به گزارش دزفول امروز، «شایعه»؛ این‌یک کلمه گاهی آن‌قدر برای مردم باورپذیر می‌شود که بر اصل موضوع می‌چربد و می‌شود همه ماجرا، ماجرایی که طول می‌کشد تا مردم بپذیرند کدام وجهش واقعی است و کدام غیرواقعی. داستانی که این بار دامن تعطیلی مدارس در خوزستان را گرفته است.

تعطیلی مدارس در خوزستان این روزها بیش‌ازپیش به گوش می‌رسد از ریزگردها و وارونگی هوا گرفته تا روزهای شلوغ اربعین در استان.

در این میان اما هر بار به دلایلی شایعه تعطیلی مدارس خواب و خوراک از دانش آموزان خوزستانی می‌گیرد تا جایی که این وسط عده‌ای قربانی ضعف اطلاع‌رسانی دستگاه‌های مسئول می‌شوند و کلاس‌های درس خود را از دست می‌دهند.

در لحظات آغازین جمعه‌شب و درحالی‌که اکثر دانش آموزان خوزستانی در حال آماده کردن وسایل خود برای آغاز هفته تحصیلی کرده بودند، متنی در فضای مجازی استان دست‌به‌دست چرخید که حاکی از تعطیلی مدارس در بعضی از شهرستان‌های استان به دلیل اربعین حسینی داشت.

بلافاصله شبکه‌های اجتماعی نیز درحالی‌که مشخص بود از این شایعه رونویسی کرده‌اند، خبر فوق را منتشر کرده‌اند، مدعی شدند که این تعطیلی به دلیل حضور عظیم جمعیت زائران اربعین حسینی به استان است.

در این میان استرس و تردید بین دانش آموزان خوزستانی شدت گرفت و با ارسال پیامک‌هایی به خبرنگاران و ادمین گروه‌ها و یا کانال‌های شبکه‌های اجتماعی خواستار اطلاعات دقیق از ماوقع ماجرا شدند.

در همین خصوص مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان در گفتگو با رهیاب گفته بود: فرمانداران شهرهای در مسیر تردد زائران بنا بر تشخیص امور شهرستان خود می‌توانند مدارس را در روز شنبه تعطیل اعلام کنند.

در این میان بعضی از شهرستان‌ها تصمیم به تعطیلی مدارس روز شنبه کردند و اطلاعیه صادر کردند ولی همچنان بازار شایعات در شهرهای استان داغ بود و همچنان استرس دانش آموزان ادامه داشت.

شایعه تعطیلی مدارس اهواز بیش از بقیه شهرها شنیده می‌شد تا جایی که استاندار خوزستان در مصاحبه با رد شایعه گفت: مدارس اهواز شنبه ۲۹ آبان ماه تعطیل نیست و همه دانش آموزان و معلمان باید طبق روزهای عادی در کلاس‌های درس خود حاضر شوند.

هر بار در پیامی خبر از تعطیلی مدارس یکی از شهرستان‌ها مخابره می‌شد بعضی خبرها نیز با تکذیب و تأیید این تعطیلی‌ها بر تردیدها می‌افزود. این دلهره‌ها به دانشجویان نیز سرایت کرده بود که آیا در روز شنبه دانشگاه‌ها نیز تعطیل است یا خیر.

بالاخره باگذشت چندین ساعت از پیام بازار تعطیلی مدارس مشخص شد که شهرستان‌های شوش، اندیمشک، دشت آزادگان و خرمشهر مدارس روز شنبه را تعطیل اعلام کردند.

از نکات قابل‌تأمل در تعطیلی مدارس استان خوزستان قصه تکراری اطلاع‌رسانی ضعیف دستگاه‌های ذی‌ربط است. درگذشته نیز عدم اطلاع‌رسانی بهنگام باعث دامن زدن شبکه‌های اجتماعی به شایعه شده بود.

به گزارش رهیاب، فارغ از اینکه تعطیلات بیش‌ازاندازه مدارس چقدر به جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه و به چه میزان برای دانش و علم مضر است اما نکته مهم دیگر تردید و استرس برای والدین و دانش آموزان است که با شایعات بیش‌ازپیش به جان مردم این دیار می‌افتد.

عدم اطلاع‌رسانی به‌موقع تعطیلی مدارس ضمن برانگیختن انتقادات گسترده والدین دانش آموزان و همچنین استرس‌های کاذب به دانش آموزان، وقوع هرگونه حادثه ناخوشایند را متوجه مسئولین مربوطه خواهد کرد.

شایعه همیشه در زندگی ایرانی‌ها نقش مهمی ایفا کرده است روزگاری نقل محافل خانوادگی بود و در گوش‌ها گفته می‌شد حالا چند سالی است که سر از شبکه‌های مجازی درآورده مسئله‌ای که حتی یک روز بودنش هم سبب آسیب جامعه می‌شود؛ آسیبی که اگر مسئولان مربوطه اطلاع‌رسانی را به‌طور صحیح، شفاف و به‌موقع انجام دهند قطعاً شکل نمی‌گیرد و یا کمرنگ خواهد بود.

انتهای خبر/

رهیاب