به گزارش “دزفول امروز”؛ از روز اول هر وزیری اگر خواسته است به سمت پایه پولی تعرض کند، من در دولت ایستاده‌ام و گاهی وقت ها اوقات تلخی نیز کرده ام و نگذاشته ام از پایه پولی برای اهدافی که مدنظر داشته اند استفاده شود.

جمله فوق بخشی از سخنان دکتر حسن روحانی رئیس دولت یازدهم در روز شنبه ۱۴بهمن۱۳۹۴، در مجمع عمومی بانک مرکزی می باشد که در ظاهر به شدت مخالف رشد نقدینگی براساس رشد پایه پولی است و بارها در همین خصوص از دولت نهم و دهم خرده گرفته و انتقاداتی به آن وارد کرده است.

به عنوان مثال، رئیس جمهور در پنجاه ‌و‌چهارمین مجمع سالانه بانک مرکزی که در تاریخ ۲۴آذر۱۳۹۳، یعنی یک سال و شش ماه بعد از آغاز به کار دولت، مدعی شد خط اعتباری ۴۵هزار میلیارد تومانی که بانک مرکزی از محل چاپ پول پرقدرت (افزایش پایه پولی) برای اجرای طرح مسکن مهر در اختیار بانک مسکن قرار داد، تورم ۴۰ تا ۴۵ درصدی در اقتصاد پدید آورده است.

دکتر روحانی در حالی این انتقادات را مطرح می کند که پایه پولی در دولت یازدهم نه تنها کنترل نشده بلکه کاملا صعودی بوده است! به طوری که بر اساس آمار، در دولت یازدهم بیش از ۴۱٫۶ هزار میلیارد تومان به رقم پایه پولی افزوده شده است.

نرخ رشد نقدینگی یکساله در پایان شهریور ماه سال های ۸۴ تا ۹۴ به ترتیب به شرح زیر است

این در حالی است که حسن روحانی در سال های اخیر همواره نسبت به رشد نقدینگی، موضع انتقادی داشت؛ به طوری که وی در آذر ماه ۸۶، نسبت به رشد نقدینگی در دولت نهم هشدار داده و گفته بود: «یکی از مسائل مهمی که باید مجلس ورود می‌کرد، بحث نقدینگی بود، چون تورم شدیدی را به وجود آورده است و تقریبا در این ۲ سال، حجم پول ۲ برابر شده که تورم غیرقابل تحملی را در پی داشته است و مجلس باید ورود می‌کرد.»

همچنین وی چند ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری، یعنی در مهرماه ۹۱، که به نوعی تبلیغات انتخاباتی نیز محسوب می شد! دوباره از رشد نقدینگی انتقاد کرده با طرح این پرسش که چرا در کشور نقدینگی بی حساب و کتاب رشد می‌کند، گفته بود: «سال ۱۳۸۴ نقدینگی در کشور ۶۹هزار میلیارد تومان بود، اما امروز پس از هفت سال نقدینگی به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. یعنی در این ۷سال نقدینگی ۶ برابر رشد داشته است در حالی که رشد نقدینگی سیل بنیان‌کن است حالا بانک مرکزی نرخ تورم را هرچقدر می‌خواهد اعلام کند، از همین رشد نقدینگی می‌توان فهمید که در کشور چه می‌گذرد.»

دولت از طریق افزایش پایه پولی و نقدینگی کشور را اداره می‌کند

مسعود میرکاظمی، نماینده مجلس با انتقاد از سیاست های پولی دولت یازدهم در دو سال اخیر اظهار کرده بود:  متاسفانه دولت از طریق افزایش پایه پولی و نقدینگی که آن هم حاصل بدهی بانکها به بانک مرکزی است، تامین مالی مورد نیاز خود را انجام می دهد.

وی با انتقاد از رشد نقدینگی در دوران فعالیت دولت روحانی گفت: نکته قابل توجه این است که رشد نقدینگی در دو سال نخست شروع کار دولت یازدهم ۴۰۰هزار میلیارد تومان شد.

با همه این اوصاف، دولت یازدهم به جای اینکه به دنبال علت افزایش نقدینگی در دولت خود بوده و راهی برای کاهش نقدینگی در کشور پیدا کند، همواره خود را پشت یارانه نقدی و مسکن مهری که از دولت قبل به جای مانده است، پنهان کرده و افزایش نقدینگی را به گردن آن ها می اندازد!

تا جایی که حتی دکتر حسن روحانی و وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم در برنامه ‌های مختلف، مسکن مهر را مورد انتقاد شدید قرار داده و از آن به‌عنوان «بلا» و «عامل از ریل خارج شدن اقتصاد» یاد کردند و آن را متهم اول افزایش نقدینگی مضر دانستند.

همان مسکن مهری که بنا بر آمار رسمی ۴میلیون و ۴۰۰ هزار خانه برای بی‌خانه‌ها در شهر‌ها و روستاهای کشور به ارمغان آورده است و بسیاری از خانوارهای ضعیف و متوسط را خانه دار کرده است…

خلاصه مطلب آن که اعضای دولت یازدهم در حالی از روند رشد بالای نقدینگی در دولت احمدی نژاد انتقاد می‌کنند و آن را عامل اصلی تورم می دانند که آمارها نشان می دهد در ۶ماه نخست فعالیت دولت روحانی، سرعت رشد نقدینگی رکورد دولت احمدی نژاد را شکسته است…

حالا مسئولان بانک مرکزی برای گریز از تبعات و پیامدهای منفی افزایش نزدیک به ۴۰۰هزار میلیارد تومانی نقدینگی در مدت دو سال به سراغ توجیه های عجیب و غریب رفته اند تا بلکه خود را از پاسخ دادن به سوال هایی که باید پاسخگوی آن باشند رها سازند.

اما بهتر است بدانند که دیگر راه گریزی نیست و باید مسئولان دولت یازدهم هر چه زودتر پاسخ این سوال را که ۴۱٫۷هزار میلیارد تومان پایه پولی اضافه‌شده در ۲ سال اخیر،‌ کجا خرج شده است! را بدهند.

چرا که آمار نقدینگی و پایه پولی که به طور شفاهی توسط مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی بیان شده به خوبی نشان می‌دهد که اوضاع مدیریت پولی در سال جاری به هیچ وجه مناسب نیست و دیگر از کنترل نقدینگی و پایه پولی به عنوان مصادیق انضباط پولی و بانکی مورد ادعای دولت خبری نیست!!

دانا- کریمه