«عباس پاپی زاده»  درباره آخرین وضعیت تونل بهشت آباد برای انتقال آب کارون به فلات مرکزی، با تاکید بر اینکه هیچ مسئولی حق انتقال آب را ندارد، اظهار داشت: روسای جمهوری که عامل انتقال آب کارون بوده اند همگی اهل استان های مرکزی کشور هستند. سازمان محیط زیست هم در طول این ۳ دهه در قبال انتقال آب کارون سکوت کرده است. تمام افرادی که در پروژه انتقال آب مقصر بوده اند، عمدتا بومی استان هایی بوده‌اند که قرار است آب به آن استان ها منتقل شود.

وی با بیان اینکه در بحث انتقال آب کارون نفوذ سیاسی تاثیر مستقیم را داشته است، افزود: در سال های اخیر به دلیل نفوذ سیاسی برخی افراد طرح های غلطی شکل گرفت که منجر به ایجاد مشکلاتی از جمله خشک شدن تالاب هورالعظیم، بروز پدیده ریزگردها و… در خوزستان شد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی گفت: بحث جلوگیری از انتقال آب کارون همواره توسط نمایندگان خوزستان در مجلس پیگیری می‌شده است و حتی در مجلس قبلی بودجه تونل های انتقال آب را صفر و طرح را متوقف کردیم که با اعتراض مسئولان یکی از استان های ذی‌نفع مواجه شد و طرح را ادامه دادند و ما نیز با کمک نمایندگان چهارمحال و بختیاری پیگیر بازدید وزیر نیرو از این طرح در آن استان شدیم که وزیر نیز پس از بازدید دستور عزل مدیرکل امور آب این استان ذی‌نفع را داد.

پاپی زاده بیان کرد: در برنامه ششم توسعه در بندها و موارد الحاقی مختلفی بحث ممنوع شدن انتقال آب را تصویب کردیم ولی عمر مجلس نهم پیش از تصویب این برنامه به پایان رسید. دولت تمایل نداشت که برنامه ششم توسعه توسط مجلس نهم تصویب شود و این لایحه را با تاخیر به مجلس فرستاد. حال مجددا این برنامه باید از نو نوشته شود و دیگر جای دادن دوباره بندها و موارد الحاقی که در مجلس قبل اضافه کردیم، سخت شده است.

وی عنوان کرد: در برنامه تدوین شده توسط مجلس قبل به صراحت آوردیم که هرگونه انتقال آب بین حوضه ای داخلی بدون توجه به تامین کامل نیازهای پایین دست به جز برای مصرف شُرب در موقع بحران دائمی ممنوع است که این بند عملا به طور کلی پرونده انتقال آب را مختومه می کرد و همچنین در این لایحه سازمان محیط زیست را موظف کردیم تا مراقبت کرده و متخلفان را نیز به مراجع قضایی معرفی کند.

پاپی زاده اظهار داشت: در این استان مهم ذی‌نفع نه بحران دائمی، بلکه بحران موقت آب هم وجود ندارد و مصرف این استان از سرانه متوسط مصرف آب بالاتر است.

عباس پاپی زاده درباره آخرین وضعیت تونل بهشت آباد، گفت: بودجه این طرح صفر شده است ولی دولت این طرح را در شورای عالی آب برده و متاسفانه صراحتا فعالیت آن را متوقف نکرده است.

نماینده دزفول با تاکید بر اینکه کارون دغدغه ای برای نمایندگان است، افزود: قانونی را ۲ سال پیش در قوانین دائمی بودجه کشور تصویب کردیم ولی اجرا نشده است مبنی بر اینکه وزارت نفت خسارت های زیست محیطی حاصل از فعالیت های نفتی و گازی را باید به همان استان بدهد و درواقع این وزارتخانه موظف است آن صنعتی را که خسارت وارد کرده ملزم کند یک درصد تولیدش را به محل خسارت دیده بدهد.

پاپی زاده در پاسخ به سوال دیگر رهیاب مبنی بر لزوم استقلال سازمان حفاظت محیط زیست از دولت و در پاسخ به اینکه آیا تشکیل وزارتخانه می تواند موثر باشد، توضیح داد: من با تبدیل سازمان حفاظت محیط زیست به وزارتخانه مخالف هستم. خروج این سازمان از زیر نظر دولت ایده ۳ سال پیش من بود که به آن پرداخته نشد و در همان موقع هم برخی ها سریعا صحبت از تشکیل وزارتخانه کردند در صورتی که تشکیل وزارتخانه محیط زیست نمی تواند راهگشا باشد.

وی عنوان کرد: اختیارات سازمان محیط زیست باید افزایش یابد و استقلال پیدا کند و همانند سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و نهادهایی از این دست شود تا تعادلی به وجود بیاورد. دولت تا الان لایحه ای مبنی برای مستقل شدن این سازمان ارائه نکرده است و مجلس نیز نمی تواند در این باره ورود کند چون برای مجلس بار مالی دارد و همین مساله نیز سبب مغایر بودن آن با یکی از اصول قانون شود.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سازمان محیط زیست به شکل فعلی نمی تواند جلوی پروژه های غلط از جمله انتقال آب و سدسازی را بگیرد چون توان مقاومت در برابر دولت را ندارد.

انتهای پیام/

رهیاب