاذ کند، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز قادر است تا کارفرمایان و مجموعه را ملزم به رعایت قانون و دستور ستاد مدیریت بحران کند.

به نظر می‌رسد هنوز مرگ یک کارگر اهوازی به دلیل گرما زدگی و کار در گرما نتوانسته مدیران خوزستان و مسئولان ارشد دولت را بیدار کند که اهمیت جان انسان‌ها بیش از مصرف برقی است که حجم زیادی از آن با بستن آب‌ روی مردم خوزستان، ساخت سدها و نابودی کشاورزی خوزستان تأمین می‌شود، است.

جالب اینکه مسئولان ارشد وزارت نیرو روز گذشته اعلام کردند با توجه به افزایش میزان مصرف برق از ساعت ۱۱ تا ۱۶ هزینه مصرفی برق با تعرفه دو برابر محسوب می‌شود.

رهیاب

انتهای پیام/