به گزارش “دزفول امروز”، فرماندار ویژه شهرستان دزفول با اشاره به اهمیت پرداختن به مسایل اجتماعی گفت: متاسفانه خلاء دانشگاه و مراکز علمی در مطالعات اجتماعی و پژوهش های این حوزه مشهود است.

حبیب اله آصفی روز چهارشنبه در آئین افتتاح بزرگترین مرکز توانبخشی بیماران روانی مزمن استان خوزستان در شهرستان دزفول افزود:اعتباری برای انجام مطالعات دقیق اجتماعی در دزفول وجود ندارد و جای خالی دانشگاه ها در این خصوص احساس می شود.
وی افزود:بجز مطالعاتی که دانشگاه آزاد اسلامی دزفول در این خصوص انجام داده مطالعات دیگری وجود ندارد ضمن اینکه این مطالعات به دلیل اینکه به سفارش دولت انجام نشده کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
وی افزود:مرکز نگهداری بیماران روانی مزمن دزفول می تواند به عنوان پایلوت در حوزه تحقیقات و مطالعات اجتماعی قرار گیرد که از این امر از طرف مسئولان دزفول استقبال می شود.
فرماندار ویژه شهرستان دزفول اظهار کرد:وجود خیرین در حوزه های سلامت ،محیط زیست و امنیت نشانه علاقه و عشق خیرین این شهرستان به مسایل اجتماعی است که اگر بستر لازم توسط دستگاه ها فراهم شود آمادگی ارائه فعالیت های بیشتر و بهتر نیز وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه شهرستان دزفول می تواند در عرصه ملی در حوزه اجتماعی مطرح شود گفت:خدمت رسانی به مظلوم ترین اقشار جامعه یعنی معلولان از افتخارات است که باید سرلوحه کار دیگران قرار گیرد.
عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی نیز گفت:در۲ سال گذشته کارهای بسیار خوبی توسط بهزیستی انجام شده و در حالی که کشور دچار کمبود اعتبارات عمرانی فراوانی است کارهایی نیز صورت گرفته است.
وی افزود:باید از ظرفیت بخش خصوصی برای جبران کمبودهای دولتی بهره گرفت زیرا امکانات دولتی بسیار محدود است و پرسنل اداره بهزیستی دزفول به دلیل نداشتن خودرو حتی امکان سرکشی از معلولان را نیز ندارند ولی با تلاش صورت گرفته بیشترین خدمات را به جامعه معلولان داشته اند .
پاپی زاده به مشکلات جامعه معلولان اشاره کرد و گفت:برخی خانواده ها در دزفول در حالیکه ۲ یا ۳ فرد معلول در خانه دارند از مشکل مسکن رنج می برند که امیدواریم با حمایت بهزیستی از نعمت مسکن بهره مند شوند.
احیا پاشا پزشک دزفولی که مرکز توانبخشی بیماران روانی مزمن در استان خوزستان را راه اندازی کرده است نیز در این آئین گفت:این مرکز در سال ۱۳۸۹ کلنگ زنی شد و با حمایت بی دریغ سازمان بهزیستی و دیگر مسئولان با انگیزه زیاد ساخته شد.
وی افزود:این مرکز در زمینی به مساحت ۳ هکتار و زیربنای سه هزار و ۳۰۰ متر مربع ساخته شده و حدود ۱۵ میلیارد ریال برای ساخت آن هزینه شده است که افزون برشش میلیارد و ۴۰۰ هزار ریال آن تسهیلات بانکی است.
وی با اشاره به اینکه در صورت امکان آمادگی ساخت فاز دوم این مرکز را داریم گفت:تعدادی از این معلولان که در این مرکز نگهداری می شوند یا مجهول الهویه هستند که از سطح خیابانها جمع اوری شده اند و یا خانواده آنها تمایلی به نگهداری از آنها ندارند .
پاشا به اشاره به مشکلات بیماران روانی گفت:پرسنل این مرکز با فداکاری و از خودگذشتگی از این افراد بیمار نگهداری می کنند ضمن اینکه این افراد علاوه بر تامین خوراک و پوشاک و جای خواب نیازهای عاطفی دیگری نیز دارند که اگر اعتبارات تامین شود در صدد هستیم امکانات دیگری نیز در این مرکز ارائه کنیم .
وی گفت:این مرکز می تواند به یک مرکز جامع شامل مرکز شبانه روزی ،روزانه و ویزیت در منزل تبدیل شود .
وی از مسئولان بهزیستی کشور خواست هنگام تصویب دستورالعمل های ویژه معلولان از کارشناسانی که از نزدیک با بیماران روانی در ارتباط هستند مشاوره بگیرند و در مصوبات از نقطه نظرات آنها به عنوان کارشناس کمک بگیرند.
بزرگترین مرکز توانبخشی بیماران روانی مزمن استان خوزستان در شهرستان دزفول در ۲ بخش بیماران روانی مزمن مرد و بیماران روانی مزمن زن ساخته شده که در بخش مردان ظرفیت ۱۰۰ بیمار و در بخش زنان نیز ظرفیت پذیرش و بستری ۷۵ بیمار را دارد.
در حال حاضر ۶ مرکز شبانه روزی نگهداری از بیماران روانی در دزفول فعال است.
حدود پنج هزار معلول زیرنظر بهزیستی دزفول می باشد که از خدمات این سازمان بهره مندند./ایرنا
۸۲۳۰۱۷۰۷-۷۱۱۶۰۱۵۹