دزفول امروز: خانم خانه در حالی که دارد بچه را می خواباند حواسش حسابی سرگرم گوشی همراهش هست. آقای خانه هم روی مبل جلوی تلویزیون لم داده و باز محو گشت و گذار در شبکه های اجتماعی است…
در خیابان هم که راه می رویم کم با صحنه هایی اینچنینی مواجه نمی شویم! دانشجویی که روی صندلی انتظار ایستگاه اتوبوس نشسته اما چنان چشم به این قاب شیشه ای دوخته که به طور کلی از محیط اطرافش جدا شده… اصلا از وقتی این شبکه های مجازی آمده اند گویی آدم ها دنیایی دیگر را برای زندگی انتخاب کرده اند. مثل این می ماند که فقط در کنار ما راه می روند غذا میخورند حرف میزنند اما غرق در دنیایی دیگر فکر می کنند تصمیم می گیرند و زندگی می کنند.
نکته ای که نمی توان از بیان آن چشم پوشید استفاده غلط و نا به جای افراد از این شبکه هاست. تلاش و یک رقابت بیهوده برای به دست آوردن لایک بیشتر و یا محبوب شدن در این فضا افراد را به طور جدی در راه رسیدن به اهداف واقعی زندگی اشان به عقب می اندازد.
جالب است بدانید این استفاده بیش از حد خطر ابتلا به افسردگی را هم افزایش می دهد چرا که اغلب افراد در این محیط خوشی ها و تفریحات خود را به نمایش عموم می گذارند و همین مساله باعث یک مقایسه نا به جا بین فرد و دیگران می شود در حالی که ما به واقع از زندگی شخصی آدم ها و از نقاط قوت و ضعف آنها بی اطلاعیم تازه جالب است بدانید شخصیت مجازی این افراد به طرز فاحشی هم با هویت واقعی اشان فاصله دارد پس بهتر است از این مقایسه های بی فایده دوری کنیم که نتیجه ی این امر چیزی جز کاهش اعتماد به نفس و ایجاد نارضایتی در ما نیست!
شبکه های اجتماعی با وجود اینکه شما رو با خیل عظیمی از آدم های دور و نزدیک آشنا می کند اما فراموش نکنید روز به روز بر حجم تنهایی شما هم خواهند افزود. هر اندازه که شما به دوستان مجازی خود نزدیک تر شوید در واقع از محیط واقعی زندگی خود و افرادی که می توانید با آنها تعاملات رو در رو داشته باشید و احساسات و علایق خود را نشان دهید دور تر می شوید…
نمی دانم شاید هم خودتان تجربه تنش هایی را که نتیجه استفاده بیش از حد این شبکه های اجتماعی است داشته باشید…
آیا می دانستید انتشار تصاویر زندگی شخصی خود که بعضا غیرضروری و بی اهمیت هست می تواند زندگی دیگران را به خطر بیندازد؟
اینکه شما روز تولدتان است و همسرتان با عشق برای شما یک دسته گل خریده خیلی خوب است اما به هیچ کس غیر از خودتان مربوط نمی شود… انتشار این تصاویر فقط اعضای نزدیک یک خانواده را به هم بدبین می کند و گاهی سطح توقعات را بالا می برد ممکن است یک روز این اتفاق هم برای خودمان بیفتد البته این نکته را هم باید به یاد داشته باشیم که هر خانواده ای شرایط خاص خود و مسائل و مشکلات مربوط به خود را دارد.
این چرخ زدن های بی هدف حتی می تواند خلاقیت را هم از شما بگیرد تصور کنید زمانی که مخصوص به خواب شماست گوشی خود را به دست بگیرید و مثل یک مسافر بی مقصد فقط در کوچه پس کوچه های این شبکه های اجتماعی پرسه بزنید و هیچ هدفی نداشته باشید نتیجه اش چه می شود؟؟؟ حالا این بماند که شما را از ثمره یک خواب آرام هم بی بهره می کند.
فکر می کنم بهتر باشد در نحوه ی استفاده خود از این فضای جذاب بیش تر دقت کنیم و حواسمان را جمع تر!
قطعا شبکه های اجتماعی و رشد روز افزون فناوری می تواند به بهبود زندگی افراد کمک کند اما بهتر است با تامل و هوشیاری از آنها بهره ببریم و اجازه ندهیم به جای بهره مندی مطلوب و شایسته به زندگی مان لطمه ای وارد شود.

مریم امیدیان- دزفول امروز

۲۵۷