به گزارش “دزفول امروز”، شایعات و شبهات مطالبی هستند که بعضا با مخلوط کردن حقایق با باطل سعی در القای آن باطل و مبارزه با یک حقیقت دارند.

البته ترویج استفاده از ماهواره، فضای مجازی و نرم افزارهای پیام رسان اینترنتی به این امر دامن زده است که نیازمند به هوش بودن مومنین و پرهیز از باور کردن مطالب دریافتی بدون تحقیق و سند قطعی و یا مجاری مطمئن رسمی می باشد.

پایگاه خبری تحلیلی دزفول امروز بنا به رسالت خبری خود نمونه ای از این شبهات و پاسخ مستند با آن را که از پایگاه اطلاع رسانی شایعات با عنوان: «بررسی و تحلیل موارد شایع و منتشر شده در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی» گرفته شده برای اطلاع کاربران عزیز خود درج می نماید.

چند سالی است که همزمان با فرا رسیدن ماه صفر مطلب ذیل در فضای مجازی منتشر می شود. متن و پاسخ به این شایعه را بخوانید:

jclx_shayeaat-ir

  • متن شایعه :

” (۱) اول ماه صفر است برای حفظ از بلا صدقه فراموش نشود…
ان شاءالله باخواندن این دعا دراول ماه صفرازبلا دورشوید سبحان الله یا فارج الهم و یاکاشف الغم فرج همی ویسرّ أمری وأرحم ضعفی وقله حیلتی وأرزقنی من حیث لاأحتسب یارب العالمین.
پیغمبرفرمودند:هرکس مردم رااز این دعاباخبرکند در گرفتاریش گشایش پیدامیشود.

(۲) پیغمبرقسم یادکرد اگرمیان پیروان ماطالب حاجتی باشد،خدابه واسطه خواندن حدیث کساءدراولین جمعه ماه صفر؛بر آورده می کند؛به کسانی که دوستشون دارید ارسال کنید. ”

  • در پاسخ به شایعه “دو حدیث از پیامبر(ص) در آداب ماه صفر !!” :

۱٫ عبارت “سبحان الله یا فارج…” دعایی با سند مشخص نیست و ادعای رفع گرفتاری منتشر کننده، از قول پیامبر(ص) کذب و فاقد اعتبار است!
https://goo.gl/gS7Awd
۲٫ عبارت “پیغمبر قسم یادکرد اگر میان پیروان ماطالب حاجتی باشد…” حدیث نیست و به دروغ در متن شایعه به پیامبر(ص) منتسب شده است!
http://yon.ir/hajaat
۳٫ اصل واقعه حدیث کساء و نزول آیه تطهیر، بنا بر اتّفاق شیعه و سنّى، امرى قطعى و روشن است اما حدیثى که تحت عنوان «حدیث کساء» به نقل از حضرت فاطمه زهرا (س) در برخى کتابها آورده شده، سند معتبرى ندارد.
http://goo.gl/yDMMo8
۴٫ البته از آنجا که محتواى حدیث اشکال خاصّى ندارد و بعضى از علما به قرائت آن اهمیّت مى دادند و با توجه به «احادیث من بلغ» مى توان آن را به «قصد رجا» و به امید برآورده شدن حاجات خواند.
https://goo.gl/MAvqQI
۵٫ دروغ از گناهان کبیره است و دروغ بستن بر دیگران از زشت‌ترین انواع آن. زشتى افترا بستگى به شأن کسى که مورد اتّهام قرار گرفته دارد. لذا دروغ بستن بر خدا و پیامبر(ص)، از بدترین گناهان کبیره است.
https://goo.gl/OZyYk3
۶٫ این قبیل پیامها انجام برخی اعمال را توصیه کرده و وعده گشایش و برکات خاصی را از قول بزرگان دین می دهند تا با عدم تحقق آن وعده، در ایمان مخاطبین به آداب و دستورات دینی تزلزل ایجاد کنند!
http://shayeaat.ir/post/200

حق جو و حق طلب باشیم.

لینک مطلب جهت انتشار:
http://SHAYEAAT.ir/post/423
کانال رسمی سایت شایعات:
@SHAYEAAT