به گزارش “دزفول امروز” نشست خبری سرپرست اداره میراث فرهنگی دزفول با اصحاب رسانه صبح امروز پنج شنبه در محل سالن جلسات این اداره برگزار شد.

یعقوب زلقی در این نشست که به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار با حضور خبرنگاران رسانه های جمعی تشکیل شده بود به تشریح عملکرد و برنامه های اداره میراث فرهنگی دزفول پرداخت.

دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی

سرپرست اداره میراث فرهنگی دزفول گفت: با توجه به حجم بالای آثار و میراث فرهنگی، باستانی، طبیعی، گردشگری و صنایع دستی که در شهرستان وجود دارد و البته کمبود امکانات و اعتبارات اداره که جوابگو نیست کمک و سرمایه گذاری بخش خصوصی ضروری است.

وی از لحاظ حجم آثار ثبت شده، استان خوزستان را استان اول کشور و دزفول را شهر اول استان معرفی کرد.

جاذبه های ویژه و استثنایی دزفول

زلقی رودخانه دزفول با ۲۰۰ کیلومتر طول، بافت تاریخی با حدود ۲۵۰ هکتار مساحت، بازار قدیم، ۱۵۰ رشته صنایع دستی، که از زمان جندی شاپور تا امروز امتداد داشته اند را از جاذبه های ویژه و استثنایی دزفول عنوان نمود.

عدالت در اختصاص بودجه و امکانات

سرپرست اداره میراث فرهنگی دزفول با اشاره به اینکه پتانسیل ها و آثار شهرهای مختلف با هم متفاوت بوده و گستره جغرافیایی این شهر با ۵۰۰۰ کیلومتر وسعت و ۸ ساعت فاصله زمانی تردد از شمال تا جنوب و حدود ۵۰۰ هزار نفر جمعیت می باشد، توجه بیشتر به اعتبارات و امکانات اداره این شهر را خواستار شد.

دزفول خاستگاه علم، مدنیت و خط در دنیا

وی شهر باستانی جندی شاپور را خاستگاه علمی جهان و چغامیش را اولین محوطه شهری و خط انسان اعلام کرد و از برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور در نیمه دوم سال خبر داد.

آثار در دست مرمت

زلقی مرمت کاروانسرای بازار و آسیاب های باستانی دزفول را ازجمله پروژه های در دست اقدام این اداره بیان نمود.

موزه دزفول

این کارشناس میراث فرهنگی رطوبت بالای شبستان موزه که باعث تخریب و آسیب اشیای ارزشمند تاریخی آن می شود و عملیات ساختمانی سبزقبا(ع) را علت تعطیلی این موزه اعلام نمود و وعده داد که به زودی خانه سهرابی موقتا موزه دزفول می شود.

ثبت حرم های متبرکه دزفول

وی تغییر ماهیت ساختمانی و حذف تمام قسمت های تاریخی آستانه سبزقبا(ع) را علت عدم ثبت این اثر زیارتی بیان کرد و گفت: برخلاف بقعه محمدبن جعفر(ع) و رودبند که ثبت شده و حتی با جذب اعتبار در صدد مرمت آنها بوده ایم، هنوز نتوانسته ایم حرم سبزقبا(ع) را ثبت کنیم ولی به عنوان یکی از پتانسیل های زیارتی و گردشگری برنامه هایی برای آن داریم.

مدیریت کت ها

زلقی اداره آب ناحیه شمال را حریم رودخانه دز بیان نمود و تصریح کرد با تشکیل کارگروهی که ما نیز عضو آن هستیم و ۵ الی ۶ جلسه تا کنون داشته است، سازوکارهایی مشخص شده که با سازه های غیرمجاز و موانع برخورد شود.

وی افزود: آمار ما از کت های موجود در حاشیه رود دز نشان دهنده ۷۰۰ الی ۸۰۰ کت از پل جدید تا چال کندی است که حدود ۹۹ درصد آنها شخصی و ۱ درصد در دست ادارات می باشند که البته اداره ما کت ندارد و باید قانونا قضیه بررسی و مدیریت شود که همت شهری را می طلبد.

تقدیر از خبرنگاران

زلقی در پایان برنامه با اهدای هدایایی از صنایع دستی دزفول از خبرنگاران تقدیر نمود.

photo_2016-08-11_17-44-20زلقی. photo_2016-08-11_17-44-26photo_2016-08-11_17-44-34 photo_2016-08-11_17-44-29  photo_2016-08-11_17-44-24