به گزارش دزفول امروز گروه تروریستی داعش از تابستان ۲۰۱۴ حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد خاک عراق یعنی حدود یک سوم کل کشور را در اختیار داشت. از تابستان ۲۰۱۴ تا تابستان ۲۰۱۶ تغییراتی در این کشور رخ داد که دو سوم مناطق اشغال شده آزاد شد.

خالد العبیدی وزیر دفاع عراق در گفتگو با پرس تی وی به تشریح چگونگی آزادسازی عراق از دست داعش پرداخت:

تقاوتی بنیادین بین تابستان ۲۰۱۴ و تابستان ۲۰۱۶ در تمام جنبه‌ها وجود دارد. در ابتدا می‌خواهم وضعیت ارتش عراق در تابستان ۲۰۱۴ را توضیح دهم. سپس دربارۀ پیروزی‌هایی که به دست آورده‌ایم صحبت می‌کنم. با آغاز حملات داعش در تابستان ۲۰۱۴ حدود ۷۰ هزار سرباز و افسر عراقی از سمت‌های خود کناره‌گیری کرده بودند.

فتوای آیت‌الله سیستانی برای تشکیل حشد‌الشعبی نبود بغداد سقوط می‌کرد

سلاح‌ها، مهمات و بخش زیادی از تجهیزات ارتش از دست رفته بود و طبق برآوردهای گروه‌های خاص در وزارت دفاع، خسارت مالی ما از زمان سقوط موصل و شهرهای دیگر، چیزی حدود ۲۷ میلیارد دلار بود. این رقم بسیار زیادی است. ضمناً این رقم تنها میزان خسارت در توانایی نظامی عراق بود. نکتۀ مهم‌تر این بود که با توجه به خطری که (در آن زمان) بغداد (پایتخت عراق) را تهدید می‌کرد، ارتش عراق، همانند بسیاری از مردم، روحیۀ خود را از دست داده بود. اگر به خاطر فتوای مرجع عالیقدر شیعیان (آیت‌الله سیستانی) نبود، که خواستار تشکیل حشد الشعبی، بسیج مردمی عراق، شده بود، بغداد سقوط می‌کرد. نیروهای بسیج مردمی عراق شروع به دفاع از مناطقی کردند که خطر (داعش) آنها را تهدید می‌کرد. آن‌ها از خودگذشتگی‌های فراوانی انجام دادند و صادقانه بگویم، وجود آن‌ها باعث شد ما زمان کافی برای بازسازی ارتش را به دست بیاوریم.

بنابراین زمانی که من پست وزیر دفاع را برعهده گرفتم، آن دسته از یگان‌های ارتش که در نزدیکی منطقۀ کردستان عراق مستقر شده بودند، از طرف نیروهای پیشمرگۀ کُرد، کمک و مهمات دریافت کردند. و آن دسته از یگان‌هایی که در نزدیکی استان دیاله و دیگر مناطق مستقر شده بودند، از سوی بسیج مردمی عراق کمک دریافت کردند.

ارتش عراق در وضعیت بسیار بدی قرار داد و من این موضوع را به خاطر خودم نمی‌گویم. اما همه می‌دانند که آن زمان چقدر برهۀ حساسی بود و ما در چه شرایط خطرناک و بحرانی قرار داشتیم. زمانی که من پست را برعهده گرفتم، ما به نیروهای وزارت دفاع پیوستیم.

ما اقدامات مؤثر و مهم زیادی در سطوح مختلف در این وزارتخانه انجام دادیم که همۀ آن‌ها با هدف اصلاح انجام شد.

این اصلاحات زمینه‌های مختلفی از جمله اصلاحات اداری، مبارزه با فساد، جابجایی فرماندهان و ژنرال‌ها را در بر می‌گرفت.

تصویری از نیروهای امنیتی عراق در رمادی
در میدان نبرد هم تجهیزات مهمی که ارتش احتیاج داشت را برایشان به میزان زیاد فراهم کردیم. در نظر بگیریم که ما در مقایسه با بودجه‌ای که قبلا صرف شده بود، منابع مالی بسیار کمی داشتیم. ما – شکر خدا- توانستیم توانایی ارتش عراق را دوباره به آن بازگردانیم.

پس از سقوط موصل، متأسفانه ارتش عراق در جبهه‌های متعدد در رمادی و … شکست خورد. اوضاع به حدی بد بود که ۳ یا ۴ نفر از عناصر داعش می‌توانستند کل یگان را شکست دهند.

حالا شرایط کاملاً عوض شده است. ارتش عراق همزمان در جبهه‌های متعددی می‌جنگد و پیروزی‌های زیادی به دست می‌آورد. اکنون عناصر داعش به هیچ وجه نمی‌توانند پایگاهی در عراق داشته باشند. داعش ممکن است بتواند در مکان‌های مختلف بمب‌گذاری کند و در امنیت خللی ایجاد کند اما دیگر نمی‌تواند در عراق پایگاهی برای خود ایجاد کند.

