به گزارش “دزفول امروز” نشست خبری انجمن صنفی کشاورزان دزفول با حضور اصحاب رسانه ۲۶مرداد در محل انجمن صنفی کشاورزان دزفول برگزار شد.

مشروح مهمترین موضوعات مطرح شده توسط کشاورزان و اعضای انجمن در این نشست را در ادامه می خوانید:

افزایش اجاره بهای زمین

اجاره بهای زمین های امور اراضی در سال زراعی ۹۵-۹۴ هر هکتار ۳۵هزار تومان بوده و در سال زراعی جاری، این مبلغ به ۳۵۵هزار تومان افزایش یافته است. اساسا طبق قانون شورای انقلاب در سال ۱۳۵۸ که واگذاری زمین های مذکور انجام شد، مقرر گردیده بود پس از ۵سال زمین ها به مالکیت کشارزان درآیند اما به این وعده قانونی هرگز جامه عمل پوشیده نشده است.

افزایش آب بها

بر اساس قانون مصوبه مجلس در سال ۱۳۶۹، باید معادل ۳درصد محصول کاشت شده، پای مزرعه (و نه در سطح شهر) به عنوان آب بها از کشاورز دریافت شود. ولی به گفته محمدحسین شریفیان رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کشاورزان دزفول، اتفاقی در سال جاری رخ داده که تعرفه آب بها در کشت های مختلف افزایش زیادی یافته و محاسبه به گونه ای انجام می شود که ضرر کشاورز در نظر گرفته نمی شود و تنها سود خود را لحاظ می کنند. به نحوی که قیمت بالایی برای محصول فرض کرده و طبق آن آب بها را با افزایش ۵۰-۱۵۰% نسبت به سال گذشته از کشاورز می گیرند و باعث ضرر سنگین و نارضایتی کشاورزان می گردد.

این امر موجب فشار مضاعفی بر این قشر تولید کننده که جزء پایه های اقتصاد مقاومتی هستند وارد شده است و از طرفی این افزایش در شرایطی اتفاق افتاده که در چند سال گذشته شاهد وارد شدن خسارتهای متوالی سنگینی بر کشاورزان از جمله خشکسالی، سیل، تگرگ، نخریدن محصول و برگرداندن آن به زمین کشاورزی و … بوده ایم که بنیه کشاورز را تحلیل برده است.

توسعه اقتصادی دزفول و خوزستان حول محور کشاورزی و صنایع وابسته

اقتصاد دزفول حدود ۸۰% وابسته به کشاورزی است. زمانی خوزستان و سیستان و بلوچستان انبار غله ایران بودند و توسعه خوزستان می تواند به راحتی حول محور کشاورزی و صنایع وابسته شکل بگیرد. در دزفول سالانه ۱۶۰نوع محصول با وزن ۲٫۵-۳ملیون تن برداشت می شود که توان بالایی است و گاهی حتی سه فصل در سال کشت می شود.

سیاست گذاری و جهت دهی وظیفه دولت

دولت سرمایه گذار خوبی نیست اما می تواند با سیاست گذاری و جهت دهی به توسعه کمک بسیاری به توسعه کشاورزی منطقه کند.

ظرفیت کشاورزی

ظرفیت کشاورزی تا ۳٫۵ملیون تن در سال قابل افزایش است اما مشکلات عدیده ای مانع به ثمر رسیدن این ظرفیت است.

مشکلاتی فراتر از توان کشاورزان

افزایش بی رویه بهای نهاده های کشاورزی، گرانی تسهیلات بانکی و عمل نکردن مدیران میانی به مصوبات مجلس مشکلات زیادی را برای کشاورزان فراهم کرده است. نظام بانکی ربوی، بانک های کشور را به رقیب تولید تبدیل کرده و تولیدکننده باید ۳۰%درآمد خود را به عنوان اجاره پول برای بانک کنار بگذارد. مگر کار تولیدی جقدر سود دارد!؟ این در حالی است که حجم عظیمی از دارایی مردم دزفول به صورت سپرده بلند مدت در بانک ها خوابیده است.

تاخیر دولت در دادن مطالبات و گرفتن هزینه تاخیر از آنها

دولت زمانی که باید مطالبات کشاورزان را بدهد با تاخیر چند ماهه پرداخت میکند و ماه ها کشاورز را بدهکار بذرفروش و سم فروش و بانک و… می گذارد اما زمانی که خودش از کشاورز طلبی دارد یا بانک قسط وامش را مطالبه می کند به هر نحو ممکن از کشاورز می گیرد و حتی جریمه تاخیر هم مطالبه می کند.

نبود صنایع تبدیلی

مشکل اصلی پس از تولید است و جای صنایع تبدیلی کاملا خالیست.

تغییر کاربری زمین های کشاورزی

در سال های اخیر معضل تغییر کاربری زمین های کشاورزی در تمام کشور شایع شده و در دزفول نیز گریبان باغ ها را گرفته است و از کنترل خارج شده. نمونه آن باغ های شمس آباد است که درحال تبدیل به ویلای تفریحی هستند.

 

IMG_0675. IMG_0672.IMG_0679.IMG_0700. IMG_0703.  IMG_0692. IMG_0695. IMG_0697.