به گزارش دزفول امروز به نقل از رهیاب، حسن روحانی امروز در مراسم بهره‌برداری از چند پروژه نفتی اظهار داشت: دولت و مجلس زحمات زیادی برای به ثمر نشستن برجام کشیدند و افتخار بزرگ آن برای ملت است. بعد از آن مقطع وزارت‌خانه‌های دیگر باید بار اصلی را به دوش می‌گرفتند و وزارت نفت سهم زیادی داشت.

وی با بیان اینکه برجام یعنی فضای جدید، تنفس جدید و باز شدن دریچه و وارد شدن هوای جدید، گفت: باید از این فضا استفاده کرد و نباید بگوییم درها چگونه باز شد و این هوا برای چیست؟ این هوا برای این است که ما گام‌ها را سریع‌تر برداریم.

رئیس‌جمهور گفت: برجام اعجاب جهانیان را برانگیخت و بعد از برجام اولین اعجاب در صنعت نفت ایجاد شد. خیلی‌ها گمان می‌کردند که ما در ظرف چند ماه به تولید زیاد نفت برسیم و همه گفتند که ما فکر نمی‌کردیم در یک دوره کوتاه شرایط ما در صنعت نفت نسبتاً به قبل از تحریم بازگردیم.

وی با بیان اینکه برخی می‌گویند ما می‌توانیم کارهای بزرگ کنیم، بیان کرد: در این موضوع شکی نیست و ما از عظمت مدیران و کارکنان مطلع هستیم اما در دنیای امروز باید از جهان علم استفاده کنیم و بهره‌برداری کردن از سرمایه جهان یک مزیت است.

روحانی عنوان کرد: ما برای افزایش استخراج نفت به سرمایه و تکنولوژی نیاز داریم؛ ما سرمایه محدود داریم و باید جذب سرمایه کنیم. ما باید تکنولوژی‌مان به حدی برسد که بتوانیم ظرفیت استخراج و بازیافت را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه ما به دنبال استفاده بلندمدت از چاه‌های نفت هستیم، افزود: برای این کار ما نیاز به تکنولوژی داریم و خواست ملت ایران این است که از فضای امروز برای جذب سرمایه و فناوری در جهت توسعه کشور و اشتغال جوانان استفاده کنیم.

روحانی با بیان اینکه بزرگ‌ترین معضل پیش روی ما اشتغال نسل جوان تحصیل‌کرده است، اظهار داشت: برای این کار نیاز به فناوری و سرمایه است و یکی از منابع مهم در جذب سرمایه و علم صنعت نفت است.

وی گفت: برای آبادی استان خوزستان باید از منابع به‌درستی استفاده کنیم و برای محیط‌زیست باید از فن‌آوری جدید استفاده کنیم. ما با بهره‌برداری از تکنولوژی و سرمایه جدید می‌توانیم از محیط‌زیست سالم‌تر بهره ببریم.

وی با بیان اینکه چهره منطقه نفتی باید چهره رحمت باشد، افزود: چهره خشن صنعت در یک منطقه یعنی دود در چشم مردم است اما توسعه‌ای وجود ندارد اما اگر مردم دیدند که روستاها سامان یافتند، بیمارستان و مدرسه ساخته شد، و از محیط زیستی سالم و اشتغال پایدار بهره بردند، به آینده امیدوار می‌شوند.

وی افزود: مردم ساکن در اطراف مناطق نفتی از حقوق نفت باید برخوردار باشند و اولویت‌ها در استخدام باید مربوط به نیروهای نفتی باشد. هرچند همه ما یک ملت هستیم اما اگر مردم در جایی زحمتی کشیدند باید از بهره آن هم استفاده کنند. مردم باید استفاده از این نعمت را احساس کنند و برای آن‌ها اشتغال ایجاد شود.

انتهای پیام/