داعش پس از سقوط موصل حدود ۴۰ درصد از خاک عراق را تحت سلطۀ خود داشت. این رقم امروزه به کمتر از ۱۰ درصد رسیده و من این حرف را بر مبنای ارقام و آمار می‌گویم. این به آن معناست که تا ۷۵ درصد از مناطق تحت سلطۀ داعش آزاد شده‌اند. مهم‌تر از آن، ارتش عراق اکنون در وضعیت خوبی قرار دارد، مبارزه می‌کند، مناطقی را آزاد می‌کند و روحیۀ بسیار خوبی دارد.

صراحتاً می‌گویم که روحیۀ سربازان ما بسیار خوب است. آن‌ها به توانایی‌های خود ایمان دارند.

ارتش عراق پیشرفت‌های زیادی داشته است. این پیشرفت آسان به دست نیامده است. ما بسیار تلاش کرده‌ایم و خون‌های زیادی در این راه داده‌ایم. خون قهرمانان نیروهای امنیتی عراق ما را به این نقطه رسانده است. بنابراین تفاوت‌های زیادی بین سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ وجود دارد.

کمتر از ۱۰ درصد خاک عراق که هنوز تحت کنترل داعش است شامل جزیرۀ الخالدیه (در ۲۰ کیلومتری شرق رمادی) و مناطقی در استان نینوا است.

تصویری از ویرانه‌های ناشی از حملات داعش به فلوجه

 

 

ارتش عراق به نیروهای بسیج مردمی نیاز دارد

صدور حکم فرماندهی نیروهای بسیج عراق تحت فرماندهی وزارت دفاع توسط نخست وزیر عراق حیدرالعبادی تصمیم درستی بود. به ویژه اینکه نیروهای بسیج مردمی عراق فداکاری های بسیاری انجام داده اند و در نبردهای مهمی علیه داعش شرکت داشته اند.

حضور این نیروها در جمع نیروهای ارتش عراق بسیار به سود نیروهای نظامی ما خواهد بود. وزارت دفاع عراق از این تصمیم استقبال می کند. و این نیروها را به جمع خود می پذیریم. نیروهای بسیج مردمی بسیار با تجربه و کارآزموده هستند و نیروهای ارتش عراق به حضور آنها نیازمند هستند.

 

اصلاحات ارتش عراق آغاز شده است و از هنگام سقوط موصل تا کنون ۱۸۷ نفر از افسران ارشد تا درجه داران  ارتش برای انجام تحقیقات به دادگاه ارجاع شده اند. برخی از فرماندهانی که موصل را به داعش تحویل دادند به خیانت محکوم شده اند و برخی دیگر به اعدام. دسته ای دیگر احکام حبس ابد دریافت کرده اند و برخی از آنها نیز فراری هستند.

صادقانه بگویم ما این موضوع را به دقت پیگیری می کنیم. در مورد برخی شایعات که گفته می شود برخی فرماندهان مسئول سقوط موصل  هنوز در شغل خود باقی مانده اند باید بگویم که چنین امری غیر ممکن است.

در اواخر سال ۲۰۱۵ ایران، عراق، روسیه و سوریه توافق کردند در حوزه مبادله اطلاعات و مساتل امنیتی با یکدیگر همکاری داشته باشند. ایا این توافق اجرایی شده و موفقیت آمیز بوده است. در مورد حمایت هایی که عراق از همسایگاه خود مثلاً ایران در طی مدت بحرانی که با آن مواجه است، دریافت کرده به ما بگویید؟

هسته اطلاعاتی و امنیتی برای همکاری امنیتی میان ایران، عراق، سوریه و روسیه برای مبارزه علیه داعش شکل گرفته است. این هسته هنوز فعال و موثر است و اطلاعات بسیاری کسب کرده است. همچنین این هسته به فرماندهی مشترک نیروهای عراقی اطلاعات می دهد و ما این اطلاعات را بررسی می کنیم.

به راستی باید بگویم این همکاری بسیار رضایت بخش بوده است.

مستشاران ایرانی با موافقت دولت مرکزی در عراق حضور دارند

تعداد محدودی از مشاوران ایرانی در حال حاضر در عراق حضور دارند. این نیروها با نیروهای بسیج مردمی همکاری می کنند. این نیروها با موافقت دولت مرکزی عراق در این کشور حضور دارند و باید این نکته را ذکر کنم که نیروهای بسیج مردمی تحت حمایت دولت هستند و به فرمانده نیروهای نظامی عراق (حیدر العبادی) پاسخگو هستند. هیچ نیروی خارجی در حال حاضر بدون موافقت دولت (عراق) در این کشور حضور ندارد. من معتقدم حضور (نیروهای ایرانی) در همین چارچوب می باشد.

ما با ایران یک تفاهم نامه امضا کردیم و همکاری گسترده ای میان وزارت دفاع عراق و ایران وجود دارد. ایران موضع مثبتی داشته و وزارت دفاع عراق را در موضوعات و موارد مختلفی حمایت و یاری کرده است. این همکاری و توافق در زمانی حساس برای نیروهای امنیتی عراق انجام شد و ما دائماً با همکاران ایرانی خود در ارتباط هستیم.

درباره مرز مشترک ما با ایران در حال حاضر مناطق مرزی تحت نظر نیروهای مرزی عراقی قرار دارد و هیچ مشکلی در مناطق مرزی ما با ایران به من گزارش نشده است.