به گزارش “دزفول امروز” صبح امروز یعقوب زلقی در نشست خبری روز خبرنگار با حضور اصحاب رسانه در محل اداره میراث فرهنگی دزفول گفت: یکی از اولویت های امسال ما شناسایی و ثبت میراث فرهنگی معنوی شهرستان می باشد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی دزفول در پاسخ به پرسش خبرنگار دزفول امروز مبنی بر برنامه این اداره برای میراث فرهنگی معنوی شهرستان دزفول از جمله جلسات قرآن، سنت ازدواج دزفولی و…  ابراز داشت: ۲۰ الی ۳۰ میراث از این مجموعه ثبت شده که از مجموع حدود ۱۰۰ اثری که در استان خوزستان ثبت گردیده، درصد قابل توجهی نسبت به سایر شهرها به خود اختصاص داده است.

زلقی ادامه داد: مجموعه آداب و رسوم، عقاید و باورهای مردم، فرهنگ ها و سنت های غیرملموس در حوزه های مختلف که از آنها به عنوان میراث فرهنگی معنوی یاد می شود در دزفول منحصر بفرد است.

وی بیان داشت: اینکه ما از این شهرستان در حوزه میراث فرهنگی تعریف و تمجید می کنیم گزافه گویی نیست بلکه با توجه به پتانسیل فرهنگی، باستانی، طبیعی، گردشگری و صنایع دستی متنوع، غنی و جذابی که دارا می باشد ظرفیت های چشمگیری برای توسعه گردشگری و ثبت آثار آن دارد که از عهده بضاعت امکانات و بودجه ما خارج است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی دزفول افزود: یکی از اولویت های امسال ما شناسایی و ثبت میراث فرهنگی معنوی شهرستان می باشد و در این خصوص اقدام به جمع آوری بایگانی جامعی کرده ایم که بیش از ۴۰ الی ۵۰ لوح فشرده و مجموعه به ما رسیده است و در حال تکمیل اطلاعات آنها می باشیم تا در حد توان تعادلی بین میراث های مختلف و خصوصا میراث فرهنگی معنوی به وجود آوریم.

زلقی با تشکر از توجه پایگاه خبری دزفول امروز به مقوله ارزشمند میراث فرهنگی معنوی، از همگان دعوت کرد به کمک اداره میراث فرهنگی بیایند تا بتواند به حفظ و ثبت آثار دزفول و معرفی و ارائه آنها به مردم و گردشگران بپردازد.