به گزارش “دزفول امروز”، صبح امروز جلسه طرح ویژه گردشگری شهرستان دزفول در سالن جلسات فرمانداری ویژه دزفول برگزار شد.

در این جلسه که با حضور فرماندار ویژه، سرپرست سازمان میراث فرهنگی، مدیران شرکت تعاونی توسعه گردشگری و فرهنگی یکتاگشت جندی شاپور دزفول و چندی از مسئولین انتظامی و شهری دزفول برگزار شد، راهکارهای توسعه گردشگری در این شهرستان مورد گفتگو و بررسی قرار گرفت.

در این نشست اعلام شد طرح “خانه مسافر” که با مجوز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد بناست به ساماندهی اسکان گردشگران در خانه های شهری و روستانیی، ویلاها، باغها، کت های حاشیه رودخانه و دیگر اماکن قابل اسکان گردشگران بپردازد و از اجاره دادن این اماکن جهت سکونت موقت گردشگر در خارج از این طرح توسط نهادهای متفرقه جلوگیری می شود.

طبق این برنامه شرکت گردشگری جندی شاپور متولی طرح خانه مسافر در استان خوزستان به عنوان هجدهمین استان کشور، شهرستان دزفول را به عنوان پایلوت انتخاب نموده است.

شرکت جندی شاپور اماکن قابل اسکان را شناسنامه دار و دارای پروانه فعالیت می نماید تا گردشگران ایرانی و خارجی بتوانند بصورت قانون مند در آنها سکونت موقت گزینند و به بازدید از جاذبه های گردشگری شهرستان دزفول بپردازند.

معاون شرکت جندی شاپور گفت: برای ترمیم و آماده سازی منازل روستایی بخصوص در روستاهای گردشگری پامنار و لیوس جهت اجرای طرح خانه مسافر با همکاری صندوق کارآفرینی امید، وام ۷۰ تا ۵۰۰میلیون ریالی در نظر گرفته شده است.

حمید حاتمی افزود: از این پس مشاورین املاک حق اجاره دادن باغات را ندارند و با پیگیری های صورت گرفته با یک شرکت فرانسوی قرارداد اعزام گردشگران این کشور به دزفول بسته شده است.

فرماندار دزفول با دفاع قاطعانه از طرح خانه مسافر، این طرح را زمینه ساز توسعه گردشگری در شهرستان عنوان کرد و از ترس مدیران شهری از ورود به مسئله ویلاها، باغها، تفریحگاه های ساحلی و کت های حاشیه رودخانه انتقاد کرد و گفت: با شناسنامه دار شدن اماکن گردشگری مشکلات احتمالی کمتر می شود.

حبیب اله آصفی کت ها را طبق قانون متعلق به سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرد که با مدیریت صحیح میتوان از طریق آنها به جذب گردشگر پرداخت.

وی افزود: در تفریحگاه ساحلی علی کله باید با اخذ ورودی ۱۰۰هزار ریالی و هزینه پارکینگ ۵۰هزار ریالی به کسب درآمد گردشگری برای رونق شهر بپردازیم و از این ظرفیتهای و جاذبه ها نهایت استفاده را ببریم.

کارآفرینی، ورود سرمایه به شهر، ساماندهی اسکان مسافران، درآمدزایی برای مالکان خانه های سنتی، باغها و مزارع از جمله مزایای این طرح یاد شده ولی نبود هماهنگی لازم و کافی با مسئولان امنیتی، انتظامی و میراث فرهنگی دزفول و عدم نظارت دقیق بر نحوه اسکان گردشگران و به تبع آن احتمال تکرار مشکلات پیش آمده در باغها، کت ها و دیگر اماکن تفریحی و اقامتی از ابهامات این طرح عنوان شد که در جلسه نیز مورد اشاره قرار گرفت.

دزفول با دارا بودن جاذبه های طبیعی و باستانی، بافت سنتی، اماکن زیارتی، مشاغل سنتی و صنایع دستی ظرفیت بسیاری در جذب گردشگر و درآمدزایی از طریق آن برای توسعه اقتصاد شهری را دارد.

تصاویر اختصاصی دزفول امروز از این نشست و اسناد اجرای طرح را در ادامه می بینید:

dcim_001 dcim_002 dcim_003 dcim_004 dcim_005 dcim_006 dcim_007 dcim_008